| 17:28   
کد خبر : 12101

در متاورس؛

رشد NFT ها از نظر محبوبیت جامعه کریپتو و عموم مردم، به سطح جدیدی رسیده است. توکن‌های غیر مثلی (NFT) که در ابتدا آن را یک حباب زودگذر می‌نامیدند، حالا در سراسر دنیای کریپتو گسترش یافته است.

به گزارش پیام نو، بنابر گزارشی که توسط وبسایت DappRadar منتشر شده، بازار NFT در سال 2021 پیشرفت چشمگیری داشته و تا روز 17 دسامبر این سال، به ارزش کل 23 میلیارد دلاری رسیده است. این در حالی است که 100 کلکسیون برتر NFT بازار بیش از 16.7 میلیارد دلار ارزش دارد.

مهمترین خبری که در این سال منتشر شد، تغییر نام Facebook به Meta در تاریخ 28 اکتبر بود که به منظور گسترش حوزه فعالیت این شرکت به حوزه متاورس انجام گرفت. در واقع، در آخرین هفته اکتبر اعلام شد که تنها در 7 روز، بیش از 106 میلیون دلار زمین در متاورس به فروش رسیده است.

حوزه NFT در ابتدا در سال 2017 و توسط بازی CryptoKitties شروع به کار کرد که در واقع یک بازی برای پرورش گربه‌های دیجیتالی بود. در اوج محبوبیت این حوزه در آن زمان، روزانه 140,000 کاربر و 180,000 تراکنش در این حوزه وجود داشت.

اما با گذشت حدود 4 سال از آن زمان، محبوبیت و معروفیت دوباره این حوزه بعد از توکنیزه شدن آثار هنری هنرمندانی مثل Beeple در گالری‌هایی مثل Christie و Sotheby به وجود آمد. از آن زمان تاکنون، NFT ها به حوزه هنر، موسیقی، بازی، ورزش و حتی توییت وارد شده است.

GameFi، یک پدیده تعیین کننده

اوج شکوفایی NFT با معرفی و شروع به کار حوزه جدیدی به نام GameFi و پروتکل‌های آن ایجاد شد. GameFi با ترکیب حوزه گیمینگ و اقتصاد غیر متمرکز (دیفای) در یک اکوسیستم واحد شکل گرفته است. بنابر اعلام Huobi Research، حوزه GameFi موجب شکوفایی بازی‌های بلاکچینی شده است.

مهمترین پروتکل این حوزه که در سال 2021 مورد توجه قرار گرفت، Axie Infinity است که در واقع یک بازی در فضا است که کاربران می‌توانند موجوداتی به نام Axie را پرورش و ترکیب کرده و یک قلمرو برای خود بسازند و به جنگ با سایر کاربران بروند. اکوسیستم این بازی با توکن‌های AXS و SLP اجرا می‌شود. محبوبیت این بازی به حدی است که کلکسیون NFT آن هم اکنون ارزش بیش از 4 میلیارد دلاری دارد و حجم معاملات این پلتفرم هم فاصله معناداری از سایر بازی‌های همرده خود ایجاد کرده است.NFTs find utility with Metaverse

تعداد کاربران فعال روزانه این بازی از 20,000 کاربر در مارس امسال، به 2.5 میلیون کاربر در دسامبر رسید که رشدی 125 برابری را تنها در چند ماه نشان می‌دهد. این در حالی است که این بازی در یک روز ماه جولای، رکورد بیش از 9.72 میلیون کاربر فعال را ثبت کرد!

با اینکه این بازی بر بستر اتریوم قرار گرفته، ولی بازی‌های بلاکچینی در پلتفرم‌های دیگری مثل سولانا و زنجیره هوشمند بایننس هم یافت می‌شود. به عنوان مثال بازی‌هایی مثل Splinterlands در بلاکچین Hive و Wax ،Alien Worlds در Hive ،Upland در EOS و MOBOX در BSC هم مورد توجه کاربران قرار گرفته اند.

میزان سرمایه جذب شده برای بازی‌های بلاکچینی هم در سال 2021 به میلیاردها دلار رسید که در این بین شرکت گیمینگ Forte Labs توانست 930 میلیون دلار سرمایه را جذب کند.

منبع: رمزارز

 

 

ارسال نظر