| 19:47   
کد خبر : 14690

دبیرخانه ریاست جمهوری پاکستان در یک بیانیه اعلام کرد که عمران خان به کارش به عنوان نخست وزیری، با وجود برکنار شدن ادامه می‌دهد تا نخست‌وزیر موقت تعیین شود.

به گزارش پیام نو به نقل از جیو تی‌وی، در این بیانیه آمده است: براساس بند ۴ ماده ۲۲۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی پاکستان، عمران خان به کارش به عنوان نخست وزیر با وجود برکنار شدن ادامه می‌دهد تا نخست وزیر موقت تعیین شود.

ماده ۲۲۴ قانون اساسی پاکستان می‌گوید که عمران خان برای ۱۵ روز به کار خود ادامه می‌دهد تا نخست وزیر موقت پاکستان تعیین شود.

عارف علوی، رئیس جمهوری پاکستان نیز در توییتر خود اعلام کرد که عمران خان فعلا به عنوان نخست وزیر خدمت خواهد کرد تا نخست وزیر موقت تعیین شود.

با این حال، هیچ شفافیتی درخصوص اینکه نخست وزیر موقت چگونه تعیین خواهد شد، وجود ندارد.

گرچه عمران خان در بازه اعلام شده، نخست وزیر خواهد بود، اما وی این اختیار را نخواهد داشت که تصمیماتی اتخاذ کند که یک رئیس منتخب دولت بتواند انجام دهد.

در خصوص انحلال پارلمان و کابینه پاکستان، عارف علوی روز یکشنبه با موافقت با پیشنهاد "عمران‌ خان" دستور انحلال پارلمان را صادر کرد و بعد از انحلال کابینه خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد. لحظاتی قبل از آن، طرح رای‌گیری بر سر عدم اعتماد به نخست وزیر پاکستان با موضع‌گیری معاون این پارلمان "غیرقابل اجرا" اعلام شده بود.

در همین حال بلاول بوتو زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان و فرزند بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین پاکستان و از رهبران سیاسی مخالف عمران خان گفت: دولت قانون اساسی را زیر پا گذاشته است که اجازه رای دادن به طرح سلب رای اعتماد را نداد. اپوزیسیون متحد مجلس را ترک نمی‌کند. وکلای ما در راه دادگاه عالی هستند. ما از همه نهادها می‌خواهیم که از قانون اساسی پاکستان محافظت، حمایت، دفاع کنند و به آن پایبند باشند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر