| 19:13   
کد خبر : 15363

بد نیست حالا که بیت‌کوین در محدوده ۴۰ هزار دلار تثبیت شده به این سئوال مهم فکر کنیم که چرا بیت‌کوین مهم است؟

به گزارش پیام نو، زمانی را تصور کنید که پول ملی ونزوئلا آنقدر بی‌ارزش شد که جای دستمال توالت را گرفت. آنقدری بی‌ارزش که دیگر با پول توانایی خرید هیچ کالایی نداشت و برای خرید یک شانه تخم‌ مرغ باید با فرغون پول جابه‌جا می‌کردی.

 

ونزوئلا تنها جایی نیست که پولش ارزش ندارد. در زینباوه هم رابرت موگابه آنقدر پول جدید چاپ کرد تقریبا که ارزش پس‌انداز تمام افراد این کشور هیچ شد. از بین رفتن ارزش پول یک کشور در مقابل تورم و چاپ پول بی‌رویه دولت‌ها فقط یک بخش قضیه است.

شی جین پینگ، در چین می‌تواند تمام تراکنش‌ها را در Alipay و Wepay ردیابی کند. در روسیه پوتین هر زمانی که بخواهد می‌تواند حساب هر کسی را که می‌خواهد مسدود کند. اما هیچکس نمی‌تواند بر روی تمام پرداخت‌های بیت‌کوین نظارت گسترده اعمال کند. هیچکس نمی‌تواند کیف پول کس دیگری را مسدود کند.

بیت‌کوین همیشه به عنوان وسیله تبادل ارزش وجود دارد. یک شبکه ایمن جهانی که مطمئنا مردم جهان روزی بیشتر به آن احساس نیاز می‌کنند. افرادی که امروز در کشورهای باثباتی زندگی می‌کنند شاید نیاز به بیت‌کوین را زیاد حس نکنند. اما اگر دقت کنید بیت‌کوین در کشورهای جهان سوم بیشتر طرفدار دارد. آنجا که بحران شدیدتر می‌شود بیت‌کوین بیشتر به چشم می‌آید.

چرا بیت‌کوین مهم است؟

همین چند وقت پیش بود که چین شروع به توسعه ابزارهای ارز دیجیتال بانک مرکزی کرد. بسیاری گفتند چین قصد دارد پرداخت‌های ارز دیجیتال را به دست بگیرد اما یک رقیب بزرگ دارد.

«بیت‌کوین برای دولت‌ها مشکل بزرگی است. بیت‌کوین کاسه و کوزه همه دولت‌ها را بر هم می‌ریزد. ارز دیجیتالی که هیچکس نمی‌تواند آن را کنترل کند و فراتر از نظارت همه دولت‌ها است. برای همین است که چین ارز دیجیتال خودش را راه‌اندازی کرده است. اما در آینده چینی‌های زیادی با ارز دیجیتال معامله می‌کنند و هیچکس از این موضوع اطلاعی پیدا نمی‌کند.»

نسیم نیکولاس طالب معروف در یادداشتی نوشت: بیت‌کوین به این دلیل مهم است که مردم با وجود بیت‌کوین می‌دانند که دیگر تحت سلطه دولت‌ها نیستند. دولت‌ها هم می‌دانند که پول دیگر در اختیار آن‌‌ها نیست. در آینده‌ای نزدیک دیگر جایی برای پول کاغذی یا کارت اعتباری نیست.

اگر از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز استفاده کنیم که چه بهتر اما اگر دوباره از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و متمرکز استفاده کنیم باز هم اقتصاد همین آش و همین کاسه است. دولت هم هر وقت پول نداشت کمی ارز دیجیتال به عرضه در حال گردش اضافه می‌کند.

۳۵ سال پیش جرج ارول در کتاب ۱۹۸۴ خود در رابطه با آینده نوشت: آینده جایی است که مردم فقط افکار را در ذهن خود دارند زیرا همه چیز مصادره شده است. تنها راه اینکه کسی نتواند همه چیز را مصادره کند سیستم‌های غیرمتمرکز است.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر