| 19:25   
کد خبر : 12162

معرفی Cellframe و توکن CELL

یکی از مسائلی که توجه خیلی از افراد فعال در حوزه بلاک چین را به خود جلب کرد، خبرهایی مبنی‌بر ساخت ابر کامپیوتر یا کامپیوتر کوانتومی بود.

به گزارش پیام نو، یکی از مسائلی که توجه خیلی از افراد فعال در حوزه بلاک چین را به خود جلب کرد، خبرهایی مبنی‌بر ساخت ابر کامپیوتر یا کامپیوتر کوانتومی بود. بعضی از افراد فکر می‌کردنند که با پیدایش چنین سیستم‌هایی داستان رمزارزها و استخراج آن‌ها عمر کوتاهی خواهد داشت؛ اما در طرف دیگر برخی بر این باور بودنند تا عملی شدن این موضوع فاصله زیادی داریم. به‌همین خاطر برخی از پروتکل‌ها و پلتفرم‌ها دست به‌کار شدند و برای مقابله با آن ابداعاتی انجام دادند. پروژه‌ای که در مقاله معرفی می‌کنیم، سل فریم (Cellframe) نام دارد. برای اینکه ببینیم سل فریم چیست و چگونه می‌خواهد با مساله مطرح‌شده مقابله کند، اهداف و ایده‌ها، نحوه کارکرد، نقشه راه، توکن CELL نقشه راه و پروژه‌های مشترک آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با مهین بلاکچین همراه باشید.

 

سل فریم چیست؟

سل فریم یک شبکه لایه یک مقاوم در برابر محاسبات کوانتومی است. این شبکه به‌دنبال تسهیل مبادلات میان‌زنجیره‌ای مقیاس‌پذیر و ایمن است. Cellframe از رمزگذاری پسا کوانتومی (Post Quantum) استفاده می‌کند. البته دانستن این نکته خالی از لطف نیست که در حال حاضر کامپیوترهای کوانتومی آزمایشی فاقد قدرت پردازش لازم برای شکستن الگوریتم‌های رمزنگاری هستند. حرکت به سمت طراحی چنین زیرساخت‌‌ها و شبکه‌هایی شاید یک آینده‌نگری و دوراندیشی باشد.

ما در این مقاله سعی کردیم که از وایت پیپر این شبکه که در سایت آن بارگزاری شده است استفاده کنیم؛ اما نکته‌ای که وجود دارد عبارت Unpublished به‌معنای منتشر نشده و پیش‌نویس بودن آن است.

اهداف و ایده‌های Cellframe

شاید بتوان هدف اصلی Cellframe‌ را در دو عنوان بیان کرد. این پروتکل از زبان برنامه نویسی C استفاده می‌کند و معتقد است برای دستیابی به ارتباط هرچه بهتر با سیستم‌های عامل و سخت‌افزارها (از پیچیده‌ترین تا ساده‌ترین ماشین‌ها) بهترین زبان، C است. گردانندگان سل فریم اینگونه بیان می‌کنند که با‌توجه به زنجیره تامین و مشکل ساخت قطعات که با سازوکار‌های جدید، هم‌خوانی بیشتری داشته باشند یکی از مسائلی بود که ایده استفاده از این زبان برنامه‌نویسی را به ذهن آن‌ها متبادر کرد. زبان C استفاده از CPU و کارت حافظه را کارامد می‌کند.

موضوع بعدی پیشرفت علم و روی کار‌آمدن کامپیوترهای نسل جدید یا کوانتومی است. با گمانه‌زنی‌هایی که درباره قدرت این نوع از کامپیوترها و توان آن‌ها برای نفوذ به شبکه‌های بلاک‌چینی شده، Cellframe به‌دنبال این است که شبکه‌ای مقاوم دربرابر محاسبات کوانتومی ایجاد کند.

سل فریم چگونه کار می‌کند؟

ارتباطات شبکه Cellframe بر دو پایه اساسی بنا شده‌اند: شاردینگ دو سطحی و ارتباطات درون‌شاردی همتا به همتا. کلمه شارد به‌معنای تقسیم کردن یک مجموعه بزرگ به بخش‌ها و اجزای کوچک‌تر است.

شاردینگ چیست؟ با راهکار مقیاس‌پذیری بلاک چین آشنا شوید!

در سطح اول شبکه Cellframe، شاردهای خصوصی وجود دارد که همان هسته شبکه است. شبکه مرکزی زنجیره، اجماع و توکن مخصوص به‌خود را که همان CELL است، دارد. یک دفتر کل برای تمام زنجیره‌های دیگر مانند اتریوم، پولکادات و BSC‌ وجود دارد. این شیوه از طریق یک توکن منطقی و در یک لایه انتزاعی کار می‌کند. برای این کار در زنجیره‌های زیرین، گروهی از توکن‌ها از طریق اتمیک سواپ به‌یکدیگر متصل هستند. شاید با یک مثال درک این موضوع راحت‌تر باشد. کیف پول Cellfram که در برنامه داشبورد قرار دارد، می‌توانند آدرس‌های متنوعی در بلاک‌چین‌های مختلف داشته باشد. در این حالت می‌توان به‌طور مستقیم در هر شبکه‌ای تراکنش انجام داد. نود سرویس‌ها در شبکه مرکزی با یکدیگر در ارتباط هستند و در پس‌زمینه کار مبادله شما را انجام می‌دهند.

سل فریم چیست و چگونه کار می‌کند

در سطح دوم، شاردهای زیرمجموعه یا سل چین‌ها (Cellchains) مانند پاراچین‌های پولکادات را داریم. سل‌چین‌ها قابلیت انجام جابه‌جایی میان‌زنجیره‌ای را به‌خودی خود ندارند. آن‌ها باید از طریق زنجیره صفر (زنجیره فرعی‌ای که شارد نشده و هسته اصلی متصل است) یا از طریق Cellchainهای دیگر به اتمیک سواپ هدایت شوند. به‌عبارت دیگر نقل‌وانتقال میان‌زنجیره‌ای از طریق سل چین‌ها باید در ابتدا از طریق زنجیره صفر پذیرفته شود و دوباره به Cellchain بازگردد.

معرفی محصولات سل فریم

حال که تا حدودی به سوال سل فریم چیست پاسخ داده‌ایم، بهتر است محصولاتی که این شبکه به کاربران ارائه می‌کند را مرور کنیم.

محصول مشترک با KELVPN: یکی از محصولاتی که در حال حاضر سل فریم با همکاری KELVPN ارائه کرده، یک v.p.n غیرمتمرکز به همین نام است. این سرویس برای ویندوز، لینوکس، مک و اندروید در دسترس است. البته برای استفاده از آن باید اکانت‌های یک ماهه، شش ماهه یا ۱۲ ماهه که به‌ترتیب ۴.۹۸ دلار، ۴.۴۸ دلار و ۲.۹۹ دلار هستند را خریداری کنید.

سل فریم داشبورد: برنامه Dashboard سل فریم امکانات مختلفی مانند کیف پول، صرافی، مرورگر تراکنش‌ها و غیره را برای کاربران فراهم می‌کند. البته بخش زیادی از این سرویس‌ها هنوز راه‌اندازی نشده‌اند و با انتخاب آن‌ها پیغام به‌زودی (Coming Soon) به شما نمایش داده خواهد شد.

بریج اتریوم به بایننس اسمارت چین: بریج Cellframe برای تبدیل توکن‌ها از بستر اتریوم به زنجیره هوشمند بایننس است.

حراجی (Auction): برای این‌که یک Cellchain به پروتکل سل فرم اضافه شود، باید فضای خود را به‌دست بیاورد. به این فضاها Slot گفته می‌شود. در واقع این اسلات‌ها همان پروژه‌هایی هستند که می‌خواهند در این پروتکل مشارکت کنند. هر کسی می‌تواند پروژه خود را برای شرکت در حراج ثبت کند. برای این کار نیاز است که ۱۰۰۰ توکن CELL واریز شود. این مقدار پس از برد یا باخت برگرداننده می‌شود. هر پروژه می‌تواند به‌صورت خصوصی یا Crowdloan انجام پذیرد. حداقل زمانی که می‌توان این اسلات‌ها اجاره کرد سه ماه و حداکثر دو سال است. برای این مدت نیز به ترتیب ۳۱.۲۵۰ و ۲۵۰ توکن CELL در آن مدت بلوکه خواهد شد. پروژه‌ای که برنده می‌شود یک CellSlot NFT با یک شماره منحصربه‌فرد دریافت می‌کند که از آن برای اتصال Cellchain به هسته Cellframe استفاده می‌شود.

بنیان‌گذار Cellframe کیست؟

دیمیتری گراسیموف بنیان‌گذار سل فریم 

پروژه Cellframe در سال ۲۰۱۸ توسط دیمیتری گراسیموف (Dmitriy Gerasimov) راه‌اندازی شد. طبق اطلاعات سایت Cellframe، او مدیر ارشد فناوری این پروژه نیز هست. برای اینکه بتوانیم اطلاعاتی درباره او به‌دست بیارویم، به صفحه لینکدین او مراجعه کردیم.

او در دانشگاه دولتی Novosibirsk University تحصیل کرده است. سوابق کاری او بیشتر به‌صورت خویش‌فرما (Self-employed) و بیشتر در کشور روسیه بوده است. او شرکت دیگری به‌نام Demlabs راه‌اندازی کرده است که مربوط به حوزه فروش مجوز برنامه‌های و لایسنسینگ می‌شود.

با توجه به صفحه او در Linkedin اطلاعاتی درباره فعالیت او در زمینه بلاک چین و حوزه رمزارزها وجود ندارد و حتی مانند دیگران که خود را علاقه‌مند به این حوزه معرفی می‌کنند، این کار را انجام نداده است.

نقشه راه سل فریم چیست؟

با توجه به نقشه راهی که در سایت Cellframe.net ارائه شده است، این پروتکل قصد دارد در بهار سال ۲۰۲۲، شبکه اصلی خود را به نام Scorpion راه‌اندازی کند. در ادامه به برخی از برنامه‌های آن در سالی که گذشت (۲۰۲۱) و سال آینده اشاره می‌کنیم.

منبع: میهن بلاکچین

ارسال نظر