کد خبر : 370

محمد درویش کارشناس محیط زیست از شاخص ها و سازوکارهای منتهی به تخلیه شهرها به هنگام آلودگی هوا می گوید. وی در این یادداشت وضعیت آلودگی تهران در روز دوشنبه را نیزتحلیل می کند

محمد درویش*

شهردار تهران روز سه شنبه 26 آذرماه درباره وضعیت آلودگی هوای تهران گفته بود که تهران در روز دوشنبه به درجه ای از آلودگی رسیده بود که باید تخلیه می شد. هر چند که این سخنان وی بلافاصله از سوی روبط عمومی شهرداری تکذیب شد ولی فایل صوتی منتشره از سوی خبرگزاری ها نشان می دهد که آقای حناچی از وضعیت منتهی به تخلیه پایتخت سخن گفته است. اما اینکه چرا این سخنان را تکذیب کرده است، جای سوال و تامل دارد. آنچه من حدس می زنم ، این است که از آنجا که مقام مسول تصمیم گیر درباره تخلیه شهرها، عالی ترین نهاد امنیتی کشور یعنی شورایعالی امنیت ملی است، احتمالا مسولان آن شورا با شهرداری تماس گرفته و شهردار را از ایجاد التهاب عمومی برحذر داشتند که نتیجه آن نیز همین تکذیب شده است. با این وجود سوالی که بی پاسخ مانده این است که آیا شهر باید تخلیه می شد یا نه؟ در این باره مجددا تاکید می کنم که مقام مسول تصمیم گیر در این رابطه شهرداری نیست. شهرداری باید گزارشی از وضعیت رصد آلودگی به نهادهای تصمیم گیر ارائه دهد. بر اساس الگوی موجود چنانچه شاخص آلودگی هوا 230 به بالا باشد هوا به مرحله بسیار ناسالم می رسد؛ بسیار ناسالم به معنای آن است که حتی در محیط های بسته مانند منزل هم احتمال مسمومیت ناشی از آلودگی هوا وجود دارد.

از اینرو در شرایط بالای 230 ،خروج از سکونتگاهها و رفتن به نقاط سالم  ضرورت دارد. آنطور که از رصد شاخص آلودگی هوا در روز دوشنبه بر می آید؛ در آن روز مجموع هوای تهران پائین تر از شاخص 230 بوده است. 

در بیشتر نقاط تهران شاخص آلودگی هوا زیر 180 بوده است هر چند که در همان روز در دو سه نقطه از تهران شدت آلایندگی زیاد بوده و در ساعاتی بالاتر از 230 را نشان می داد.از آنجا که سازمان هواشناسی نیز احتمال داده بود، صبح سه شنبه در تهران شاهد بارندگی خواهیم بود مسولان تحمل  کردند و تصمیم درست را گرفتند.

با توجه به تحلیل داده ها و تجارب شخصی ، به نظر بنده کل ماجرای تخلیه تهران در همین حد بوده است که ای کاش مسولان شفاف تر با مردم صحبت می کردند و باعث نگرانی غیرضروری نمی شدند .

کارشناس محیط زیست

 

 

ارسال نظر