کد خبر : 1271

سکندری در قدم اول

اگر همان شب ناگهان اعلام می‌شد پیت بوتجج که در پله آخر رقابت تصور می‌شد تا پله اول یا حداقل پیروزی مشترک با برنی سندرز بالا آمده، احتمالاً نگاه رسانه‌ها و رأی‌دهنده‌ها به او به شکلی انفجاری تغییر می‌کرد. از طرف دیگر اگر مشخص می‌شد جو بایدن که در سطح ملی مدعی اول بوده‌است، این طور بد باخته، او خیلی بیشتر از حالا تحت فشار قرار می‌گرفت.

هنوز هم تمام نشده. بعد از مرحله اول و ناکامی در اعلام نتیجه و مرحله دوم و اعلام بخشی از نتایج که سؤال منطقی الیزابت وارن را به همراه داشت: «یعنی چه؟» تازه به مرحله سوم رسیدیم که نتایج تمام و کمال اعلام شدند و کاندیداها که وسط دعوای ایالت بعدی بودند، پیروزی و شکستشان را اعلام کردند اما تام پرز، رئیس کمیته ملی حزب خواستار بازشماری آرا شده تا همه را مطمئن‌تر کند. منظور پرز البته از نتایج بوده اما بیشتر به نظر می‌رسد او قصد دارد همه را مطمئن کند که آیوا یک افتضاح تمام‌عیار به بار آورده که دست‌اندازی سنگین و بیجا در روند رقابت ایجاد کرده‌است.

گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌های سیاسی تا حد زیادی بر پایه سوابق بنا می‌شوند اما شدت ناکارآمدی نمایان در این افتضاح، بی‌سابقه بوده‌است. خنده‌دار اینجاست که شبیه‌ترین گاف که در مرحله مقدماتی تا این حد فاجعه‌بار بوده‌باشد، در همین ایالت در مقدماتی جمهوری‌خواهان بوده‌است. وقتی که در اولین مرحله رقابت، ابتدا میت رامنی پیروز رقابت اعلام شد و سه هفته بعد اعلام شد اشتباه شده‌است و ریک سنتروم آیوا را برده‌است. جهش آیوا که بیجا به رامنی تقدیم شده‌بود، اولین قدم در پیروزی او شد و سنتروم، احتمالاً تا امروز هم با خود فکر می‌کند اگر این اشتباه انجام نمی‌شد، شاید او می‌توانست در رقابت کاخ سفید شرکت کند یا دست کم فرصت بهتری در ادامه رقابت داشته باشد.

ابهامی که بی‌سابقه‌بودن ماجرا ایجاد می‌کند ما را ناچار می‌کند وضعیت را با سابقه سال‌هایی که اوضاع عادی پیش رفته مقایسه کنیم. اگر همان شب ناگهان اعلام می‌شد پیت بوتجج که در پله آخر رقابت تصور می‌شد تا پله اول یا حداقل پیروزی مشترک با برنی سندرز بالا آمده، احتمالاً نگاه رسانه‌ها و رأی‌دهنده‌ها به او به شکلی انفجاری تغییر می‌کرد. از طرف دیگر جو اگر مشخص می‌شد جو بایدن که در سطح ملی مدعی اول بوده‌است، این طور بد باخته، او خیلی بیشتر از حالا تحت فشار قرار می‌گرفت. احتمالاً نگاه‌هایی که به جای مبهوت‌شدن از آبروریزی آیوا به آمار رقابت می‌بودند، متوجه می‌شدند که الیزابت وارن هم بهتر از پیش‌بینی‌ها نتیجه گرفته‌است، نه در جایگاه که در تعداد رأی. شاید تنها برنی سندرز که با برآورده‌کردن پیش‌بینی‌ها توانست به بالای جدول بچسبد، ضرر یا سودی از این وضعیت ندید، هر چند شاید در فضای آرام‌تر به این نکته توجه می‌شد که آمار اولیه و آمار نهایی سندرز فاصله زیادی نداشته‌است و این یعنی او تعداد زیادی را از بین هواداران رقبایش، دور خود جمع نکرده. مکالمه درباره این که آیا بعد از پنجم‌شدن در آیوا، ایمی کلوبشار باید به کناره‌گیری فکر کند یا نه، عملاً اتفاق نیفتاد. در واقع آیوا تقریباً هیچ کدام از کارکردهای سیاسی خود را کامل اجرا نکرد.

این آبروریزی در میان‌مدت، احتمالاً روی ایالت‌های دیگر، به‌خصوص آن‌هایی که مثل آیوا به جای انتخابات، تجمع‌های شور برگزار می‌کنند، تأثیر خواهد گذاشت، از جدی‌ترگرفتن احتمالات خراب‌شدن کارها تا تصمیماتی مثل تصمیم نوادا که نرم‌افزار مشابهی را آماده کرده‌بود و حالا اعلام کرده از آن استفاده نخواهد کرد.

در بلندمدت، اگر آیوا خوش‌شانس نباشد، احتمالاً دارد پس از عبور از این مرحله و پیش از دوره آینده، جنبشی جدی برای تغییر تقویم انتخابات مقدمات حزب شکل بگیرد. این تغییر ممکن است در حد یکدست‌کردن رقابت در سراسر کشور عمیق و رادیکال باشد اما خواسته حداقلی خیلی‌ها، گرفتن جایگاه «اول» در تقویم از آیواست، به عنوان ایالتی که به لحاظ جمعیتی به هیچ وجه با ترکیب بدنه حزب دمکرات یا ترکیب جمعیتی کل کشور هماهنگ نیست و اهرم قدرت بسیار مهمی را در اختیار جمعیت اندک سفیدپوست روستایی‌نشین سنتی خود قرار می‌دهد. سابقه نشان داده‌است اگر یکی از دو حزب دست‌به‌کار تغییری اساسی شوند، حزب دیگر هم بیکار نخواهد نشست. از طرف دیگر اگر دمکرات‌ها بتوانند بدون مشکل جدی نامزد خود را تعیین کنند و با پیروزی بر ترامپ، مقدماتی بعدی را به هشت سال دیگر موکول کنند، ممکن است دیگر کسی یادش نماند آیوا در فوریه ۲۰۲۰ چه فاجعه‌ای درست کرد.

نتیجه بعدی این افنضاح، سؤالی است که برخی از کارشناسان و فعالان مطرح کرده‌اند: آیوا بدون هیچ مزاحمت و فشار جدی، در اجرای ابتدایی‌ترین وظایف انتخاباتی خود بازماند. با توجه به شباهت بودجه‌ها و امکانات ایالت‌های مختلف در اجرای انتخابات که مدت‌هاست از سوی بسیاری ضعیف و پرحفره توصیف می‌شوند، اگر کشوری مثل روسیه یا چین، اقدام جدی برای ایجاد اخلال در روند انتخابات آمریکا انجام دهد، در فضای دوقطبی سیاسی شدید و فقدان اعتماد نهادینه شده، چه بلایی بر سر صندوق رأی و انتقال قدرت در پایان ۲۰۲۰ خواهد آمد؟

 

ارسال نظر