| 13:24   
کد خبر : 14693

«ایران توضیحی نداد اما»

مقام وزارت خارجه عراق بدون ذکر نام گفت کشورش قصد پیگیری بین‌المللی حمله سپاه به اربیل را ندارد.

پیام نو| مسئولان عراقی اعلام کردند که کشورشان قصدی برای طرح شکایت علیه ایران در مجامع بین‌المللی در پی حمله موشکی سپاه در اربیل ندارد. ایسنا گزارش داد، سایت خبری العربی الجدید می‌گوید که یک مسئول در وزارت خارجه عراق که نام او ذکر نشده به این سایت گفته است که کشورش تصمیم گرفته مساله حمله موشکی سپاه در اربیل را بین المللی نکند. او در عین حال گفته که ایران هیچگونه پاسخی به درخواست‌های رسمی عراق برای دادن توضیحات در این خصوص نداده است. این مسئول عراقی «انصراف از تقدیم شکایت در سازمان ملل یا اتحادیه عرب یا سازمان همکاری اسلامی» را تایید کرده و گفته که عراق تصمیم گرفته مساله را به نهادهای بین‌المللی نکشاند.

یک مسئول امنیتی عراقی دیگر هم در گفت‌وگو با این سایت خبری تاکید کرد: «بین‌المللی‌کردن این پرونده در وقت کنونی منجر به دخالت طرف‌های دیگر می‌شوند که می‌خواهند از این مساله علیه ایران استفاده کنند، ما روابط متمایز و مستقیم با ایرانی‌ها داریم و ترجیح می‌دهیم که با خود آن‌ها گفت‌وگو کنیم.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا عراق تصمیم برای تقدیم شکایت بین‌المللی درخصوص حمله موشکی به اربیل را لغو کرده است تاکید کرد: «اساسا تصمیمی برای شکایت نبود که بخواهیم لغو کنیم.»

از سوی دیگر عائد الهلالی، یکی از رهبران چارچوب هماهنگی شیعیان عراق در گفت‌وگو با العربی الجدید تاکید کرد: ادله‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد ایران مرکز موساد را هدف قرار داده است که اخیرا از همین مرکز حملاتی علیه ایران انجام شده است و دلیل عدم تقدیم شکایت بین‌المللی همین امر است. وی همچنین گفت: «با توجه به روابط راهبردی میان دو کشور در تمامی زمینه‌ها، عراق نمی‌تواند چنین شکایت بین‌المللی علیه ایران مطرح کند. تقدیم چنین شکایتی بر روابط دو کشور تاثیر می‌گذارد بنابراین دولت اهمیت این امر را به خوبی درک می‌کند.»

ارسال نظر