کد خبر : 238

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: این وزارتخانه به هر فردی که فساد را افشا کند و منجر به صدور حکم علیه فساد کننده شود، جایزه خواهد داد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: این وزارتخانه به هر فردی که فساد را افشا کند و منجر به صدور حکم علیه فساد کننده شود، جایزه خواهد داد.

به گزارش «پیام نو»، فرهاد دژپسند گفت: تمام تلاش وزارت امور اقتصادی و دارایی آن است که بتوان شرایط را برای عدم وقوع فساد فراهم کرد که بر این اساس در این وزارتخانه برای مبارزه با فساد، کریدور ویژه اختصاص خواهد یافت و به شدت راهکارهای جلوگیری از این پدیده شوم اقتصادی پیگیری خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر اینکه ریشه‌های فساد باید از بین برود، افزود: درواقع ریشه‌کن شدن فساد باید بدون حاشیه انجام شود و از هیچ چیز در این رابطه ترسی وجود نداشته باشد که بر این اساس وزارت امور اقتصادی و دارایی و دولت آمادگی کامل دارند.

وی تصریح کرد: درواقع برنامه ما آن است که هر فردی بتواند فسادی را افشا کند که منجر به صدور حکم برای افشاکننده شود، از سوی وزارت اقتصاد مورد تشویق قرار خواهد گرفت.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود، راهکار مبارزه با  فساد قرار دادن یک مأمور بالای سر هر فرد ندانست و تأکید کرد: درواقع باید شرایط به گونه‌ای باشد که همه ترس از انجام فساد داشته باشند ضمن اینکه باید توجه داشت که باور احساس و ادراک فساد بسیار خطرناک است به این معنا که برخی از دلالان در حوزه‌های مالیات و گمرک با دامن زدن به ادراک بد، به دنبال کاسبی خود هستند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: وجود فساد در یک اقتصاد، تصویر بدی را از کشورها در سطح جهانی به جای خواهد گذاشت بنابراین باید زمینه را برای شکل‌گیری اقتصاد هوشمند فراهم کرد که هم‌اکنون هم در اقتصاد ایران در حال پیگیری است.

وی افزود: وجود فساد در جامعه را منع نمی‌کنیم و این در حالی است که اگرچه در مورد مبارزه با فساد، صحبت‌های بسیاری انجام شده، اما این سَم مُهلک هنوز کامل از اقتصاد ایران پاک نشده است.

دژپسند خاطرنشان کرد: فساد همچون یک موریانه است که در شب باید آن را پیدا کرد.

وی با بیان اینکه وجود فساد را در زیرمجموعه‌های وزارت اقتصاد تکذیب نمی‌کند گفت: شما فعالان اقتصادی باید در مبارزه با فساد و جلوگیری از وقوع فساد کمک کنید، زیرا هر چه محیط فساد گسترش یابد این برای ما بد است، زیرا هم ما را در موضع تخلف قرار می‌دهد و هم انعکاس آن در دنیا برای ما بسیار بد است.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه در مبارزه با فساد نمی‌توان بالای سر هر مامور در گمرک و سازمان امور مالیاتی مامور دیگری گماشت افزود: این نوع مبارزه شدنی نیست بلکه برای مبارزه با فساد باید محیط شیشه‌ای و شفاف ایجاد کرد که این اتفاق فقط با شکل‌گیری اقتصاد هوشمند شدنی است، البته در یک سالی که موضوع اقتصاد هوشمند را پیگیری کردیم تقریباً هم تراز با دنیا در این باره پیش می‌رویم.

دژپسند افزود: دوره اقتصاد الکترونیک گذشته و اقتصاد دیجیتال نیز در حال بلوغ است بنابراین فقط شفافیت موجود در اقتصاد هوشمند است که موجب می‌شود هیچ ماموری نتواند دنبال چیز دیگری باشد.

وی ادامه داد باید به این سمت برویم که علاوه بر حذف کاغذ، نفر را هم در فرآیند امور حذف کنیم، زیرا با به کارگیری روبات دیگر نمی‌شود با آن معامله و یا سکه‌هایی رد و بدل کرد، انسان در مقامی می‌نشیند و با برنامه‌ای که تدارک می‌بیند ربات را هدایت می‌کند.

وزیر اقتصاد گفت: بخش خصوصی و به ویژه اتاق‌های سه گانه باید احساس کنند که برای عبور از دام فساد، راهی جز اقتصاد هوشمند وجود ندارد و در این باره ما امسال همه اظهار نامه‌ها را الکترونیکی کردیم، زیرا با این اقدام دخالت انسان در فرایندها کاهش می‌یابد.

دژپسند افزود: یکی از راه‌ها برای جلوگیری از وقوع فساد، اجرایی شدن صندوق‌های مکانیزه فروش است که در این باره بخش خصوصی به ویژه اتاق اصناف باید همکاری و کمک کند.

وی اضافه کرد: زمانی که اسم بندر شهید رجایی در جایی برده می‌شود تن خیلی‌ها می‌لرزد، اما چرا باید اینگونه باشد در حالی که اکثر کارمندان آن گمرک انسان‌های خوب شریف هستند؟ عده محدودی همه را بدنام کردند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه تا تحقق اقتصاد هوشمند نمی‌توان بیکار نشست گفت: تا زمان اجرایی شدن اقتصاد هوشمند باید با فساد مبارزه کرد ضمن اینکه فعالان اقتصادی هم باید مقاومت کنند، زیرا اگر مقاومت چند بار تکرار شود مفسدان راه به جایی نمی‌برند ما هم کریدور ویژه‌ای ایجاد کردیم و می‌توانیم با همکاری فعالان اقتصادی با مفسدان به‌صورت ویژه برخورد کنیم.

دژپسند افزود: تا تحقق اقتصاد هوشمند باید سیستم سوت زنی را راه اندازی کنیم یعنی هر بار که با درخواست فساد مواجه شدیم باید سوت بزنیم و همدیگر و نهادهای مسئول را آگاه کنیم.

 

ارسال نظر