| 06:04   
کد خبر : 12500

وضعیت سهام استقلال و پرسپولیس:

رد درخواست پرسپولیس و استقلال برای مجوز حرفه‌ای در حالی اتفاق افتاد که این دو باشگاه در آستانه خصوصی سازی قرار دارند و آنطور که مسئولان امر می‌گویند، قرار است بخشی از سهامشان در ماه پیش رو از طریق بورس واگذار شود.

درحالیکه کنفدراسیون فوتبال آسیا تایید کرده دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به همراه باشگاه گل گهر سیرجان به دلیل نواقص در مدارک ارسالی مجوز حرفه‌ای دریافت نکرده و از فصل آینده مسابقات لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته شده‌اند، وزیر ورزش و جوانان امیدوار است که این دو باشگاه پرطرفدار پایتخت از این رقابت‌ها حذف نشود!

صبح امروز اعلام شد، یک مورد باورنکردنی در مالکیت استقلال و پرسپولیس این است که ۴.۵ درصد از مجموع سهام دو باشگاه در اختیار اشخاص است! ماجرا از این قرار بود که در زمان تصدی محمد علی آبادی، رییس سازمان تربیت بدنی و تغییرات مربوط به سهامی و مالکیت باشگاه، ۹۷.۵٪ از سهام باشگاه استقلال و ۹۸٪ از سهام باشگاه پرسپولیس به اسم سازمان تربیت بدنی در می‌آید و درصد باقی مانده‌ (۲.۵٪ باشگاه استقلال و ۲٪ باشگاه پرسپولیس) به نام افراد حاضر در هیئت مدیره دو باشگاه می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، علی فتح‌الله‌زاده، مرحوم منصور پورحیدری، خسرو دانشجو، امیدوار رضایی و سعید نفریه، هر یک نیم درصد از سهام باشگاه استقلال را در اختیار دارند. در باشگاه پرسپولیس چهارنفر مالک دو درصد از باشگاه پرسپولیس هستند که این موضوع در اوراق رسمی باشگاه به ثبت رسیده است.

رویانیان در واکنش به این خبر اعلام کرد که هیچ سهامی به نامش نشده است: "زمان من اصلا آقای کاشانی هیات مدیره نبودند که الان می‌گویند من و آقای کاشانی سهام دار هستیم. زمان بنده آقایان سردار مالکی، نژاد فلاح و پروین و... بودند. خدا رحمت کند آقای کاشانی را اما زمان من ایشان نبودند. نمی‌دانم چرا این حرف را می زنند اما من اطلاع نداشتم و ندارم. قطعا می دانم چیزی به اسم من نشده و نیست. قطعا هم می دانم که 6 سال بعد از آقای علی آبادی و سعیدلو آمدند و این موضوع را تایید نمی کنم. اگر اصرار دارید که چیزی به اسم من است سند آن را هم به من بدهید. من با رأی مجمع، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شدم و علی رغم اینکه در سال 92 از باشگاه پرسپولیس رفتم، تا سال 97 من به عنوان مدیرعامل باشگاه شناخته می‌شدم. بعد از من 7 مدیر در باشگاه معرفی شد که این موضوع خلاف قانون بود و باید آنها را به طور رسمی معرفی می‌کردند. پس از این پروسه در ثبت اسناد در شرکت‌ها، من را تا سال 97 مدیرعامل می‌دانستند. قبل از وزارت ورزش شدن تربیت بدنی من را  به طور قانونی و رسمی در مجمع انتخاب کردند و تا سال 97 اسم من در اسناد نوشته شده بود و همه کسانی که بعد از من آمدند به طور قانونی مدیرعامل بودند."

علی فتح الله زاده، مدیرعامل سابق باشگاه استقلال هم اعلام کرد که این سهام در اختیار او نیست: واقعا متوجه نمی شوم در این شرایط به میان کشیدن این بحث چه ربطی دارد. این موضوعی نیست که الان بخواهد بحث شود. چند سال پیش این موضوع بوده و الان کل سهام به وزارت ورزش انتقال داده شده است. به درخواست ما هم نبوده و الان در ثبت شرکت ها، صد درصد سند به نام باشگاه استقلال است. یک تخلف دیگر بوده که بدون اینکه اجازه بگیرند انتقال را انجام دادند و ثبت شرکت و اساسنامه را عوض کردند. اگر بحث و دعوایی باشد بعدا این ها می توانند مدعی شوند. این یک بحث حاشیه ای است که الان آمده تا افکار عمومی را به سمت دیگری ببرد.

استقلال و پرسپولیس چه زمانی خصوصی می‌شوند؟

رد درخواست پرسپولیس و استقلال برای مجوز حرفه‌ای در حالی اتفاق افتاد که این دو باشگاه در آستانه خصوصی سازی قرار دارند و آنطور که مسئولان امر می‌گویند، قرار است بخشی از سهامشان در ماه پیش رو از طریق بورس واگذار شود. حسین قربان زاده رییس سازمان خصوصی می‌گوید حالا زمانی است که باید از آن استفاده شود و بحران پیش آمده را تبدیل به فرصتی برای واگذاری پرسپولیس و استقلال کرد؛ هدفی که بدون حق پخش تلویزیونی قابل دسترس نخواهد بود.

قربان زاده می‌گوید یکی از راه‌های اساسی برای اعمال خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس، پرداخت حق پخش از سوی صدا و سیماست. او در این مورد گفته بود: "شتر سواری دولا دولا نمی شود. مهمترین منبع درآمدزایی باشگاه های فوتبال در همه دنیا، حق پخش تلویزیونی بازی های آن باشگاه است. تا زمانی که این دو باشگاه منبع درآمدزایی مستمر و پایداری نداشته باشند که سودآوری این باشگاه ها را تضمین کند عملا هر نوع انتقال و واگذاری آنها با شکست مواجه می شود. حداقل آنکه زمانبندی مرحله ای تحقق این مسیر درآمدزایی مستقل باید تهیه و به تایید سازمان بورس و سازمان خصوصی سازی برسد. موفقیت بعد از واگذاری این دو باشگاه متوقف بر تعیین تکلیف حق پخش تلویزیونی این دو باشگاه است. بنابراین لازمه رفع ایراد AFC، آن است که این دو باشگاه شرایط اولیه پذیرش در بازار سرمایه را داشته باشند."

استقلال و پرسپولیس حذف نشده‌اند!

حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان می‌گوید که استقلال و پرسپولیس هنوز از لیگ قهرمانان آسیا حذف نشده‌اند! وزیر خوشبین است که مشکل این دو باشگاه برطرف شود. او در حاشیه جلسه امروز هیات دولت گفت: "هنوز امیدواریم و ان‌شاءالله حذف نمی‌شوند. هنوز فرصت استیناف‌خواهی باقی مانده است. به ما به‌عنوان عضو AFC سه ماه فرصت داده شد و هنوز این مهلت تمام نشده است. باشگاه‌ها با تمام تلاش‌شان به دنبال انجام تکالیف هستند. این تکالیف از سال 2016 مانده و متأسفانه انجام نشده است. استقلال و پرسپولیس تا پایان دی ماه در حال تکمیل مدارک بودند و دو هفته پیش ضرب‌الاجلی پنج روزه به یک باره از طرف شرکتی که امور حرفه‌ای‌سازی را انجام می‌دهد، صادر شد."

 

ارسال نظر