کد خبر : 8592

تحقیقات جدید دانشگاه واترلو کانادا:

تحقیقات جدید دانشگاه واترلو کانادا نشان داده: کار شیفتی و برنامه کاری نامنظم می‌تواند باعث چندین مشکل سلامتی شود و بر سیستم دفاعی ما در برابر عفونت تاثیر بگذارد.

پیام نو| بر اساس تحقیقات جدید دانشگاه واترلو کانادا، کار شیفتی و برنامه کاری نامنظم می­‌تواند باعث چندین مشکل سلامتی شود و بر سیستم دفاعی ما در برابر عفونت تاثیر بگذارد. شیفت کاری به‌طور متفاوتی تاثیرات منفی بر سلامتی زنان و مردان می‌­گذارد.

 این مشکلات سلامتی به این دلیل اتفاق می‌­افتد که ساعت طبیعی بدن که ساعت شبانه­‌روزی نامیده می­‌شود، می‌­تواند در اثر تغییر ناسازگار در برنامه خواب و بیداری و الگوهای تغذیه‌ای که اغلب ناشی از کار شیفتی است، مختل شود. برای مطالعه این موضوع، محققان دانشگاه  واترلو یک مدل ریاضی ایجاد کردند تا چگونگی تاثیر اختلال در ساعت شبانه­‌روزی بر سیستم ایمنی بدن در مبارزه با بیماری را بررسی کنند.

آنیتا لایتون، استاد ریاضیات کاربردی، علوم رایانه، داروسازی و زیست­‌شناسی واترلو گفت: «از آنجا که سیستم ایمنی بدن ما تحت تاثیر ساعت شبانه­‌روزی است، توانایی ما در ایجاد پاسخ ایمنی در طول روز تغییر می­‌کند. چقدر احتمال دارد که با ابتلا به عفونت صبحگاهی مقابله کنید؟ پاسخ به این سوال به جنسیت شما بستگی دارد و اینکه جزو یک چهارم نیروی کار امروزی هستید که برنامه کاری نامنظمی دارند یا خیر».

 استفانی آبو، نامزد دکترای گروه ریاضیات کاربردی واترلو گفت: «کار شیفتی به احتمال زیاد تاثیر متفاوتی بر زنان و مردان می‌گذارد. سیستم ایمنی بدن مردان در مقایسه با زنان، بیشتر مستعد بیش‌فعالی است و می‌تواند احتمال التهاب آنان به دنبال یک عفونت بی‌موقع را افزایش دهد».

محققان مدل­‌های جدید محاسباتی را به­‌طور جداگانه برای زنان و مردان ایجاد کردند که تعامل بین ساعت شبانه‌روزی و سیستم ایمنی بدن را شبیه­‌سازی ­‌کند. این مدل از ژن­‌های ساعت هسته­‌ای (ژن­‌های هسته­‌ای شبانه­‌روزی،  ژن­‌هایی هستند که محصولات پروتئینی آنها اجزای لازم برای تولید و تنظیم ریتم شبانه‌­روزی دارند)، پروتئین­‌های مرتبط با آنها و سازوکار تنظیم‌­کننده واسطه­‌های پیش و ضد­التهاب تشکیل شده است. با تنظیم ساعت، مدل­‌ها می­‌توانند کارگران شیفت کاری زن و مرد را شبیه­‌سازی کنند.

از یافته‌های این شبیه‌سازی‌های رایانه‌‌ای می‌توان نتیجه گرفت که پاسخ ایمنی با زمان عفونت متفاوت است. مدل شبیه‌سازی نشان می‌دهد که زمان قبل از خواب ما بدترین زمان ابتلا به عفونت است. زمانی که بدن ما حداقل آمادگی برای تولید واسطه‌های پیش و ضد التهاب مورد نیاز هنگام عفونت را دارد اما مهم این است که جنسیت فرد بر شدت عفونت تاثیر می‌گذارد.

نتایج این تحقیق، با عنوان مدل‌سازی تنظیم شبانه‌روزی سیستم ایمنی بدن: اثرات دو شکلی جنسی کار شیفتی، تالیف اعضای هیات علمی دانشکده ریاضیات واترلو، لایتون و آبو، به­ تازگی در مجله PLoS Computational Biology منتشرشده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر