| 22:06   
کد خبر : 15573

یادداشت اختصاصی؛

کارشناسان امور مالی فکر می‌کنند که ارزش بیت‌کوین می‌تواند به 100 هزار دلار برسد. البته ارزش 100 هزار دلار ممکن است هنوز زیاد به نظر برسد اما از یاد نباید برد که بیت‌کوین در ماه نوامبر با قیمت 69 هزار دلار (51 هزار پوند) معامله می‌شد.

پیام نو| کارشناسان امور مالی فکر می‌کنند که ارزش بیت‌کوین می‌تواند به 100 هزار دلار برسد. البته ارزش 100 هزار دلار ممکن است هنوز زیاد به نظر برسد اما از یاد نباید برد که بیت‌کوین در ماه نوامبر با قیمت 69 هزار دلار (51 هزار پوند) معامله می‌شد. این در حالی است که پس از سقوط ماه دسامبر، بیت‌کوین در حدود 50 هزار دلار (34 هزار پوند) معامله می‌شد.

دریای خونِ رمزارزها!

در حال حاضر بیت‌کوین در کانال قیمت 39 هزار و 500 دلار قرار دارد و این نشان‌دهنده سقوط 74 درصدی طی 24 ساعت است. همزمان با سقوط ارزش بیت‌کوین بازار کریپتو بدل به دریایی قرمزرنگ شده است و بسیاری از کوین‌های محبوب دیگر نیز سقوط کردند. با توجه به موقعیت ممتاز آن به عنوان با ارزش‌ترین ارز دیجیتال در بازار از نظر تاریخی، سود یا زیان بیت‌کوین در بقیه توکن‌های دیجیتال منعکس می‌شود که در حال حاضر می‌تواند بدترین خبر ممکن باشد.

به گزارش روزنامه سان، «کارول الکساندر»، استاد امور مالی در دانشگاه ساسکس، فکر می‌کند که ارزش بیت‌کوین به ‌زودی می‌تواند حتی بیشتر کاهش یابد. این استاد دانشگاه سال گذشته هشدار داده بود: «اگر اکنون یک سرمایه‌گذار بودم، به زودی به خروج از بیت‌کوین فکر می‌کردم، زیرا قیمت آن احتمالا سال آینده سقوط خواهد کرد.»

وی از بیت‌کوین بیشتر به عنوان یک «اسباب‌بازی» یاد کرد تا یک سرمایه‌گذاری. البته پیش‌بینی‌های او با پیش‌بینی‌های کارشناسان گلدمن ساکس در تضاد است. گلدمن ساکس قبلاً پیشنهاد داده بود که بیت‌کوین می‌تواند امسال به ارزش خیره‌کننده 100 هزار دلار (74 هزار پوند) برسد. البته بسیاری معتقدند که کاهش ارزش فعلی در پی انتشار اسناد فدرال رزرو روی داده است و نمی‌توان چندان به ‌عنوان روندی دائم به آن نگریست. این کارشناسان هشدار می‌دهند که بسیاری ممکن است در پی نوسان‌های اخیر سرمایه‌ خود را بفروشند و در آینده و با افزایش ناگهانی قیمت‌ها، ضرر بسیاری را محتمل شوند.

گفتنی است که در صورت‌جلسه فدرال رزرو آمده بود که این نهاد حمایت از اقتصاد ایالات متحده را کاهش خواهد داد که این خبر بدی برای دارایی‌های پرخطر مانند ارزهای دیجیتال است. این سقوط همچنین به سقوط بازار سهام ایالات متحده مرتبط است، که با نگرانی در مورد افزایش نرخ بهره همراه است.

«الکس کوپتسیکویچ»، تحلیل‌گر ارشد بازار در شرکت «اف‌اکس پرو» در این رابطه به فوربس گفت: «سیگنال شکست روند صعودی ملایم، تثبیت زیر سطح 38 هزار دلار به ازای هر بیت‌کوین خواهد بود. اگر بازارها تسلیم شوند، اولین ارز دیجیتال می‌تواند بدون مقاومت زیاد به محدوده 32 هزار تا 35 هزار دلار برسد.»

اگرچه هیچ فرمول ایده‌آلی برای پیروی در صورت ادامه نزول ارزهای دیجیتال وجود ندارد، اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید، مانند تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری خود، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال معتبرتر، اطلاع از روندهای اخیر در رمزارزها، حفظ پس‌اندازهای نقدی، مبادله با کارمزد کم و معاملات ساده.

در صنعتی جدید و اثبات‌نشده مانند ارزهای دیجیتال، ایجاد نوسانات بزرگ در قیمت کار زیاد سختی نیست. طبق یک گزارش، به طور کلی، سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت جدیدی که در واکنش به آخرین افت، دارایی‌های خود را می‌فروشند، ممکن است در کاهش ارزش بیت‌کوین نقش داشته باشند.

شوک چندضلعی به بازار

«اندرو وارتون»، تحلیل‌گر بازارهای مالی در این رابطه گفت که در حالی که نوسانات مسئله‌ای قابل‌انتظار است، برخی از افت‌های بزرگ اخیر همه را شگفت‌زده کرده است. وی گفت: «من فکر می‌کردم که بازار در حال بلوغ است و این چیزها کمتر و شدید خواهد بود. آیا من اشتباه میکردم؟»

وارتون معتقد است برخی از این افت‌ها ناشی از ترکیبی از عوامل بوده است؛ از هیجان در مورد کوین‌های با کیفیت پایین گرفته تا اظهارات منفی ایلان ماسک و سرکوب اخیر چین در مورد خدمات رمزنگاری. به گفته وارتون، این ترکیبی از عوامل دارای پتانسیل این چنینی است که فروش‌ها را «خشن‌تر» و بازارها را ملتهب می‌کند.

او این افت را به سقوط بازار سهام در سال 1987 تشبیه می‌کند که پس از آن بازارها ماه‌ها طول کشید تا بهبود پیدا کنند. اما از آنجایی که ارزهای دیجیتال امروز بسیار سریع‌تر از سهام در دهه 1980 حرکت می‌کنند، وارتون معتقد بوده که ممکن است شاهد بهبودی سریع‌تری باشیم.

با این حال، برای وفاداران به ارزهای دیجیتال، فروش، بخش قابل‌قبولی از صنعتی است که در آن سرمایه‌گذاران تشویق می‌شوند تا «زندگی خود را حفظ کنند» و دیدگاهی طولانی را در پی بگیرند. «مایکل سیلر»، مدیر‌عامل شرکت «مایکرو استراتژی» به بلومبرگ گفت: «اگر می‌خواهید روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنید، یک افق کوتاه‌مدت چهار ساله و یک افق میان‌مدت 10 سال است. اما افق زمانی مناسب برای همیشه است.»

سیلر استدلال کرد که رکود «معمولاً بهترین زمان برای ساختن و سرمایه‌گذاری است، زیرا فقط معتقدان واقعی می‌توانند از این نوع نوسانات عبور کرده و بر ساخت و ساز تمرکز کنند.» وی گفت: «این زمان‌‌ها هستند که گندم را از کاه جدا می‌کند.»

با تمامی این تفاسیر، کارشناسان امیدوارند که افت فعلی نیز مانند دیگر افت‌هایی که بیت‌کوین شاهد بوده از میان رفته و بازارهای ارزهای دیجیتال بار دیگر شاهد پویایی و افزایش ارزش فراوان باشد.

فرشاد گلزاری

 

 

ارسال نظر