کد خبر : 1363

نتایج انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر

مرحله دوم انتخابات مقدماتی در ایالت نیوهمپشایر دیشب یا به وقت ما امروز صبح، با یک برنده و سه کاندیدای خوشحال به پایان رسید. وارن و بایدن نتایج ناامیدکننده‌ای داشتند.

مرحله دوم انتخابات مقدماتی در ایالت نیوهمپشایر دیشب یا به وقت ما امروز صبح، با یک برنده و سه کاندیدای خوشحال به پایان رسید. برنی سندرز که چهار سال پیش در رقابت با هیلاری کلینتون هم این ایالت را برده بود، با ۲۶درصد آرا برنده این ایالت شد و ۹ رأی از ۲۴ رأی نیوهمپشایر برای انتخاب نامزد را هم از آن خود کرد. فاصله سندرز البته با نفر دوم، فاصله زیادی نیست اما، به‌خصوص وقتی با نتایج نزدیک و البته پرپارازیت آیوا مقایسه شود، به اندازه‌ای هست که او را به تنهایی و نه در کنار کس دیگری، پیروز رقابت اعلام کند. با این پیروزی، او حالا صدرنشین رقابت دمکرات‌ها به حساب می‌آید، جایگاهی که البته پیش از شروع رقابت‌ها نیز به او نزدیک بود.

پیت بوتجج، اگرچه نتوانست پیروز این رقابت باشد یا لااقل مثل آیوا در کنار سندرز قرار بگیرد، نتیجه خوبی کسب کرد که همچنان می‌تواند او را به عنوان مدعی دوم رقابت تعریف کند. او با ۲۴درصد، پشت سر سندرز ایستاد. این نتیجه به‌خصوص وقتی راضی‌کننده به حساب می‌آید که در نظر بگیریم، مدت زیادی تا پیش از آیوا، بوتجج به عنوان کم‌سابقه‌ترین شرکت‌کننده رقابت، به عنوان نفر چهارم صف دیده می‌شد و حالا دو حضور خوب در ایالت اول داشته. بوتجج با این ۲۴درصد، ۹ رأی یعنی به اندازه سندرز کسب کرد.

اما شگفتی‌ساز نیوهمپشایر، ایمی کلوبشار بود که با عبور از الیزابت وارن و جو بایدن، عملاً خود را به جمع مدعیان اضافه کرد. کلوبشار که مثل سندرز از امتیاز همسایگی هم بهره‌مند بود، بسیار بهتر از آخرین نظرسنجی‌ها در رقابت ظاهر شد و این را تا حد زیادی مدیون چرخش مرددهایی به سمتش بود که تا آخرین نظرسنجی‌ها، هنوز تصمیم نگرفته‌بودند. این نتیجه و با این علت، جهش بسیار خوبی برای کلوبشار به حساب می‌آید و او را شاید به جایگاهی که از سوابقش انتظار می‌رفت می‌رساند، نه نفر پنجمی دورادور که از مدعیان جدی رقابت. او با ۲۰درصد رأیی که کسب کرد، ۶ رأی باقیمانده ایالت را به خودش اختصاص داد.

الیزابت وارن شب ناامیدکننده‌ای داشت. او با رأی ۹درصدی، با حد نصاب ۱۵درصدی ایالت فاصله زیادی داشت تا ضمن افتادن در جایگاه چهارم، پشت سر کلوبشار، سهمی هم از آرای نماینده در ایالت نداشته باشد. وارن البته به رقابت بعدی، یعنی نوادا بسیار امیدوار است اما چنین شکستی، قطعاً به فرصت‌های او در رقابت بعدی کمک نمی‌کند، به‌خصوص که یکی از رقبای اصلی‌اش در آن جا هم سندرز خواهد بود. قبلاً گفتیم که سبدهای رأی وارن، بیشتر از همه با سندرز و سپس با بوتجج مشترک بود و حضور آن دو در صدر جدول، معنای بدی برای وارن دارد.

جو بایدن که از مدت‌ها قبل نشان داده‌بود روی نیوهمپشایر هم مثل آیوا حسابی باز نکرده، بی‌توجهی به این رقابت را از حد گذراند و بعد از این که در مناظره رسما گفت منتظر شکست در این ایالت است، پیش از پایان رأی‌گیری این ایالت را ترک کرد. تحلیل بعضی کارشناسان این است که ابراز این حقیقت که کارزار بایدن با سبد رأیش در میان سیاه‌پوستان، در این دو ایالت سفید روزهای سختی خواهد داشت، ضربه باختش را کمتر می‌کند. این استدلال که بر مبنای ایده «بازی انتظارات» بنا شده، البته نادرست نیست اما جایگاه پنجم و رأی ۸درصدی که او را هم مثل وارن پشت خط حد نصاب انداخت، شاید شکستی سنگین‌تر از آن باشد که با چنین استدلالی خنثی شود و وجهه بایدن را که ادعای اصلی‌اش در رقابت رأی‌آوری بوده، تهدید خواهد کرد. کل آرای بایدن، از فاصله رأیش با کلوبشار کمتر است و این نتیجه‌ای نیست که یک مدعی «برد» بتواند از آن دفاع چندانی کند. با این نتیجه شاید باید فکر کرد، تصمیم بایدن در گفتن آن حرف‌ها در مناظره و ترک ایالت پیش از رقابت، زیاده‌روی بوده و اثرش را روی رقابت گذاشته‌است. به‌خصوص که سبد رأی بایدن با کلوبشار و همین طور بوتجج اشتراکات زیادی دارد.

آخرین خبر مهم دیروز، کناره‌گیری اندرو ینگ از رقابت بعد از هشتم‌شدن در نیوهمپشایر با حدود ۳درصد آرا بود. پیشتر گفته‌بودیم که اندرو ینگ موضوعات مهمی را وارد بحث کاندیداها کرد و از این لحاظ تأثیر مهمی روی رقابت داشت. حمایت از او نیز لااقل آن قدر بود که به جز یکی، به بقیه مناظره‌ها راه پیدا کند؛ اما رقابت وارد بخش رأی‌گیری شده‌است و استدلال ینگ در سخنرانی خداحافظی‌اش بیجا نیست. او گفت آدمی نیست که برای رقابتی که قرار نیست ببرد، کمک مالی و حمایت دریافت کند. او شانسی برای پیروزی ندارد و حرف‌هایش را هم زده‌است. خروج در این مرحله، محاسبه درستی از طرف کاندیدایی بود که «ریاضی» را در میان شعارهای اصلی خود داشت.

 

ارسال نظر