| 01:08   
کد خبر : 12441

معاون وزیر کار:

معاون وزیر کار می گوید در حوزه آی تی بیش از ۵۰ نوع شغل را شناسایی کردیم که افراد با ۱۰ میلیون تومان سرمایه می توانند در آنها مشغول کار شوند و حتی درآمد دلاری کسب کنند.

به گزارش پیام نو، اگر در گذشته با هزینه اندک امکان ایجاد یک شغل وجود داشت امروز با توجه به آهنگ رشد جمعیت به ویژه جمعیت جوان جویای کار، گسترش شهرنشینی وعوامل متعددی همچون افزایش هزینه‌های زندگی، دستمزد، تورم آموزش و مهارت، هزینه ایجاد شغل نیز افزایش پیدا کرده است.

به اعتقاد کارشناسان، امروز برای ایجاد یک شغل در بخش‌های مختلف باید ارقام متفاوتی هزینه کرد و در این بین ایجاد اشتغال پایدار از هزینه بالایی برخوردار است به نحوی که در بخش پتروشیمی بین ۲ میلیارد تا ۳ میلیارد تومان سرمایه نیاز است و ایجاد شغل در بخش بیش از ۳۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری می طلبد.

هر چند که هنوز هم برخی مشاغل و کسب و کارها هستند که با سرمایه اندک قابل راه اندازی هستند و مشاغل خانگی، مشاغل تعاونی و مشاغل خرد و کوچک از جمله این شغل ها هستند. بر همین اساس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ۴۴۰ فرصت شغلی مهارت محور را شناسایی کرده که راه اندازی آنها سرمایه کمی می خواهد.

فهرست ۴۴۰ فرصت شغلی مهارت محور کم سرمایه بر در پرتال سازمان آموزش فنی وحرفه ای بارگذاری شده و قابل دسترسی است.

غلامحسین حسینی نیا ـ معاون وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ در این باره می گوید: این رشته شغل‌ها در واقع فرصتهای شغلی هستند که به واسطه کسب مهارت در فرد قابل راه اندازی است و نیاز به سرمایه چندانی ندارد و تنها یک ابزار کار می خواهد.

وی می افزاید: در حال حاضر شغلی به نام استادکار آینه کاری داریم که فرد با دیدن دوره آموزش ۸۰۰ ساعته فنی و حرفه ای که ۷۵ درصد آن آموزش عملی است، به یک استاد کار ماهر آینه کاری تبدیل شود. تمام ابزاری که نیاز دارد یک الماس بر، یک خط کش و یک گونیا است که با کمتر از یک میلیون تومان قابل تهیه است.

آنطور که حسینی نیا گفته، بیشتر شغل هایی که شناسایی و احصاء شده، شغل های مهارت محور هستند و بین یک میلیون تا ۱۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارند تا فرد آموزش دیده و ماهر بتواند فعالیت خود را شروع کند و در حال حاضر در بخش مشاغل خانگی، صنایع دستی، تعمیر لوازم خانگی و صوتی و تصویری و رشته های مختلف صنعت، خدمات و کشاورزی این مشاغل وجود دارد.

معاون وزیر کار از کسب درآمد دلاری برای جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان در قالب مشاغل مهارت محور خبر داده و می گوید: در زمینه آی تی که مخصوص جوانان تحصیلکرده است بین ۴۰ تا ۵۰ نوع شغل را شناسایی کردیم که فرد ‌آموزش دیده با ۱۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری، می تواند درآمد داشته باشد و حتی درآمد دلاری کسب کند. بسیاری از جوانانی که این مهارتها را یاد گرفته اند به صورت تله ورکینگ یا دورکاری، کارفرمای خارجی گرفته‌اند و به شکل دلاری کسب درآمد می کنند.

ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان جویای کار و جمیعت میلیونی دانشجویان آماده ورود به بازار کار که هر لحظه به تعداد آنها افزوده می‌شود، یکی از چالشهای بزرگ دولتها به شمار می رود. بر همین اساس دولت سیزدهم ایجاد  ۴ میلیون شغل در مدت چهار سال پیش رو را وعده داده و وزیر کار اعلام کرده تا پایان سال ۱۴۰۱ یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل با همکاری بخش خصوصی ایجاد خواهد شد.

وزارت کار هم اکنون الگوی زیست بوم ملی اشتغال را با هدف تحقق برنامه اشتغال میلیونی در دستور کار قرار داده و با فعال کردن کاریابی‌ها و اتصال بین کارجویان و کارفرمایان در تلاش است تا خلأ موجود در بازار کار را پر کرده و عرضه و تقاضا در بازار را متعادل سازد.

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مبلغ ‌۱۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اختصاص به حوزه اشتغال و کسب و کارها پیش بینی شده که در صورت تصویب، از روزهای آغازین سال آینده در اختیار کسب و کارها قرار خواهد گرفت.

منبع: ایسنا

ارسال نظر