| 19:29   
کد خبر : 14756

منابع خبری اعلام کردند، به دنبال اجلاس «نقب»،‌ وزیر امور خارجه اسرائیل به یونان سفر می‌کند.

 پیام نو| به گزارش ایسنا به نقل از العربی الجدید،‌ یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل امروز (سه‌شنبه) برای دیدار با کریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان و نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه این کشور عازم یونان می‌شود.

به گفته منابع مطلع، لاپید فردا در نشستی شرکت می‌کند که ایوانیس کاسولیدس وزیر امور خارجه قبرس نیز به آن ملحق خواهد شد.

این دیدار و نشست‌های سران یک هفته پس از اجلاس نقب صورت می‌گیرد که در آن به همراه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، وزرای خارجه چهار کشور عربی، یعنی امارات، بحرین، مصر و مراکش بر سر شکل‌گیری باشگاه کشورهای نقب به توافق رسیدند.

وزرای خارجه شرکت کننده در این نشست همچنین پرونده‌هایی مانند امنیت منطقه‌ای، تلاش اسرائیل برای تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای جدید و پرونده‌های اقتصادی، به ویژه پرونده انرژی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

این سفر در شرایطی انجام می‌شود که روابط ترکیه و اسرائیل در دوره اخیر شاهد بهبود قابل توجهی بوده است و اوج آن در سفر ماه گذشته اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل به ترکیه بود.

در همین راستا اسرائیل چندین بار اعلام کرده است که بهبود روابط با ترکیه به ضرر روابط راهبردی این کشور با یونان و قبرس که جزء اعضای مجمع انرژی مدیترانه شرقی هستند، نخواهد بود.

به نظر می‌رسد سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به یونان نیز مربوط به پرونده انتقال گاز اسرائیل به اروپا باشد.

همچنین به گفته العربی الجدید یکی از محورهای این دیدار مسئله فلسطین خواهد بود. به گونه‌ای که لاپید قصد دارد حملات اسرائیل به فلسطینیان را در چهارچوب مبارزه با تروریسم قلمداد کند و آن را توجیه سازد.

ارسال نظر