کد خبر : 125

به رغم تلاش نمایندگان برای تصویب طرح ممنوعیت پخش اعترافات از تلویزیون

حسن روحانی، رئیس جمهور تاکید کرد برخی افراد به صورت سازمان یافته در این حوادث حضور یافتند و اعترافات آنان در آینده پخش می شود که نشان دهنده آن است که آنان بیش از دو سال است که برای این آشوب برنامه ریزی کرده اند.

به گزارش پیام نو، روحانی امروز در همایش ملی بیمه و توسعه ادامه داد: آنان می خواستند سال گذشته در مقطعی اقدامات خود را انجام دهند اما نشد و همچنین امسال به فکر آن بودند که در اواخر دی، بهمن و یا نزدیک انتخابات اقدامات سازمان یافته خود را اجرا کنند اما زمانی که بحث سهمیه بندی بنزین اعلام شد، اربابان آنان از خارج از کشور گفتند که این طرح را اجرا کنند که باید با آنان برخورد شود و قوه قضائیه باید رسیدگی کند.

پیش از این رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز با حضور در یک برنامه تلویزیونی از پخش اعترافات دستگیرشدگان خبر داده بوده بود.

موضوع پخش تلویزیونی اعترافات تلویزیونی همیشه محل مناقشه و بحث در میان جریان ها و گروههای سیاسی و مدنی بوده است.  هم زمان با اصرار دولت بر پخش اعترافات تلویزیونی دستگیرشدگان اخیر،  برخی از نمایندگان فراکسیون امید به دنبال تصویب طرح ممنوعیت پخش اعترافات از صدا و سیما در مجلس شورای اسلامی هستند.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در این باره می گوید: «به موجب این طرح ضبط اعترافات اشخاص و پخش آن از صداوسیمای جمهوری اسلامی و دیگر رسانه‌های گروهی در هر مرحله از مراحل تعقیب و تحقیقات مقدماتی ممنوع است و مرتکب، اعم از تهیه‌کننده و پخش‌کننده، علاوه‌بر الزام به اعاده حیثیت از متهم به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.»

همچنین برخی از مراجع تقلید هم نسبت به پخش اعترافات واکنش نشان داده اند. آیت‌ الله ناصر مکارم‌شیرازی در پاسخ به استفتایی نوشته است: «تا زمانی که جرم و اتهام شخص متهم ثابت نشده، نمی‌توان اسم و تصویر و اقراری را که داشته است، منتشر کرد و حتی بعد از ثبوت هم اگر جرم مخفی بوده، آشکارکردن آن جایز نیست».‌آیت‌الله بیات‌زنجانی نیز در این‌باره گفته ‌است: «این کار علاوه بر اینکه مشروع نیست، از نظر اخلاقی نیز درست در برابر کرامت انسان و حرمت اوست و بنا بر روایات مستند و مورد وثوق این اعترافات در دادگاه نیز قابلیت استناد ندارد».

تکذیب اعترافات تلویزیونی مازیار ابراهیمی، از متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای در ماههای گذشته جنجال های فراوانی را ایجاد کرد. ابراهیمی در این تلویزیون به ارتباط با موساد و قتل دانشمندان هسته‌ای اعتراف کرده بود.  مازیار ابراهیمی پس از خروج از کشور در  گفت و گویی توضیح داد که او و برخی از افرادی که تن به اعتراف اجباری داده بودند، بر ‌اثر یک اتفاق بی‌ گناهی‌ شان اثبات شده و آزاد شده‌اند. این ادعا را برخی مسئولان امنیتی و سخنگوی دولت نیز تأیید کرد.

ارسال نظر