| 18:02   
کد خبر : 15214

یادداشت اختصاصی؛

اگر قانون دولتی به بیت‌کوین روی خوش نشان دهد، بسیاری از فعالان بازار با اطمینان بیشتری در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و این خود سبب می‌شود که ارزش رمزارزها به تریلیون‌ها دلار برسد.

پیام نو| پس از تهاجم روسیه به اوکراین و سیطره تورم در بالاترین سطح دهه گذشته بر بازارها، این سوال مطرح شده که سرنوشت بیت‌کوین، اتریوم، آلت‌کوین‌ها و امور مالی غیر متمرکز (دیفای)‌ چگونه خواهند شد؟ آیا هنوز هم می‌توان آن‌ها را ممنوع کرد؟ اهداف قیمتی بلندمدت واقعی چیست؟

ممنوعیتی که باعث رشد می‌شود!

به گزارش کیتکو نیوز، «کوین اولری»، سرمایه‌گذار بازارهای مالی در این رابطه گفت که ممنوعیت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال دیگر یک تهدید جدی نیست. اولری گفت: «هیچ شانسی وجود ندارد که ما بیت‌کوین یا هر چیز دیگری را که از نظر توسعه فناوری‌های جدید برای خدمات مالی و سیستم‌های پرداخت نویدبخش اقتصادی باشد، ممنوع کنیم. این همیشه مشخصه کارآفرینی آمریکایی بوده است و بنابراین به نظرم ما آن را ممنوع نمی‌کنیم.»

«‌روی نیدرهوفر»، بنیانگذار شرکت سرمایه‌گذاری نیدرهوفر، در این رابطه عنوان کرد زمانی حتی طلا در ایالات متحده ممنوع شد. نیدرهوفر گفت: «احتمال ممنوعیت بیت کوین وجود دارد. یادمان نرود که سال‌ها پیش، مالکیت خصوصی طلا در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده ممنوع شد. با این حال، اگر چنین اتفاقی بیفتد، چنان محیطی از هرج و مرج و تورم فراگیر خواهد بود که بیت‌کوین در آن نقطه ارزش پول بیشتری خواهد داشت. اگر دولت‌ها از جمله دولت ایالات متحده بخواهند ارزهای دیجیتال را ممنوع کنند، آن زمان بهترین وقت برای سرمایه‌گذاری بر روی این حوزه به‌ویژه بیت‌کوین است.»

این در حالی است که اولری شفافیت را فاکتور مهمی در پیشرفت بازارهای رمرزارز می‌داند. وی می‌گوید که ایجاد شفافیت در قوانین و ایجاد سازوکاری مشخص برای رسیدگی و نظارت بر این بازارها سبب گسترش آن می‌شود و نه کوچک‌تر شدن آن. او معتقد است که در صورت مشخص شدن سازوکار نظارتی چه‌بسا سرمایه‌های سازمانی نیز بخواهند به‌صورت گسترده وارد این بازار شوند و این خود به گسترش فراگیر رمزارزها و بالاتر رفتن ارزش بیت‌کوین می‌انجامد.

وی در این رابطه افزود: «اگر قانون دولتی به بیت‌کوین روی خوش نشان دهد، بسیاری از فعالان بازار با اطمینان بیشتری در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و این خود سبب می‌شود که ارزش رمزارزها به تریلیون‌ها دلار برسد.»

از سوی دیگر، هدف بلندمدت قیمت بیت‌کوین برای نیدرهوفر شامل سناریویی است که بر اساس نرخ تورم و پذیرش، قیمت این ارز دیجیتال را می‌تواند به 500 میلیون دلار برساند.

وی گفت: «طی مدت 20 سال، شما ‌می‌توانید‌ قیمت بیت‌کوینِ 30 برابر حالا و در 30 ‌سال‌ 85 برابر قیمت فعلی داشته باشید. ما در مورد قیمت بیت‌کوین سه میلیون و 800 هزار دلاری صحبت می‌کنیم.‌ ما می توانیم فراتر از آن برویم. اگر تورم برای 30 سال 15 درصد باشد و ارزش بازار بیت‌کوین با یورو رقابت کند، ما در مورد قیمت بیت کوین 56 میلیون دلاری صحبت می‌کنیم. و اگر بیت‌کوین تبدیل به ارز ذخیره جهانی شود و 20 درصد نرخ تورم داشته باشیم، قیمت بیت‌کوین تقریباً 500 میلیون دلار خواهد بود.»

اولری در ادامه گفت که مطمئناً هیچ‌گاه شاهد سقوط قیمت بیت‌کوین به رقم صفر نخواهیم بود. وی گفت: «بیت‌کوین هرگز به صفر نمی‌رسد. این یک نظر شخصی است. افراد زیادی در سراسر جهان وجود دارند که این رمزارز را به عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش می‌بینند، از جمله من. این رمزارز یک وزن 5 درصدی در سبد سهام من است، درست مانند طلا. بنابراین گمان نمی‌کنم روزی شاهد سقوط فراگیر بیت‌کوین و صفر شدن آن باشیم. سناریوهایی در این دست هرچند به‌نظر قانع‌کننده می‌رسند اما نهایتاً چندان ارتباطی با حقیقت بازارها ندارند. یادمان نرود که ارزش طلا نیز زمان‌هایی بسیار پایین بود اما هیچ‌گاه به صفر نرسید و در نهایت توانست خود را بالا بکشد. در زمینه بیت‌کوین نیز منطق مشابهی حاکم است.

مُهر تایید واشنگتن بر بیت‌کوین؟!

وی افزود که در آینده، میلیاردها دلار بیشتر به فضای کریپتو، به ویژه به بیت‌کوین اختصاص خواهد یافت. اولری در عین حال افزود که قانون‌گذاران ایالات متحده باید ابتدا چند چیز را روشن کنند. وی افزود: «آنچه ما واقعاً نیاز داریم این است که قانون‌گذاران ایالات متحده سیاست‌گذاری کنند و سپس تخصیص‌ها، عمدتاً در بیت‌کوین، آغاز می‌شود.»

اولری خاطرنشان کرد: «وقتی نوبت به سایر دارایی‌های کریپتو می‌رسد، سیاستمداران آمریکایی باید کوین‌های پایدار را تأیید کنند تا دلار آمریکا را به عنوان ارز ذخیره جهان حفظ کنند. این قضیه بسیار مهم است، چراکه سبب می‌شود اقبال به بخش‌های قابل‌اطمینان رمزارز افزایش یافته و از سوی دیگر امکان فروپاشی‌ها و کلاهبرداری‌های متنوع در این بازار بسیار کاهش یابد که این خود باعث می‌شود سرمایه‌گذاران بیشتری به این حوزه جذب شوند و در آن فعالیت کنند و همین مساله ارزش بیت‌کوین و ارزهای همراهش را افزایش می‌دهد.»

وی گفت: «نکته مهم در مورد تثبیت کوین‌های پایدار بر اساس مقررات در ایالات متحده این است که یک ارز جهانی با پشتوانه دلار آمریکا ایجاد کرده و در عین حال دلار آمریکا را به عنوان ارز مرجع در سطح جهانی حفظ می‌کند.»

وی گفت که دیجیتالی شدن آمریکا در مسیر نهایی شدن است، حتی حالا که با پایان محدودیت‌های کرونایی اقتصاد بازگشایی شده است.

وی در عین حال گفت که امکان این‌که بیت‌کوین بتواند جای طلا را در بازارهای جهانی بگیرد تقریبا صفر است، چراکه این فلز را به عنوان پوششی در برابر تورم می‌بینند و برخلاف آنچه برخی تحلیلگران فکر می‌کنند، به این زودی‌ها بیت‌کوین جایگزین آن نخواهد شد.

این سرمایه‌گذار در ادامه گفت: «چراغ سبز دولت‌ها به رمزارزها می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد و جان تازه‌ای به دنیای کریپتو بدمد. اما نهایتاً باید منتظر ماند و دید که این پیشرفت تا چه زمانی می‌تواند ادامه داشته باشد و چه عواملی دیگری می‌توانند بر آن تاثیرگذار باشند.»

فرشاد گلزاری

 

 

ارسال نظر