کد خبر : 407

مدیرعامل انجمن اوتیسم مطرح کرد:

اوتیسم نوعی اختلال پیچیده در رشد است که معمولا در سنین پایین، احتمال تشخیص آن بسیار پایین است. اما متخصصان معتقد هستند که این اختلال در ۳ سال آغازین زندگی فرد، خود را نشان می‌دهد.

اواخر آذر سال جاری پسر دانشجوی رشته نرم افزار کامپیوتر که از آزارهای برادر اوتیسمی خود به تنگ آمده بود به تقلید از یک فیلم هالیوودی او را خفه کرد.

به گزارش «پیام نو» مدیرعامل انجمن اوتیسم گفت: قتل کودک هشت ساله دارای اوتیسم موجب برانگیختگی احساسات خانواده‌های دارای کودکان اوتیسم شده و انجمن می‌خواهد که دادگاه این کودک با حضور نمایندگان و وکلای انجمن تشکیل شود تا چالش دیگری برای جامعه اوتیسم ایران به وجود نیاید.

سعیده صالح غفاری افزود: نباید به این قضیه در حد عباراتی مانند «ای وای متاسفم یا گناه دارند» نگاه شود؛ در این قضیه، یک فرد را قربانی نمی بینیم بلکه مادر، پدر، دانشجوی ۲۱ ساله و کودک هشت ساله و در حقیقت کل خانواده قربانی هستند.

وی ادامه داد: این ماجرا در شبکه های اجتماعی به شدت موجب تکان و چالش عظیمی در دیگر خانواده های دارای فرزند اوتیسم شده و می خواهند بدانند که چگونه از اینگونه اتفاقات پیشگیری کنند.

مدیرعامل انجمن اوتیسم گفت:‌ اخبار ناخوشایند هر از چندگاهی جامعه اوتیسم ایران را نگران می کند؛ بارها  هشدار داده ایم که چالش های فرد دارای اوتیسم فقط یک فرد را درگیر نمی کند بلکه حاشیه وسیعی دارد که جامعه و خانواده را درگیر و اذهان عمومی را مشوش می کند.

غفلت از اوتیسم در آیین نامه های حقوقی

وی ادامه داد: یکی از مباحثی که کمتر درباره آن صحبت شده، مسائل حقوقی و قانونی خانواده هایی است که فرزند اوتیسم دارند و در کنار آن چالش هایی است که فرد اوتیسم در خانواده می تواند برای سرپرست، برادر و خواهر و حتی مراقبان نزدیک تر مانند مادربزرگ و پدربزرگ ایجاد کند.

غفاری افزود: در مسائل حقوقی و قانونی مانند بحث معافیت خدمت سربازی به احتمال زیاد آیین نامه هایی داریم که در این آیین نامه ها در مورد فرد مهجور یا دیوانه و افراد دارای معلولیت های جسمی و حرکتی یا  معلولان ذهنی و روانی صحبت شده اما تعریف اوتیسم مشخص نیست که آیا اوتیسم در سرفصل این آیین نامه ها به عنوان فرد مهجور یا معلول تلقی می شود یا نه؛ علاوه بر آن اوتیسم طیف های مختلفی از اختلال خفیف تا شدید را شامل می شود.

وی تصریح کرد: در آیین نامه های قوه قضائیه و دستورالعمل هایی که این نهاد به دادگاه ها ابلاغ می کند، این تعاریف باید مدنظر قرار گیرد.

حق و حقوق افراد دارای اوتیسم در  ابهام

مدیرعامل انجمن اوتیسم خواستار برگزاری جلسات مشترک این انجمن با معاونت های فرهنگی و اجتماعی قوه قضائیه شد و گفت: این جلسات گاهی برگزار می شود اما به سر انجامی نمی رسد این درحالیست که  با بزرگتر شدن کودکان دارای اوتیسم، تبعات حقوقی و قضایی برای آنان پررنگ تر می شود و ضرورت پرداختن به  مباحث حقوقی و قانونی این افراد به خوبی حس می شود.

غفاری افزود: مباحث حقوقی افراد دارای اوتیسم مانند حقوق مربوط به سرپرستی، ارث، حضانت، بیمه و ازکارافتادگی آنان در هاله ای از ابهام است و یک فرد اوتیسم که خودش با دهها هزار چالش روبرو است برای اینکه بتواند حق خودش بگیرد به دلیل ابهام آیین نامه ها، ماه ها و حتی سال ها طول می کشد تا به حقوق عادی خود برسد؛ سال ها باید تلاش کرد تا آنان  از حقوق شان محروم نشوند و بتوانند استیفای حقوق کنند.

 

ارسال نظر