| 18:16   
کد خبر : 12412

پس از کش و قوس های فروان درباره تعیین و تکلیف بر سر ارز ترجیحی، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز برای دفاع از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس حضور یافت.

پیام نو| انسیه ربیعی: در روزهای اخیر مساله بودن یا نبودن ارز ترجیحی به یکی از موضوعات داغ و پرحاشیه تبدیل شد. در این راستا برنامه حذف دلار 4200 تومانی زمانی روی میز پاستور قرار گرفت که دولت سیزدهم شعار حمایت از اقشار آسیب پذیر را در راس برنامه هایش قرار داد و تک نرخی شدن ارز را گامی مهم در جهت پیشبرد این مهم دانست. توجه به این نکته ضروری است که هرچند حذف ارز ترجیحی موجبات رقابت میان بخش های صنعتی یا کاهش رانت ایجاد شده را فراهم می کند و حتی ممکن است در بسیاری از موارد کاهش دخالت دولت در تعیین قیمت ها را به دنبال داشته باشد اما نباید فراموش کنیم که از سال ۱۳۹۶ تا به امروز بسیاری از بنگاه های کوچک و بزرگ به دلیل نبود فرصت برای افزایش نقدینگی از ادامه فعالیت باز مانده و به نوعی بخش تولید رونق خود را از دست داده است از این رو تورم ایجاد شده پس از حذف ارز ترجیحی بیش از گذشته تولیدکنندگان را در تامین مواد اولیه با مشکل رو به رو خواهد کرد.

رئیسی در دفاع از حذف ارز ترجیحی

اکنون پس از کش و قوس های فروان درباره تعیین و تکلیف بر سر ارز ترجیحی، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در جلسه دفاع از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس به نوعی توپ را به زمین مجلس انداخته و گفته است: «دولت لایحه دوفوریتی به مجلس ارائه کرد مبنی بر اینکه اولا ارز ترجیحی برای چند ماه آتی ادامه پیدا کند دوما حذف ارز ترجیحی بدون جبران برای مردم به ویژه خانواده‌های نیازمند کار درستی نیست حتماً باید این جبران صورت گیرد اما مجلس به فوریت لایحه رای نداد»

وی در تبیین برخورد مجلس با این موضوع و عدم رای به فوریت لایحه اذعان کرد: «ترجمه رای نمایندگان مجلس به عدم فوریت لایحه دولت این بود که طبق قانون باید ارز ترجیحی حذف شود، لذا شرحی برای ریاست مجلس نوشتم و گفتم که در جلسه برای نمایندگان تبیین شود که عدم رای به فوریت لایحه بدین معنا است که ارز ترجیحی باید حذف شود.»

رئیس جمهوری کشورمان معتقد است: «حذف ارز ترجیهی به مصلحت نیست معتقد بودیم که این کار شوک وارد کردن به سفره و معیشت مردم است که خط قرمز دولت است. رهبری مشکل را حل کردند و اجازه دادند وضعیت اقتصادی فعلی را تا تعیین تکلیف قطعی ارز ترجیحی ادامه دهیم.»

او بار دیگر تاکید کرد: «باور داریم که اگر ارز ترجیحی قطع شود حتماً باید برای جبران آن برای زندگی مردم به ویژه نیازمندان فکر جدی کرد. امکان ندارد بدون فکر برای سفره مردم و نیازمندان ارز ترجیحی حذف شود.»

پاسخ قالیباف به رئیس جمهور

اما محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز یکشنبه 19 دی ماه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، به صحبت‌های رئیس جمهور درباره مخالفت مجلس با لایحه حذف ارز ترجیحی واکنش نشان داد. وی اظهار داشت: «دولت جدید پس از سه - چهار ماه بعد از شروع کارش لایحه دو فوریتی (حذف ارز ترجیحی) به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد. توقع دولت این بود که مجلس در مورد این موضوع مهم ظرف ۴۸ ساعت تصمیم‌گیری کند قطعا مجلس فی البداهه و ۴۸ ساعته نمی‌تواند برای این امر مهم تصمیم بگیرد، لذا مجلس به این فوریت رای نداد اما کمیسیون این موضوع را در دستور کار قرار داد و آن را بررسی کرد. اگر واقعا این بحث خوب بود دولت باید لایحه اصلاحیه بودجه می‌داد که این کار را انجام نداد.»

به گزارش پیام نو، از سخنان روسای قوه مققنه و مجریه در صحن علنی مجلس اینگونه برمی‌آید که کلیدواژه معیشت به ابزاری برای فرار از تصمیمات خلق الساعه تبدیل شده است. دولت مصرانه تاکید می‌کند ارز ترجیحی باید حذف شود و مجلس نیز اذعان می کند که باید حذف شود اما نه به سرعت؛ در حالیکه هر دو قوا معیشت مردم را مهم ترین دغدغه خود معرفی کرده اند. می توان گفت تصمیمات و اظهارات ضد و نقیض دولت و مجلس درباره ارز ترجیحی بیانگر این است که هر دو قوا به نوعی از زیر بار مسئولیت حذف دلار 4200 تومانی شانه خالی می کنند. گو اینکه از تبعات پس از حذف آن آگاهند و حال برای حفظ پایگاه مردمی خود توپ را به زمین دیگری می اندازند.  

 

 

 

ارسال نظر