کد خبر : 9819

سخنگوی وزارت خارجه:

خطیب‌زاده خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.

به گزارش پیام نو، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اظهارات جوزپ بورل درباره این که زمان برای بازگشت ایران به مذاکرات محدود است و فکر نمی‌کنم مذاکرات در بروکسل کاملا ضرورت داشته باشد، بیان کرد:  گفت‌وگوهای پنجشنبه خوب و سازنده بود و نکاتی که باید به مورا منتقل کرد منتقل شد و توافق شد در چند روز آینده در بروکسل این گفت‌وگوها ادامه یابد و این توافق دوسویه بوده و موضوعات چالش‌ها و موانعی که شش دور مذاکرات در وین به نتیجه نرسید باید در گفتگوها مورد رایزنی قرار بگیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: اجازه دهید در مسیری که گفت‌وگوها بین ایران و هماهنگ کننده انجام شده پیش برود. آقای باقری در اولین فرصت موضوعات مدنظر خود را بیان خواهد کرد.

خطیب‌زاده  درباره اظهارات وزیر خارجه عربستان مبنی بر این‌که مذاکرات با ایران پیشرفت ملموسی نداشته نیز خاطرنشان کرد: چهار دور گفتگوها در در فضای مثبت و دوستانه‌ای بوده و در موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای پیگیری شده است.

وی گفت: تماس‌ها ادامه دارد. فکر می‌کنم واژه‌ای که به خوبی می‌تواند فضای گفتگوها را بیان کند گفت‌وگوهای محترمانه است، البته به همان مقداری که محترمانه است جدی بوده و جدی پیگیری شده و امیدواریم به نتیجه برسد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت:‌چهارشنبه هفته آینده میزبان وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به صورت حضوری خواهیم بود.

وی همچنین اعلام کرد که ایران در نشست مسکو درباره افغانستان در سطح نماینده ویژه شرکت می‌کند.

خطیب‌زاده همچنین خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تحولات عراق و برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور نیز اظهار داشت: از برگزاری انتخابات استقبال کرده و می‌کنیم و از این‌که در فرآیند تکاملی و فرآیند مدنی شاهد این اتفاق میمون و مبارک بودیم. آن‌چه در عراق رخ می‌دهد توسط مردم و احزاب عراقی پیگیری می‌شود. آن‌چه مربوط به ایران است استقبال از برگزاری این انتخابات در راستای برداشتن قدم‌های تکاملی برای ساخت جامعه‌ای دموکراتیک در عراق است.

وی در ابتدا آغاز هفته وحدت را تبریک گفت و افزود: ان‌شاءالله به برکت این هفته، امت اسلامی روزهای بهتری را در پیش داشته باشد.

منبع: فارس

ارسال نظر