| 18:26   
کد خبر : 12096

یادداشت اختصاصی

رقابت ورزشی غیرجذاب با ناکامی باشگاه‌های آلمانی در اروپا و غیبت هواداران همراه شد.

پیام نودر حالی که بوندسلیگا برای تعطیلات زمستانی متوقف شده، مت فورد از دویچه‌وله هر آنچه در نیم‌فصل اول گذشته را خلاصه می کند؛ یک رقابت ورزشی غیرجذاب با ناکامی باشگاه‌های آلمانی در اروپا و غیبت هواداران همراه شده است.

بایرن مونیخ در تعطیلات زمستانی با 9 امتیاز اختلاف نسبت به بروسیا دورتموند پیش می رود و در راه رسیدن به دهمین قهرمانی متوالی بوندسلیگا است. تیم یولیان ناگلزمن با برتری 5 بر صفر در جام حذفی آلمان، هم در داخل و هم در اروپا قدرتمند بوده، اما عدم حضور تماشاگران بسیار قابل توجه است.

برای ناگلزمن و بایرن همه چیز عالی است، اما یک مشکل آشنا برای بوندسلیگا - تنها لیگ در اروپا نیست که از تأثیرات تحریف کننده حق پخش لیگ قهرمانان اروپا رنج می برد - وجود دارد. با این حال، معمولاً فوتبال آلمان می‌تواند با تعدادی برگ برنده دیگر این معضل جبران کند؛ استعدادهای جوان هیجان‌انگیز در زمین، سرمربیان پیشرو در زمین مسابقه و فرهنگ هواداران پرجنب و جوش و فعال روی سکوها، اما این فصل نه؛ چنین چیزی نیست. در این فصل، فوتبال آلمان تقریباً در همه رده‌ها سقوط کرده است!

نگرانی از افول در اروپا

در سال 2020، بایرن مونیخ قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد و دومین سه‌گانه را به دست آورد، در حالی که لایپزیگ به نیمه نهایی رسید. در سال 2021، بایرن و بروسیا دورتموند هر دو با اختلاف اندکی در یک‌چهارم نهایی شکست خوردند، اما تا زمانی که فوتبال اروپا در فوریه 2022 از سر گرفته شود، تنها بایرن در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا حضور خواهد داشت، در حالی که دورتموند و لایپزیگ به لیگ اروپا سقوط کرده‌اند. ولفسبورگ در قعر گروه خودش جای گرفت، در حالی که یونیون برلین حتی نتوانست از گروه خود در لیگ کنفرانس خارج شود! حداقل اینتراخت فرانکفورت و بایرلورکوزن در گروه های لیگ اروپا اول شدند. این دو تیم هیجان‌انگیز هستند، اما مانند یک مسکن زودگذر.

چرخه مربیان

چرخ و فلک مدیریتی در تابستان بسیار زیاد بود، زیرا باشگاه های بوندسلیگا تغییرات زیادی روی نیمکت انجام دادند. مربیگری آلمانی در سال های اخیر شهرتی در سطح جهانی ایجاد کرده، اما تعداد کمی از این حرکت های اخیر واقعاً نتیجه داده است.

در حالی که توماس توخل، یورگن کلوپ و اکنون رالف رنگنیک در لیگ برتر حضور دارند، مارکو رز تاکنون در بروسیا دورتموند ضعیف عمل کرده و آدی هوتر نیز در بروسیا مونشن گلادباخ، افت جدی را تجربه کرده است. جسی مارش و مارک فن بومل، سرمربیان تازه وارد بوندسلیگا، قبلاً توسط لایپزیگ و ولفسبورگ اخراج شده‌اند و دو تیم به ترتیب در رده های دهم و سیزدهم قرار دارند. با این حال آلمان هنوز جایی برای جوانان است و بوندسلیگا همچنان کالاهای جدید را تحویل می دهد.

2604f25a-36ad-4b92-aafd-d85f6671ea08

استعدادهای جوان

آلمان در سال گذشته جیدون سانچو، کای هاورتز و تیمو ورنر را به عنوان استعدادهای جوان قابل توجه از دست داد، اما خط تولید بوندسلیگا همچنان کالاهای جدید را تحویل می دهد. جود بلینگهام و جمال موسیالا هر دو از مزایای استفاده از جوانان در بوندسلیگا برای توسعه فردی خود بهره می برند، موسا دیابی و فلوریان ویرتس همچنان در بایر لورکوزن هیجان انگیز هستند و جسپر لیندستروم از فرانکفورت نیز نامی برای خود دست و پا می کند؛ کلاس ارلینگ هالند هم به تنهایی در سطح یک فوق ستاره خودنمایی می‌کند.

امید همچنان زنده است

نباید چند تیم که هواداران و منتقدان را تحت تأثیر قرار داده‌اند نادیده انگاشت. کلن آشفته زیر نظر استفن باومگارت فراتر از انتظارات بوده و فوتبالی فوق العاده تماشایی بازی می‌کند. بوخوم پس از 11 بازی به جمع تیم‌های میان جدولی بوندسلیگا اضافه شده است. شاید ادامه حضور یونیون برلین در جمع 6 تیم برتر تعجب آور باشد، اما برای هیچ‌کس عجیب نیست که کریستین استریچ و فرایبورگ بار دیگر در یک استادیوم جدید بسیار بالاتر از انتظارات از خود ظاهر شده‌اند. به طور باورنکردنی، آنها سال 2021 را در رتبه سوم به پایان بردند، اما با تمام احترامی که برای باشگاه‌های کوچک‌تری مثل ماینز و بیله‌فلد و همچنین گروتر فورثقائل می‌شویم، نمی‌توان انکار کرد که بوندسلیگا از غیبت غول‌هایی مانند هامبورگ، شالکه و وردربرمن رنج می‌برد.

002a3da8-a569-4259-92d6-b819d183fe68

اتمسفر بد

با این حال، متأسفانه به ندرت کسی در ورزشگاه ها حضور داشته که شاهد نکات مثبت باشد. قبل از کرونا، بوندسلیگا بالاترین میانگین حضور تماشاگران در فوتبال جهان را داشت. امسال، فوتبال تبدیل به قربانی آلمان برای مدیریت این بیماری همه گیر شده است. خشم سراسری نسبت به 50 هزار هوادار که دربی راین بین کلن و گلادباخ در ماه نوامبر را تماشا کردند، پس از افزایش مجدد موارد ابتلا به ویروس کرونا به وجود آمد، اما دو هفته بعد، تقریباً هیچ موردی مستقیماً در مسابقه یا در واقع مربوط به هیچ مسابقه حرفه‌ای فوتبال یافت نشد که خارج از شهر و تحت شرایط سخت «2G» ( افراد واکسینه شده یا بهبود یافته) برگزار می‌شود.

روز شنبه، مکس کروزه، مهاجم یونیون برلین از هواداران بوخوم که با پرتاب فنجان های آبجو به سمت بازیکنان، آنها را ناامید می‌کنند، گلایه کرد. فضاهای هیجان انگیز و حتی ترسناک در فوتبال، اتفاق خوبی است، اما نباید شامل پرتاب اشیا یا رفتار احمقانه نسبت به سمت زمین مسابقه باشد.

به هر حال، بوندسلیگا به نیمه راه رسیده و اکنون می تواند استراحت لازم را داشته باشد. این بیش از آن چیزی است که می توان برای لیگ گفت. بوندسلیگا در حال حاضر با یک دوره کریسمس نامشخص در چنگال کووید-19 مواجه است و تنها 68 درصد از بازیکنان آن با دو در تزریق واکسینه شده اند. جدای از چند مورد مردد مانند جاشوا کیمیچ، باشگاه های آلمانی موفق شده اند 94 درصد از بازیکنان خود را واکسینه کنند؛ به طور قابل توجهی بالاتر از میانگین آمار ملی. با پایان یافتن سال 2021، شاید این مهم ترین اتفاق به هر حال باشد؛ فقط حفظ امنیت. فوتبال را فراموش کنید، به هر حال این یک سال افتضاح بود.

ارسال نظر