کد خبر : 209

صنعت دارو به مانند سایر صنایع کشور از مشکلات ساختاری اقتصاد به ویژه وضعیت رکودی این روزها در امان نیست.

در کشور ما در حالی از دارو به عنوان صنعت زیربنایی و حساس البته کماکان با مدیریت و تحت نظارت و کنترل همه‌جانبه دولت نام برده می شودباید گفت صنعت دارو به مانند سایر صنایع کشور از مشکلات ساختاری اقتصاد به ویژه وضعیت رکودی این روزها در امان نیست و به دلیل برخی موارد از جمله تحریم ها دشواری‌هایی بر سر راه فعالین این صنعت جهت دسترسی به منابع و مواد اولیه وجود دارد که به این مشکلات باید موانعی چون کمبود نقدینگی به ویژه در زمینه به‌روزرسانی ساختار و تکنولوژی صنعت دارو را اضافه کرد، چرا که صنعت دارو بیش از صنایع دیگر به چرخه تامین و توزیع وابسته است.

به گزارش «پیام نو»به نقل از خانه ملت،از سوی دیگر عمده منابع اولیه دارویی در کشور وارداتی است که مواد اولیه تولید و ماشین‌آلات و تکنولوژی را شامل می شود که با توجه به موانعی چون تحریم ها و نیز کمبود نقدینگی رسیدن به این پیش نیازها مشکل و با مانع همراه است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحریم تجهیزات دیالیز گفت: اگر در بحث تجهیزات پزشکی بانک مرکزی با تاییدی که وزارت بهداشت انجام می دهد، بخش خصوصی را حمایت کند آنها خودشان به موقع بقیه کارها را انجام می دهند.

بهروز بنیادی درباره تحریم تجهیزات دیالیز گفت: خرید تجهیزات پزشکی به صورت تجمیعی در هیئت امنای صرفه جویی ارزی برای بیماران انجام می شود که هدف وزیر، حمایت از تولید داخل است.

لزوم حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات دیالیز

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: اخیرا در خبرها آمده است که دکتر یوسفی مسئول هیئت امنای صرفه جویی ارزی قراردادی برای خرید دستگاه دیالیز و تجهیزات از تولید کنندگان داخلی منعقد کرده است که به نظر می رسد اگر همین مسیر را ادامه دهیم و بخش خصوصی را تقویت کنیم و از تولیدات داخلی خرید کنیم، قطعا شرکت های خصوصی راه کار ورود کمبودهایی که گاهی اوقات ممکن است اتفاق بیفتد را مدیریت می کنند.

تاخیر در تخصیص ارز منجربه کاهش ذخایر تجهیزات می شود

وی در ادامه گفت: به نظر بنده تنها مشکل جدی که در حال حاضر داریم، تخصیص ارز به تولیدکنندگان داخلی و بعضی از مواد اولیه که لازم است وارد شوند، است که در این بخش بانک مرکزی بنا به محدودیت های داخلی که دارد، این کار را  مقداری با تاخیر انجام می دهد و این تاخیر گاهی باعث می شود که ذخایر ما رو به کاهش رود.

دور زدن تحریم های پزشکی با تقویت و حمایت از بخش خصوصی

 نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به نظر می رسد اگر در بحث تجهیزات پزشکی بانک مرکزی با تاییدی که وزارت بهداشت انجام می دهد، بخش خصوصی را حمایت کند و به موقع ارز را در اختیار آنها قرار دهد، آنها خودشان به موقع بقیه کارها را انجام می دهند، حتی با اینکه ممکن است مبادلات بانکی برای ما سخت باشد، اما بخش خصوصی نشان داده که راه کارش را پیدا می کند.

در حال حاضر کمبود تجهیزات پزشکی نداریم

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در کل فضای تحریم، فضایی است که باید بیشترین کمک و استفاده را از بخش خصوصی انجام دهیم و به آنها اعتماد کنیم،  خدا را شکر تا الان در زمینه تجهیزات پزشکی کمبود برجسته ای را نداشته ایم و به نظر می رسد که باید همین مسیر حمایت از بخش خصوصی را همه دستگاه هایی که موظف هستند مثل وزارت صمت، بانک مرکزی، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را انجام دهند، همچنین هماهنگی های لازم  را نیز انجام دهند که ارز به موقع در اختیارشان قرار بگیرد.

 

ارسال نظر