| 01:14   
کد خبر : 12560

وقتی علی عسگری با نقش افکار عمومی آشنا می‌شود

شاید همگان منتظر فعالیت علی عسگری در یکی از دستگاه‌های سیاسی کشور بودند اما بر خلاف تصور او به سمت یکی از اصلی ترین بخشهای اقتصادی کشور هدایت شد. انتصابی که حساسیت اذهان عمومی را به دنبال داشت و این سوال را در افکار عمومی مطرح کرد که چطور یک فرد با سابقه ریاست بر سازمان صدا و سیما خواهد توانست بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور را اداره کند؟

پیام نو| انسیه ربیعی: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، انتقادات زیادی به روند انتصابات وارد بوده است اما یک حکم انتصاب در روزهای اخیر به شدت حاشیه ساز شد و آن سپردن مدیر عاملی هلدینگ خلیج فارس به علی عسگری بود. سابقه روسای سازمان صدا و سیما از محمد هاشمی تا علی لاریجانی و عزت ا... ضرغامی نشان می‌دهد که این افراد پس از اتمام دوره ریاست خود، به یک سمَت حاکمیتی منصوب شده‌اند البته در این میان افرادی چون محمد سرافزار و صادق قطب زاده از این قاعده مستثنی بوده‌اند. شاید همگان منتظر فعالیت علی عسگری در یکی از دستگاه‌های سیاسی کشور بودند اما بر خلاف تصور او به سمت یکی از اصلی ترین بخشهای اقتصادی کشور هدایت شد. انتصابی که حساسیت  اذهان عمومی را به دنبال داشت و این سوال را در افکار عمومی مطرح کرد که چطور یک فرد با سابقه ریاست بر سازمان صدا و سیما خواهد توانست بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور را اداره کند؟

هلدینگ خلیج فارس را بشناسیم

پیش از این اینکه به مراحل انتصاب وی بپردازیم نیاز است نگاهی اجمالی به سابقه، اهداف و برنامه‌های این مجموعه داشتیه باشیم. هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بزرگترین شرکت بورسی کشور است و به‌ عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی در خاورمیانه پس از «سابک عربستان» شناخته می‌شود. این شرکت سال‌هاست در چند رتبه در کشور از جمله شاخص فروش، ارزش بازار، میزان صادرات، مدار سودآوری و مقدار ارزش افزوده اول است. هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس همچنین ١٥ شرکت تولیدی پتروشیمی و مجموعا ٦٠ شرکت زیر مجموعه دارد و به تنهایی ٢٠ درصد ارز کشور را تامین می‌کند. فروش داخلی و صادراتی این هلدینگ در سال ٢٠٢٠، حدود ٨.٤ میلیارد دلار بوده و ٣٨ امین شرکت شیمیایی دنیاست.٤٠ درصد پتروشیمی کشور در اختیار شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس است و صادرات امسال آن نیز تاکنون به ٥ میلیارد دلار می‌رسد.

5 میلیارد دلار صادرات در شرایط رکود!

همچنین باید یادآور شد که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تا پایان سال جاری، ۵ میلیارد دلار صادرات خواهد داشت و نیز هم اکنون ۸ میلیارد دلار پروژه در حال اجرا دارد که به تنهایی ۲۰ درصد ارز کشور را تامین می کند. این بخش کوچکی ازفعالیت های گسترده این هلدینگ است که پرداختن به آن در این مقال نمی گنجد اما از شواهد امر پیداست که سکانداری چنین هلدینگی ساده نیست. یعنی نیاز است که مدیرعامل آن توانایی اجرای پروژه، فروش محصول، صادارت، جذب سرمایه و پاسخگویی به سهامداران را داشته باشد چرا که حدود ٥٠ میلیون نفر به واسطه سهام عدالت، سهامدار شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس هستند که ۴۰ درصد سهام این شرکت، در اختیار سهام عدالت و ۲۶ درصد این سهام نیز شناور و در اختیار افراد حقیقی است.

سوابق ارزنده علی عسگری

درحالی که محمدمهدی رحمتی، رئیس هیأت ‌مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در حکمی «عبدالعلی علی‌عسگری» را به‌عنوان مدیرعامل این شرکت منصوب کرد. در ابتدای این حکم آمده است: "به استناد سیصد و چهل و چهارمین جلسه هیات مدیره شرکت «صنایع پتروشیمی خلیج فارس» مورخ 20/ 10/ 1400 و نظر به سوابق و تجارب ارزنده جنابعالی بدینوسیله به سمَت مدیرعامل شرکت «صنایع پتروشیمی خلیج فارس» منصوب می ‌شوید."

در فضای رسانه‌ای کشور این حکم جنجال و حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت چرا که در لابه‌لای سوابق فعالیتی عسگری موردی که ربطی به پتروشیمی، سهام و سهام داری، صادرات، جذب سرمایه و... داشته باشد، به چشم نمی‌خورد.

این انتصاب غیرعادی نیست!

 منتقدان این انتصاب معتقدند که این سوابق با هم همخوانی ندارد و این امر می تواند زمینه ساز مسائلی در این شرکت بزرگ شود؛ اما در سمت دیگر حامیان و نزدیکان رئیس صداوسیما به سوابق تحصیلی علی عسگری اشاره می کنند و بر اینباور هستند که این انتصاب غیرعادی نیست. آنها می گویند علی عسگری لیسانس برق از دانشگاه امیرکبیر تهران دارد و کارنامه تحصیلی اش با مدیریت یک شرکت پتروشیمی همخوانی دارد اما منتقدان سراغ سوابق کاری او رفته اند و می گویند چه نسبتی بین مدیریت صداوسیما و یک پتروشیمی وجود دارد؟

نکته مهمی که درباره این انتصاب پرماجرا وجود دارد این است که شنبه آینده، مجمع عمومی عادی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برگزار می‌شود حال سوال اینجاست که چرا وزیر نفت سه روز کاری کاری دیگر صبر نکرده است تا شنبه فرا برسد، مجمع عادی شرکت تشکیل شود، هیات مدیره جدید انتخاب شوند و آنگاه، این هیات مدیره، مدیرعامل جدید را انتخاب و حکمش را صادر کند!؟ در صورتی که، در هر شرایطی، نظر وزیر نفت در انتخاب مدیرعامل دست بالا را دارد.

طعنه سرافراز

این انتصاب موجی از انتقادات را نیز به همراه داشت که در آن میان واکنش افراد و چهره‌‌های شاخص و سرشناس قابل توجه است. به عنوان نمونه محمد سرافراز، رییس اسبق صداوسیما، به خبر انتصاب علی‌عسگری به عنوان مدیرعامل بزرگ‌ترین پتروشیمی ایران، طعنه زد و نوشت: «جناب علی عسگری همانطور که رسانه ملی را با کمک خانواده و دو مرجع تصمیم ساز،از فروپاشی نجات داده و مخاطب آنرا به بیش از هشتاد درصد رساند و معضلات کشور را یکجا حل کرد، اکنون در تراستِ خصولتیِ پتروشیمیِ خلیج فارس، مشکل مالی دولت را هم حل خواهد کرد!»

صدای رائفی پور هم درآمد

حتی علی اکبر رائفی پور هم به این انتصاب واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت: «بنده به هیچ جناحی تو این مملکت نه وابستگی دارم و نه بهشون بدهکارم هیچ آدم عاقلی هم دنبال دشمن درست کردن برای خودش نیست اما واقعا نمی تونم ببینم با یک سری انتصابات عجیب مملکت رو فنا بدن ربط #علی_عسگری به پترو شیمی چیه؟ میدونید تو این شرایط و اوضاع با یک اشتباه چه بر سر #بورس میاد؟»

رسایی چه گفت؟

حمید رسایی نماینده پیشین مجلس هم در توییتی نوشت: «همان کسانی که با لابی پنهان خود، #علی‌عسگری را به ریاست صدا و سیما رساندند و تمام تلاش‌شان را کردند تا #اشتباه‌ترین_رییس_سازمان_صداوسیما باز هم ابقا شود، همانها او را به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس رساندند. و چه می‌کشد سیدعلی...»

و اما واکنش منفی فعالان اقتصادی

در این میان علی سعدوندی، کارشناس بازارهای مالی در واکنش به این انتصاب گفته است: «در راستای فاجعه حکمرانی انتصاب ‎علی عسگری به ریاست بزرگترین شرکت پتروشیمی کشور مجددا توصیه می‌شود پیشینه تحصیلی و تجربی و اداری کلیه ‎مدیران دولتی در یک وبسایت قرار گرفته و به ویژه ‎معدل دیپلم این عزیزان همیشه در صحنه به طور ویژه با فونت بزرگتر به رنگ قرمز لاکی مشخص شود.»

پیام الیاس‌کردی، دیگر کارشناس بازار سهام نیز اظهار کرد: «آخر شما بگویید از صدا و سیما به مدیر عاملی پتروشیمی با چه منطقی؟با چه استدلالی؟»

علی شریعتی، فعال اقتصادی هم نوشت: «پتروشیمی دیگر تخصص نمی‌خواهد فقط تعهد می‌خواهد!»

به گزارش پیام نو، هرچند به دنبال این انتقاد ها، رئیس کل سازمان خصوصی سازی انتصاب علی عسگری به سمت مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس را رد کرد و گفت که این شرکت هنوز صورت‌جلسه‌ای برای بررسی به سازمان خصوصی‌سازی ارسال نکرده است اما روز گذشته علی عسگری در مراسمی با حضور وزیر نفت، رسما کارش را به عنوان رئیس شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس آغاز کرد.

 

 

ارسال نظر