| 20:43   
کد خبر : 12232

یادداشت اختصاصی:

طی ماه‌های اخیر بسیار شنیده‌ایم که فعالان حوزه اینترنت و همچنین ارزهای دیجیتال از مفهومی به نام «وب 3» سخن می‌گویند. این اصطلاح بدل به رمز جدید خبرهای روز این حوزه شده و بسیاری ممکن است به این فکر کنند که ماهیت این مفهوم جدید چیست.

پیام نو|‌طی ماه‌های اخیر بسیار شنیده‌ایم که فعالان حوزه اینترنت و همچنین ارزهای دیجیتال از مفهومی به نام «وب 3» سخن می‌گویند. این اصطلاح بدل به رمز جدید خبرهای روز این حوزه شده و بسیاری ممکن است به این فکر کنند که ماهیت این مفهوم جدید چیست. وب 3 یا همان اینترنت نسل سوم، انقلابی در دنیا به‌پا کرده که یکی از اهداف آن، ایجاد اینترنت غیرمتمرکز است. اما مزایای Web 3 چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

نسل اینترنت غیرمتمرکز

یکی از تکنولوژی‌هایی که تاثیر بسیار زیادی در تعاملات انسان گذاشته، اینترنت است. با همه‌گیر شدن اینترنت، دنیای اطلاعات و ارتباطات شاهد تغییرات چشم‌گیری بود. یکی از شیوه‌های برقراری ارتباط در بستر اینترنت، از طریق صفحات وب است. در نسل اول وب، به مفهومی به نام تعامل پرداخته نشده بود، اما نسل دوم با معرفی برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، انقلاب بزرگی در تعامل به راه انداخت. درست زمانی که کاربران فکر می‌کردند همه چیز به اوج خود رسیده است، دروازه‌های نسل سوم وب به روی آن‌ها گشوده شد. اما یکی از مهم‌ترین اهداف وب 3 (Web 3)، به وجود آوردن یک اینترنت غیرمتمرکز است.

در طی دهه‌های گذشته، وبسایت‌ها و برنامه‌های وب، به طرز چشمگیری تغییر کرده‌اند. آن‌ها از سایت‌های ایستا، به سایت‌های مبتنی بر داده تکامل یافته‌اند، که کاربران می‌توانند با آن‌ها تعامل داشته و حتی آن‌ها را تغییر دهند. به تیم «برنرز لی»، پیشگامان اینترنت، برای ابداع اصطلاح وب جهانی یا همان World Wide Web 1 اعتبار داده شده است. وب 1 نسل اولیه اینرنت بود که در اوایل دهه 1990 و 2000 مورد استفاده قرار می‌گرفت. وب 2.0 نسخه فعلی وب است که همه ما با آن آشنا هستیم، در حالی که وب 3.0 نمایانگر مرحله بعدی آن است که غیرمتمرکز و دارای کاربرد بیشتری خواهد بود. رشد تصاعدی وب 2 توسط نوآوری‌هایی کلیدی مانند دسترسی به اینترنت تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی و همچنین حضور تقریباً در همه جا دستگاه‌های تلفن همراه قدرتمند مانند آیفون و دستگاه‌های مجهز به اندروید قابل مشاهده است.

برای اینکه بتوان مفهموم وب 3.0 را بهتر درک کرد ابتدا بهتر است از ابتدا به تاریخچه وب‌های جهانی در نسل‌های اول و دوم بپردازیم. برنرز لی در سال 1990 زمانی که دانشمند کامپیوتر در پژوهشگر اروپایی سرن بود، پیشگام توسعه اولیه اینترنت شد. تا اکتبر 1990، برنرز لی سه فناوری اساسی را نوشت که پایه و اساس وب به شمار می‌رفت، از جمله اولین ویرایشگر مرورگر صفحه وب WorldWideWeb.app بود. در اواسط دهه 1990، معرفی مرورگرهای وب، مانند  «نت اسپیس نویگیتور»، عصر وب 1.0 را آغاز کرد. این عصر در واقع همان صفحات وب ایستا بازیابی شده از سرورها بود‌ که با محتوای که امروزه بدیهی تلقی می‌شود، بسیار فاصله داشت. اکثر کاربران اینترنت در آن زمان از ویژگی‌های جدید مانند ایمیل و بازیابی اخبار در زمان واقعی خوشحال بودند. تولید محتوا هنوز در مراحل ابتدایی خود بود و کاربران فرصت کمی برای برنامه‌های کاربردی تعاملی داشتند، بعدها این امر با محبوبیت روزافزون بانکداری و تجارت آنلاین بهبود یافت.

وب 2.0 یک تغییر پارادایم در نحوه استفاده از اینترنت به حساب می‌آید. در طی 15 تا 20 سال گذشته، وب 1.0 به طور کامل با اتصال اجتماعی و محتوای تولید شده، توسط وب 2.0 جایگزین شده است و از سوی دیگر باید دانست که وب 2.0 امکان مشاهده محتوای تولید شده توسط کاربر در سراسر جهان را به صورت مجازی در یک لحظه فراهم می‎کند.

وب نسل سوم یا وب 3 اگر چه هنوز در حال تکامل است، اما می‌تواند در فناوری‌های همتا به همتا مانند بلاک چین، نرم‌افزارهای متن باز، واقعیت مجازی (متاورس) و حتی اینترنت اشیا (IOT)، مورد استفاده قرار بگیرد. اگرچه هیچ‌کس به درستی نمی‌داند که نسل سوم وب دقیقاً چه شکلی خواهد داشت، اما می‌توان گفت وب 3 آمده است تا فضای اینترنت را به یک پایگاه داده بزرگ تبدیل کند. از نسل وب 3 که وب هوشمند یا مفهومی نیز خوانده می‌شود، انتظار می‌رود که بتواند منظور کاربران را به درستی درک کند و آن‌ها را در کمترین زمان ممکن، به نتایج دلخواه‌ خود برساند.

نقش رمزارزها در وب3 چیست؟

برخی از افراد به اشتباه بلاک‌چین را تنها پلتفرمی برای انتقال پول و ارزهای دیجیتال می‌دانند و از دیگر کاربردهای آن بدون اطلاع هستند. در حالی که  بلاک‌چین، یکی از تکنولوژی‌های موجود برای راه اندازی وب غیرمتمرکز است. تکنولوژی بلاک‌چین به دلیل توان ذخیره‌سازی زمان و چیستی تراکنش، بهترین گزینه‌ پیش‌رو برای تبادل اطلاعات در سیستم‌های همتا به همتا است. قوانینی که مدیریت خدمات غیرمتمرکز را بر عهده دارند، در یک پروتکل متن باز تعریف می‌شوند. کاربران برای برقراری تعامل با این پروتکل‌ها می‌توانند از نرم افزار انتخابی خودشان با ویژگی‌های متفاوت استفاده کنند.

اما نقش ارزهای دیجیتال در وب 3 چه خواهد بود؟ بیزینس اینسایدر در این مورد گزارش داده که رمزارزها در واقع به ابزار پرداختی برای کاربران تبدیل می‌شوند. از این رو رمزارزها را می‌توان سوخت وب3 نامید. در اینترنت نسل سوم، سرویس‌هایی به وجود خواهند آمد که در ازای نگهداری اطلاعات، به کاربران ارز دیجیتال می‌دهند و از طرف دیگر، استفاده از آن سرویس‌ها هم در ازای پرداخت ارز مجازی ممکن خواهد بود.

شماری از ارزها در این زمینه از پیشگامان حساب شده و سکه‌های محبوب این فناوری جدید خواهند بود. هلیوم (Helium) که با نماد «HNT» شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین ارزهای رمزنگاری شده وب 3 است و به این منظور طراحی شده تا دسترسی اینترنت را برای همه فراهم کند. این پروژه یک سرویس وب را ارائه می‌دهد که برای رقابت با غول‌های ISP مانند Verizon و AT&T طراحی شده است. پولکادات (Polkadot) از دیگر ارزهای مهم در این رابطه است. پولکادات یکی از 10 ارز دیجیتال برتر در بازار است و در واقع این ارز یک پروژه شاخص بوده که توسط بنیاد وب 3 طراحی شده است. پولکادات توسط یک شرکت سوئیسی که برای تسهیل یک وب غیرمتمرکز کاملاً کاربردی و کاربرپسند بوده تأسیس شده است که بسیاری معتقدند در سال 2022 به احتمال زیاد رشد خوبی خواهد داشت.

سرمایه گذاری در رمزارز کوساما (Kusama) را می‌توان تقریباً یک راه دوربرگردان برای سرمایه‌گذاری در پولکادات تشبیه کرد. به این دلیل که کوساما فقط به عنوان یک همراه در شبکه پولکادات وجود دارد. پروژه‌های زیادی در رابطه با این ارز انجام شده است، زیرا این شبکه در واقع معیار موفقیت پاراچین‌ها به حساب می‌آید.

«اوشن» (Ocean) هم یک تبادل داده غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین است. این رمزارز به عنوان یک پروتکل عمل کرده که به هر کسی اجازه می‌دهد تا بازار داده غیرمتمرکز خود را بسازد. اوشن همچنین به عنوان یک توکن ابزاری عمل می‌کند که برای خرید، سهام و فروش داده‌ها و مدیریت بودجه جامعه بر روی این پلتفرم استفاده می‌شود.

حال باید دید که با راه‌اندازی وب3 جهان چگونه درگیر این فناوری قرن بیست و یکمی می‌شود و قرار است چه خدماتی از قبال این پروژه ارائه شود.

 

 

 

 

 

ارسال نظر