| 14:23   
کد خبر : 14578

توافق امارات، بحرین و مراکش با اسرائیل

سه کشور عربی در دیدار اخیر با وزرای خارجه اسرائیل و آمریکا خواستار خرید سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل شدند.

پیام نو| در دیدار اخیر وزرای خارجه اسرائیل و آمریکا با برخی از همتایان عرب خود، مشخص شد که مقامات امارات، بحرین و مراکش در جریان مذاکرات به دنبال خرید سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل بوده‌اند.

به گزارش میدل ایست مونیتور به نقل از گلوبز، امارات و بحرین از سامانه راداری گنبد آهنین، سامانه راداری کاج سبز و سامانه ختس (پیکان) برای دفاع در برابر موشک‌های بالستیک نام بردند. رسانه‌ها می‌گویند که این‌ها درخواست‌های جدیدی نیست. آن‌ها پیش از این نیز از کانال‌های ارتباطی مختلف به اسرائیل منتقل شده‌اند.

درواقع، این سه کشور عربی جدیدترین کشورهایی هستند که از اسرائیل سیستم‌های دفاع هوایی درخواست کرده‌اند. گنبد آهنین در حال حاضر در اروپا بسیار مورد توجه است، در درجه اول توسط اوکراین، اگرچه درخواست رئیس جمهور ولدیمیر زلنسکی ظاهرا توسط اسرائیل رد شد. آلمان نیز مشتاق خرید سیستم راداری گنبد آهنین و کاج سبز برای محافظت از کشورهای اروپای شرقی است.

شرکت‌های اسرائیلی قبلا نیز درخواست‌هایی درباره خرید گنبد آهنین دریافت کرده‌اند و تایید هرگونه فروش به دست وزارت دفاع است. پیش‌بینی می‌شود که به زودی چنین موافقتی برای تعداد قابل توجهی از این درخواست‌ها صادر شود. منابع دفاعی اسرائیل خاطرنشان کردند اسرائیل در حال حاضر با آمریکا که یکی از طرفین توسعه برخی از این سامانه ها بود، گفتگو می‌کند.

منبع: Middle East Monitor

ارسال نظر