| 17:10   
کد خبر : 12094

یادداشت اختصاصی:

یکی از مهم‌ترین سطح‌بندی‌ها در فضای ارزهای دیجیتال در سال گذشته میلادی میم‌کوین‌ها بودند.

پیام نو| یکی از مهم‌ترین سطح‌بندی‌ها در فضای ارزهای دیجیتال در سال گذشته میلادی میم‌کوین‌ها بودند. ظهور دوج کوین منجر به ایجاد طیف گسترده‌ای از دیگر میم‌کوین‌ها شده است، زیرا سرمایه‌گذاران به امید کسب درآمد به سمت آن‌ها هجوم آورده‌اند. در این میان، یکی از بزرگ‌ترین سکه‌های میم در بازار، «شیبا اینو» با نماد اختصاری SHIB است؛ رمزارزی که به عنوان قاتل دوج کوین و برای پیشی گرفتن از آن در بازار طراحی شد. این در حالی است که رقابت سختی میان دوج و شیبا وجود دارد و طرفداران هر یک از این ارزها امیدوار هستند در نهایت دست بالا را جبهه‌ای داشته باشد که پشتش ایستاده‌اند. 

گمانه‌زنی بازار صعودی 

با فرا رسیدن سال نوی میلادی، بازار پیش‌بینی برای هر کدام از ارزها داغ است؛ بسیاری به دنبال آن هستند که دریابند آیا ارزی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند می‌تواند در سال جدید برایشان سودی بادآورده به همراه داشته باشد یا خیر. البته از یاد نباید برد که در نهایت پیش‌بینی چیزی نیست مگر یک گمانه‌زنی صرف، چراکه دست آخر فاکتورها و عوامل بسیاری در زمینه ارزش یک ارز تأثیرگذار است. برای مثال، اقدامات دولت چین در زمینه ممنوعیت ماینینگ ارزهای دیجیتال، تأثیری منفی بر بازارها گذاشت و تورم در آمریکا نیز بازارها را بیش از پیش ملتهب کرد. با این همه، با بررسی برخی عوامل می‌توان به تصویری کم و بیش واقع‌بینانه در زمینه ارزهای دیجیتال در آینده نزدیک دست یافت. 

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال برای سال ۲۰۲۲ عالی به نظر می‌رسد. با پیش‌بینی‌های مبتنی بر عملکرد بازار ۲۰۲۱، سال ۲۰۲۲ سالی صعودی پیش‌بینی می‌شود. در سال ۲۰۲۱، بازار به شدت رشد کرد و تعداد کاربران رمزارز سه برابر شده و به بیش از ۳۰۰ میلیون نفر رسید. همچنین سال ۲۰۲۱ سالی بود که سکه‌های جدیدُ رشد سرسام‌آوری را ثبت کرد‌ند.

شیبا در سال ۲۰۲۱ رشد بسیار مناسبی داشت. اگر فردی طی سال اخیر تنها یک دلار در شیبا سرمایه‌گذاری کرده بود، می‌توانست به سودی هنگفت دست یابد، چراکه به رغم تمام مشکلات در طی این مدت روند سود شیبا صعودی بوده است. 

در ماه اکتبر شیبا طی ۲۵ روز از ۰.۰۰۰۰۰۷ دلار آمریکا به ۰.۰۰۰۸ دلار رسید. این یعنی بیش از هزار درصد سود و افزایش ارزش. اگرچه قیمت شیبا در حال حاضر (در زمان نگارش این مقاله) ۰.۰۰۰۰۳۴۱۹ دلار بوده، بسیاری از کارشناسان معتقدند سال ۲۰۲۲ می‌تواند سالی خوب برای این میم‌کوین باشد. 

۲۰۲۲، سال عجیبِ شیبا؟ 

بنا به گزارش‌ها، انتظار می‌رود طی سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ ارزش شیبا به ۰.۰۰۰۰۸۴ دلار برسد. همچنین شماری از تحلیل‌گران معتقدند طی سه ماهه سوم نیز شیبا می‌تواند به بالاترین رقم خود در این مدت دست یابد. همچنین بنا بر گزارش‌ها، پیش‌بینی می‌شود شیبا تا پایان سال ۲۰۲۲ یک صفر دیگر از دست داده و ارزش آن به رقم ۰.۰۰۰۱ دلار برسد. این بدان معناست که می‌تواند طی ۱۲ ماه آینده ۱۶۳ درصد رشد داشته باشد و همین امر می‌تواند آن را بدل به یکی از پرسودترین و بهترین رمزارزها در سال ۲۰۲۲ کند.

همچنین باید در نظر گرفت که گزارش‌ها حاکی از آن است شمار هواداران و سرمایه‌گذاران شیبا رو به افزایش است و این امر می‌تواند تأثیری بسیار مثبت بر اقبال این ارز در سال آینده میلادی داشته باشد. همچنین باید این موضوع را نیز لحاظ کرد که طی ماه‌های اخیر شمار نهنگ‌های شیبا کمابیش دو برابر شده است. 

از یاد نباید برد که شیبا در حال راه‌اندازی پلتفرم‌هایی برای گسترش خدمات خود است و این امر می‌تواند به تسهیل معامله این رمزارز محبوب بینجامد. همچنین طی ماه‌های اخیر شیبا پروژه‌هایی را آغاز کرده که می‌تواند نویدبخش بهبود اوضاع برای آن باشد. در ماه دسامبر، شیبا با شرکت «پلی ساید»، سازنده بازی‌های کامپیوتری در استرالیا، قراردادی را برای توسعه یک بازی منعقد کرد. همچنین این رمزارز در حال ایجاد بلاک‌چین لایه دوم «شیباریوم» است. از سوی دیگر احتمال حضور شیبا در متاورس نیز از دیگر خبرهایی است که می‌تواند بر ارزش این ارز تأثیرگذار باشد. 

«اندی فاریس»، تحلیل‌گر بازار رمزارز در این‌باره به یاهو فاننس گفت: «ایده اصلی در نهایت پیشبرد ارزهایی مانند شیبا است، چراکه برخلاف مدل‌های بیت‌کوین، بسیاری از مردم می‌توانند به راحتی در چنین رمزارزهایی سرمایه‌گذاری کنند و همین امر سبب می‌شود دست آخر آینده چنین ارزی بهتر از دیگران باشد».

از سوی دیگر، زمزمه‌ها در زمینه پیوستن شیبا به «رابین‌هود» در حال افزایش است، حتی برخی مدعی هستند که این اتفاق می‌تواند تا پیش از پایان ژانویه ۲۰۲۲ روی دهد. البته مدیران رابین‌هود هنوز اظهارنظر قطعی در این زمینه نکرده‌اند، با این همه بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند با توجه به پتانسیل بالای شیبا، این اتفاق می‌تواند در آینده نزدیک روی دهد و شکی نیست که در صورت عملی شدن این قضیه، امکان رشد سرسام‌آور قیمت شیبا وجود دارد؛ تا جایی که گفته می‌شود طی روزهای اخیر یکی از اعضای اصلی تیم شیبا که روی پروژه‌های این رمزارز کار می‌کند، حساب کاربری یکی از اعضای رابین‌هود را دنبال کرده که می‌تواند خبر خوبی برای ژانویه ۲۰۲۲ به بار آورد.

از سوی دیگر، شیبا در حال ورود به دنیای به‌اصطلاح واقعی معاملات است. طی روزهای گذشته شرکت پرداخت دیجیتال «فلکسا» اعلام کرد شیبا را می‌توان در شبکه‌های این شرکت استفاده کرد و این امر شامل ۴۰ هزار مغازه در سراسر آمریکا می‌شود و بلاشک تأثیر بسیاری زیادی بر اهمیت و ارزش شیبا طی ماه‌های آینده خواهد گذاشت. حال باید دید آیا تاریخ همانگونه که برای دوج کوین به لحاظ قیمتی رقم خورد، برای «شیبا اینو» هم تکرار می‌شود یا خیر!

فرشاد گلزاری

ارسال نظر