کد خبر : 214

مهدی تقوی در گفتگو با «پیام نو»:

در حال حاضر، صادرات نفت کشور از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در سال گذشته به کمتر از ۱۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

 

 

پیام‌نو -  افزایش سه برابری قیمت بنزین طی سه هفته گذشته، قیمت‌ها در تمامی بازارها را تحت تاثیر قرارداد، به گونه ای که طی دو روز گذشته با جهش معنادار نرخ دلار ، این ارز به قیمت 13 هزار و 500 تومان در بازار معامله شد. اگر چه کارشناسان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی نرخ تورم مستقیم ناشی از اجرای سهمیه بندی بنزین را بین دو تا چهار درصد پیش‌بینی می‌کردند، اما افزایش شدید قیمت‌ها حاکی از محاسبات غلط این نهادها دارد. با اینکه رییس کل بانک مرکزی خبر از کنترل نرخ ارز طی روزهای آینده داده است،«مهدی تقوی» اقتصاددان در گفتگو با «پیام نو»، معتقد است بانک مرکزی با توجه به منابع محدود خود نمی‌تواند به تزریق مداوم ارز به بازار ادامه دهد.

این استاد سابق دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی براین باور است: در شرایط کنونی، علاوه بر تحریم‌ها و عدم فروش صادرات نفت، سیاست جدید دولت مبنی بر افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین مزید بر علت شده است. 

«مهدی تقوی»  همچنین خاطرنشان کرد: هراس و نگرانی مردم از تورم بیشتر و کاهش ارزش پول ملی آنها را وادار می‌کند که ریال خود را به ارزهای خارجی تبدیل کنند. بنابراین تقاضای ارز در بازار افزایش پیدا می‌کند و قیمت بالا می‌رود.

وی ادامه داد: در حال حاضر، صادرات نفت کشور از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در سال گذشته به کمتر از ۱۰ هزار بشکه کاهش یافته است. اقتصاد ایران هم که وابسته به ارزهای حاصل از صادرات نفت است و در این شرایط، دولت ارز چندانی برای تزریق به بازار هم ندارد و نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: به نظر من بیشتر بستگی به شرایط دولت مستقر در آمریکا دارد. اگر ترامپ استیضاح شود و از کار برکنار شود، ممکن است تحریم‌ها کاهش پیدا کند و ما بتوانیم نفت بیشتری صادر کنیم. صادرات نفت بیشتر، عرضه ارز را در کشور افزایش می‌دهد و نگرانی مردم را از جهات مختلف کمتر می‌کند.

 

ارسال نظر