| 14:03   
کد خبر : 14580

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با پیام نو:

حسینعلی شهریاری گفت: حذف یک باره ارز ترجیحی از دارو و جبران آن توسط بیمه‌ها امکان پذیر نیست؛ در این باره نامه ای خدمت سران قوا نوشتم و دلایل را مستند اعلام کردم.

پیام نو| «ارز ترجیحی دارو در سال جاری حذف شد؛ باید پژوهش‌ها را به سمت دانش‌بنیان شدن پیش ببریم». این عنوان خبری بود که هفتم فروردین ماه از سوی وزیر بهداشت اعلام شد. پس از واکنش ها نسبت به این خبر در فضای مجازی؛ هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد تاکنون حذف ارز ترجیحی برای دارو و تجهیزات پزشکی در سال ۱۴۰۱ به وزارت بهداشت اعلام نشده و کماکان تخصیص ارز ترجیحی ادامه دارد. در توضیح اخبار ضد و نقیض از وضعیت حذف ارز ترجیحی دارو، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به خبرنگار پیام نو گفت: «طبق مصوبه مجلس اختیار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به دولت داده شد اما برای دارو شرط گذاشتند که قیمت آن نسبت به شهریور سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا نکند.»

حذف یک‌باره ارز ترجیحی از دارو امکان‌پذیر نیست

این نماینده مجلس نظارت بر این تصمیم را ضروری دانست و تاکید کرد: «حذف یک باره ارز ترجیحی از دارو و جبران آن توسط بیمه ها امکان پذیر نیست؛ در این باره نامه ای خدمت سران قوا نوشتم و دلایل را مستند اعلام کردم. توجه به این نکته ضروری است که در کشور ما حداقل ۸ میلیون نفر بیمه نیستند و تکلیف این افراد با در برابر این تصمیم مشخص نیست.»

وی افزود: «پیش بینی ما این بود که اگر قرار است این اتفاق بیفتد، حداقل به ۱۱۹ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز است که پیش بینی آقایان از این رقم ۸۰ هزار میلیارد تومان بود. معتقدم در این سیستم دولتی و خزانه نمی توانند این منابع را به موقع در اختیار بیمه ها قرار دهند و بعد هم بتوانند دقیق آن را توزیع کنند.»

داروی رایگان برای ایثارگران و جانبازان

شهریاری با بیان اینکه رئیس جمهوری بر عدم کمبود دارو و گران نشدن آن پافشاری می کنند، تصریح کرد: «برداشت ما این است که برای این اقدام به ۱۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است چون قرار هم براین است که داروی ایثارگران و جانبازان رایگان در اختیار آنها قرار بگیرد که آن هم به ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیازمند است، اگر هم بنا به تخصیص منابع ریالی باشد، گردش مالی شرکت ها به اندازه ای نیست که بتوانند این منابع ریالی و داروها را به موقع تهیه کنند.»

حذف ارز ترجیحی از دارو، مرم را دچار مشکل می‌کند

نماینده مردم زاهدان در مجلس خاطرنشان کرد: «نسبت به گفته وزیر بهداشت مبنی بر حذف ارز ترجیحی از دارو باور جدی دارم که قطعا با این تصمیم مردم دچار مشکل خواهند شد؛ بنابراین در این باره نباید شتاب زده عمل کنند.»

وی ضمن انتقاد از نظام بروکراتیک در حوزه بهداشت و درمان، به ضعف در اجرای نسخه الکترونیکی اشاره کرد و گفت: «به دلیل اینکه هنوز زیرساخت ها در این حوزه فراهم نیست مردم نمی توانند از نسخه الکترونیک استفاده کنند به همین دلیل به بیمار نسخه کاغذی داده می شود این بان معناست که هزینه از جیب مردم باید تامین شود یا در برخی مواقع دیده شده که به دلیل قیمت بالای نسخه، برای بیمار مقرون به صرفه نبوده که نسخه خود را به نسخه الکترونیک تبدیل کند به همین دلیل از ادامه درمان صرف نظر کرده است. به همین دلیل نیازمند تدبیر در حوزه بهداشت و درمان هستیم.»

برخورد مجلس با خاطیان

به گزارش پیام نو، طبق خبر اعلام شده، در صورت حذف ارز ترجیحی برای دارو و تجهیزات پزشکی، مابه التفاوت آن به جای پرداخت به تأمین کننده، به مصرف کننده منتقل خواهد شد. بر همین اساس، با ساز و کار سازمان‌های بیمه‌گر، فرانشیز پرداختی بیماران نسبت به سال ۱۴۰۰ هیچ افزایشی نخواهد یافت. در این راستا شهریاری در پاسخ به این سوال که در حال حاضر بسیاری از داروها را مردم بدون بیمه می گیرند بنابراین کاهش فرانشیز چه معنایی می تواند داشته باشد گفت: «خاطره تلخی که داریم این است؛ در دوران احمدی نژاد به دلیل اضطرار منابع مالی درمان تامین اجتماعی را برای حقوق بازنشستکان تخصیص دادند الان هم مشخص نیست اگر اضطرار پیش بیاید، خرانه یا سازمان برنامه و بودجه چگونه تصمیم می گیرد که منابع خود را تامین کند. به همین دلیل نگرانی ما به قوت خود باقی است و مشکلات را رصد و منعکس می کنیم حتی اگر لازم باشد از طریق مجلس کسانی را که قصد دارند در سیستم دارو و درمان مردم اختلال و مشکل ایجاد کنند؛ برخورد قاطع خواهیم کرد.»

 

 

ارسال نظر