کد خبر : 224

حدود ۷ میلیون ایرانی هیچ بیمه درمانی ندارند.

با آغاز به کار طرح تحول سلامت در سال ۹۳ مقرر شد پوشش بیمه رایگان برای ایرانیان محقق شود؛ ‌ طرحی که برای پوشش پنج میلیون نفر آغاز به کار کرد و متناسب با این جمعیت نیز بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته شد اما، ‌با آغاز به کار این طرح ۱۱ میلیون نفر در سراسر کشور تحت پوشش رایگان بیمه سلامت قرار گرفتند. این درحالی بود که بودجه متناسب با افزایش جامعه آماری بیمه شدگان تغییری نکرد و همین موضوع چالشی شد برای شروع بدهی‌های سازمان بیمه سلامت به مراکز طرف قرارداد.

به گزارش «پیام نو»،طرح پوشش اجباری بیمه همگانی اما دیگر قرار نیست برای همه افراد به شکل رایگان باشد. پس از آنکه بدهی‌های سازمان بیمه سلامت با افزایش جامعه آماری بیمه‌شدگان رایگانش از ۵ میلیون نفر به ۱۱ میلیون نفر بدون تخصیص بودجه مجدد، افزایش یافت، علاوه‌ بر رفع‌ همپوشانی‌های بیمه‌ای، آزمون ارزیابی وسع راه دیگری بود تا افرادی که خودشان توانایی پرداخت حق بیمه‌ دارند، از پوشش بیمه رایگان خارج شوند؛ حق بیمه‌ای که برای هر نفر سالانه معادل ۵۸۰ هزار و ۸۰۰ تومان است. بر همین اساس با ورود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ متقاضیان بیمه سلامت، توسط این وزارتخانه و با اعلام رضایت خود درخصوص دهک درآمدی‌شان، ارزیابی وسع می‌شوند و چنانچه در دهک درآمدی اول تا سوم قرار گیرند و یا به عبارتی افرادی که تا ۴۰ درصد حداقل حقوق مصوب شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را دریافت می‌کنند،  تمام حق بیمه آنها توسط دولت پرداخت خواهد شد.

 گروه دومی که برای ارزیابی وسع‌شان اقداماتی صورت می‌گیرد، افرادی هستند که ۴۰ درصد حداقل حقوق را دریافت می‌کنند و در دهک درآمدی ۴ قرار دارند. ۵۰ درصد حق بیمه این دهک را نیز دولت پرداخت می‌کند و مابقی را خودشان. اما افرادی که حقوق‌شان بالاتر از حداقل حقوق مصوب است، صد در صد سرانه حق بیمه خود را خودشان پرداخت می‌کنند. بنابر اظهارات مدیران سازمان بیمه سلامت،  ارزیابی وسع از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می‌گیرد و سازمان بیمه سلامت هیچگونه دخالتی در این موضوع نداشته و تمام اطلاعات درآمدی به دست آمده از افراد نیز نزد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محفوظ خواهد ماند.

این طرح بیمه اجباری سلامت که از ۱۳ آبان ۹۸ کلید خورد، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و متقاضیان ثبت نام کننده در انتظار اعلام نظر وزارت رفاه به سر می برند.

در همین ارتباط، کوروش فرزین معاون سازمان بیمه سلامت، عنوان داشته بود که فقط افرادی می توانند در سایتی که سازمان بیمه سلامت راه اندازی کرده ثبت نام کنند که تاکنون هیچ نوع سابقه بیمه ای نداشته باشند. این افراد باید مشخصات تمامی افرادی تحت تکفل زیر ۱۸ سال خود را در سامانه وارد کنند که اجباری است.

وی، در عین حال از فرصت یک ماهه وزارت رفاه برای ارزیابی وسع متقاضیان بیمه اجباری خبر داده و گفته بود که بر اساس آیین نامه اجرایی بیمه رایگان افرادی که کمتر از ۴۰ درصد حقوق و دستمزد مصوب دریافت می کنند و در دهک های یک، دو و سه قرار دارند پس از تایید وزارت رفاه تمام حق بیمه آنها از سوی دولت پرداخت می‌شود و آنهایی که ۴۰ تا ۱۰۰ درصد حداقل حقوق را دریافت و در دهک چهارم هستند، ۵۰ درصد حق بیمه آنها را دولت پرداخت می کند و مابقی را خودشان باید بپردازند. در نهایت افرادی که در دهک های ۵ تا ۱۰ قرار دارند باید تمامی حق بیمه خود را پرداخت کنند.

در همین حال، طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، در خصوص آخرین وضعیت ثبت نام کنندگان متقاضی بیمه اجباری سلامت به خبرنگار مهر اظهار داشت: بیش از ۸۰۰ هزار نفر در سامانه بیمه اجباری سازمان بیمه سلامت ثبت نام کرده اند که از این تعداد حدود ۵۰۰ هزار نفر درخواست ارزیابی وسع داشته اند.

وی گفت: براساس قانون ، وزارت رفاه مکلف شده یک ماه پس از  آغاز ثبت نام بیمه اجباری ، نتایج آزمون وسع را اعلام کند.

این در حالی است که فرصت یک ماهه وزارت رفاه برای ارزیابی وسع، به پایان رسیده و هنوز جواب این استعلام ها به بیمه سلامت ارسال نشده است.

حالا وضعیت طرح بیمه اجباری سلامت برای آن تعداد از کسانی که تاکنون در سایت سازمان بیمه سلامت ثبت نام کرده و درخواست ارزیابی وسع آنها بدون پاسخ مانده است، در هاله ای از ابهام قرار دارد و مشخص نیست چرا وزارت رفاه دست روی دست گذاشته و به تکلیف قانونی خود عمل نمی کند چرا که در صورت عدم اعلام نتایج و طبقه بندی خانوارها برای پرداخت و یا عدم پرداخت حق بیمه سازمان بیمه سلامت نمی تواند نسبت به اجرای بیمه افراد فاقد بیمه اقدام کند.

البته به نظر می رسد سازمان بیمه سلامت به عنوان سازمان متولی اجرای طرح بیمه اجباری باید از وزارت رفاه که مسئول تعیین تکلیف وضعیت متقاضیان بیمه اجباری است، بخواهد تا هرچه سریعتر نسبت به اعلام نتایج آزمون وسع ثبت نام کنندگان اقدام کند چرا که در غیر اینصورت امکان اجرا وجود ندارد و این طرح که می توانست باعث دلگرمی خانواده ها شود زیر سوال رفته و به جرگه طرحهای شعاری دولت می پیوندد

 

ارسال نظر