کد خبر : 159

رئیس دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق(ع):

رئیس دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق(ع)  معتقد است که مطالبه‌گری از دستگاه‌های مسؤول کار لازمی است و مساجد اساساً یک نهاد آتش به اختیار، مستقل و قانونی هستند که قواعد خودشان را دارند.

میثم لطیفی با حضور در یک برنامه تلویزیونی در خصوص بحث درآمدزایی برخی از مساجد از طریق راه‌اندازی فعالیت و کسب‌وکار عنوان کرد: مسجد در حوزه نهادهای اجتماعی جزء بخش‌های مردمی است. مسجد قرار نیست کار اقتصادی انجام دهد ولی فعالیت‌های پیرامونی مسجد و آنهایی که متصل به مسجد هستند چون مسجد هزینه دارد و باید هزینه‌ها را تأمین کنند اشکال ندارد. 

لطیفی همچنین در خصوص موضوع حسابرسی و شفافیت درآمدهای مسجد یادآور شد: بین حسابداری و حسابرسی و شفافیت باید تمایز قائل شویم وقتی صحبت حسابرسی می‌شود اتفاقاً باید خیلی دقیق انجام شود چون مساجدی هستند که درآمد دارند و گاهی اوقات بر سر چنین مسائلی کدورت ایجاد می‌شود، اتفاقا همین که چرا داریم بحث شفافیت را مطرح می‌کنیم یک دلیلش این است که چون برای برخی این شبهه پیش می‌آید که این پول‌ها کجا می‌رود، لذا حسابداری و حسابرسی باید خیلی دقیق باشد.

پایه‌گذار اتاق فکر مسجد ادامه داد: اما امر شفافیت یک تیغ دو پهلوست و برخی جاها مشکل دارد مخصوصا در بحث جمع‌آوری اعانات، احسان و مبرات که برخی شاید تمایل به علنی شدن آن نداشته باشند، البته که باید جایی ثبت و ضبط داشته باشیم، مثلا یک جایی می خواهیم کمکی که به یک خانواده شده مطرح کنیم، باید به نحو کلی اشاره کنیم اما از آن طرف، درآمدها و مخارج باید شفاف ارائه شود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که «چنین بحث‌هایی چه کمکی به حل مسائل مساجد می‌کند» عنوان کرد: اساسا مسائل اجتماعی پیچیده است و این مسائل را هم نمی‌شود ساده حل کرد، هیچ کس تلقی‌اش این نباشد که ما مسائل مسجد را اینجا حل کنیم، کمکی که ما می‌توانیم به حوزه مسجد در این جلسه کنیم گفتمان‌سازی توجه به امر مهم مسجد است، گفتمانی که مغفول است، مثلا همین صدا و سیما در ۴۰ سال گذشته به غیر از پخش اذان، موقع نماز چه کرده است؟

ارسال نظر