| 02:04   
کد خبر : 12404

یادداشت اختصاصی:

قزاقستان یک بازیکن قدرتمند در دنیای بیت کوین است. بر اساس گزارش مرکز تامین مالی جایگزین کمبریج، سال گذشته، این کشور پس از ایالات متحده به دومین مرکز بزرگ استخراج بیت کوین در جهان تبدیل شد.

پیام نو| بیت کوین روز پنج‌شنبه پس از قطع شدن اینترنت در قزاقستان در بحبوحه تشدید خشونت‌ها در این کشور افت شدیدی را شاهد بود. این کشور آسیای مرکزی در روزهای اخیر شاهد درگیری‌های خشونت‌آمیز بین معترضان، پلیس و ارتش بوده است. اعتراضات در غرب کشور در آخر هفته و پس از افزایش شدید بحران سوخت آغاز شد و به سرعت در شهرهای سراسر کشور گسترش یافت. اینترنت روز چهارشنبه گذشته در سراسر کشور قطع شد. ‌اگرچه به نظر می‌رسید که هدف این بود که ارتباطات معترضان را مختل کند، اما اثرات خاموشی بیشتر گسترش یافته است.

نورسلطان دومین مرکز استخراج بیت‌کوین

قزاقستان یک بازیکن قدرتمند در دنیای بیت کوین است. بر اساس گزارش مرکز تامین مالی جایگزین کمبریج، سال گذشته، این کشور پس از ایالات متحده به دومین مرکز بزرگ استخراج بیت کوین در جهان تبدیل شد و این اتفاق پس از آن‌که چین فعالیت‌های استخراج رمزارز را محدود کرد رخ داده است. بر اساس گزارش وبسایت فورچون، از ماه آگوست، قزاقستان میزبان 18 درصد از استخراج جهانی بیت کوین بود و به همین دلیل روز چهارشنبه و پنجشنبه ظرف چند ساعت پس از قطع اینترنت در قزاقستان، قدرت محاسباتی بیت کوین کاهش یافت.

بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال توسط رایانه‌های پرقدرت، معمولاً در مراکز داده در نقاط مختلف جهان که برای حل پازل‌های پیچیده ریاضی در فرآیندی بسیار پر انرژی با یکدیگر رقابت می‌کنند، ایجاد یا استخراج می‌شوند. هرچه ماینرهای بیشتری در شبکه باشند، میزان قدرت رایانه بیشتری برای استخراج بیت‌کوین جدید مورد نیاز است. اگر ماینرها شبکه را ترک کنند، هش‌ریت (معیاری برای اندازه‌گیری عملکرد یک دستگاه ماینر)‌ کاهش می‌یابد و در تئوری، تولید سکه جدید برای ماینرهای باقی‌مانده آسان‌تر می‌شود.

براساس داده‌های شرکت ماینینگ «بی‌تی‌سی دات کام»، هش‌ریت در استخرهای استخراج ارز دیجیتال (سطحی که ماینرها در مکان‌های مختلف برای تولید بیت‌کوین با یکدیگر متحد می‌شوند) از سه‌شنبه تا پنج‌شنبه 14 درصد کاهش داشته است.

قیمت بیت کوین نیز سقوط کرد، چراکه کاهش هش‌ریت لزوماً قیمت را افزایش نمی‌دهد. این ارز دیجیتال روز پنجشنبه به زیر 43 هزار دلار و حتی نزدیک به 41 هزار دلار سقوط‌ و پایین‌ترین سطح چند ماهه را تجربه کرد. این رویداد تاکیدی بود بر میزان وزن و اهمیت قزاقستان در اکوسیستم بیت کوین.

زمانی که پکن تمام استخراج‌کنندگان بیت کوین خود را در می 2021 اخراج کرد، قزاقستان مقصدی منطقی به نظر می‌رسید. گذشته از این واقعیت که دقیقاً همسایه چین بود، این کشور همچنین یک تولید‌کننده بزرگ انرژی به خصوص نفت و گاز به حساب می‌آید. نکته دیگر این است که مقررات عمومی دولت قزاقستان در این زمینه بسیار آسان‌گیرانه است و این بهترین فرصت و مکان برای ماینرهایی است که در پی بهشتی موعود و امن برای استخراج رمزارزها می‌گردند.

گذشته از اقتصاد، تأثیر منفی زیست‌محیطی بیت‌کوین یک موضوع مداوم بوده است. ارزهای مبتنی بر بلاک چین به مقدار زیادی نیرو نیاز دارند که بیشتر از سوخت‌های فسیلی به دست می‌آید‌ و به طور خاص در قزاقستان، قدرت انباشته شده پشت بیت کوین باعث نگرانی است.

زغال سنگ منبع اصلی قدرت منطقه است. مزارع ماینینگ رمزارز قزاقستان عمدتاً از نیروگاه‌های زغال‌سنگ قدیمی نیرو می‌گیرند که خود همراه با معادن زغال سنگ و کل شهرهایی که در اطراف آنها ساخته شده‌اند‌ برای مقامات که به دنبال کربن زدایی اقتصاد هستند، دردسر ایجاد می‌کنند. از آنجایی که سایت‌های استخراج قدیمی ناکارآمد و با کربن زیادی به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند، مقدار زیادی آلودگی ایجاد می‌کنند و این باعث نگرانی داخلی و بین‌المللی شده است.

سرکوب ماینرها؟!

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، انتشار گازهای گلخانه‌ای قزاقستان به ازای هر واحد انرژی بیشتر از چین است. این آژانس تخمین می‌زند که زغال سنگ چین حدود هزار گرم دی‌اکسید کربن در هر کیلووات ساعت منتشر می‌کند، در حالی که زغال سنگ قزاقستان نزدیک به هزار و 500 گرم دی‌اکسید کربن در هر کیلووات ساعت منتشر می‌کند.

دولت قزاقستان سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد ابتدا استخراج‌کنندگان ثبت‌نشده «خاکستری» که به گفته آن‌ها ممکن است دو برابر معدنچی‌های «سفید» یا رسمی ثبت‌شده برق مصرف کنند، سرکوب کند. سال گذشته، وزارت انرژی این کشور گفت که استخراج «خاکستری» ممکن است تا یک و دو دهم گیگاوات برق مصرف کند که همراه با 600 مگاوات معدنچیان «سفید» حدود هشت درصد از کل ظرفیت تولید قزاقستان را تشکیل می دهد. نت بلاکز در توییتی نوشت: «اکنون صبح جمعه در قزاقستان است، جایی که اینترنت برای حدود 36 ساعت قطع شده است و امنیت عمومی را به خطر می‌اندازد و ارتباط دوستان و خانواده را قطع می‌کند.»

کل این ماجرا دو واقعیت مهم را در مورد وضعیت صنعت استخراج بیت کوین آشکار می‌کند. به عنوان مثال، شبکه بیت کوین تا حدی انعطاف‌پذیر است که حتی زمانی که بخش قابل توجهی از ماینرها به طور غیرمنتظره آفلاین می‌شوند، از ضربات خود سر بلند نمی‌کند. دوم، ایالات متحده ممکن است به زودی شاهد هجوم جدیدی از ماینرهای رمزنگاری باشد که به دنبال جلوگیری از اختلالات آینده هستند.

اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا ایالات متحده که چین را به عنوان بزرگترین مرکز استخراج بیت کوین در کره زمین در سال 2021 تحت الشعاع قرار داد، فضای لازم برای جذب ماینرهای بیشتری را دارد؟

گاردین در اینباره می‌نویسد «ژانگ سانی»، تحلیل‌گر مسائل رمزارز در این رابطه توضیح داد: «آنچه نگران‌کننده است این خواهد بود که ازدحام و تنگناهای قبلی در اطراف ظرفیت میزبانی (فضای در دسترس برای اتصال ماشین‌ها به آن) بسیار فشرده‌تر خواهد شد؛ به گونه‌ای که فشار و تقاضای زیادی برای ظرفیت میزبانی وجود دارد و باید دید کدام کشور موفق به جذب این میهمان‌ها می‌شود.»

حال باید به تماشا نشست و دید که چه اتفاقی قرار است در قزاقستان رخ دهد و در 2022 میلادی این کشور به سکوی پرتاب ماینرها تبدیل خواهد شد یا اینکه سعی می‌کند این جماعت را در درون خود نگه دارد.

فرشاد گلزاری

 

 

ارسال نظر