کد خبر : 1808

در سه‌شنبه بزرگ چه می‌گذرد

بعد از موفقیت‌های سندرز در سه ایالت اول و برد بایدن در ایالت چهارم، حال مشخص شده‌است که رقابت اصلی، بین برنی سندرز و جو بایدن است. امروز یا سندرز با موفقیت فاصله‌ای جدی از بایدن می‌گیرد یا بایدن می‌تواند فاصله‌اش با سندرز را تا اندازه‌ای که رقابت را زنده نگه دارد، کم کند.

امروز دمکرات‌ها در آرکانزا، آلاباما، اوکلاهما، تگزاس، تنسی، کارولینای شمالی، کالیفرنیا، کلرادو، ماساچوست، مین، مینه‌سوتا، ویرمانت، ویرجینیا، یوتا و البته ساموآی آمریکایی، همزمان رقابت مقدماتی خود را پی می‌گیرند. این ۱۴+۱ رقابت، تکلیف نزدیک به یک‌سوم آراء برای تعیین نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری را مشخص می‌کنند. رأی‌دهندگان خارج از کشور نیز از امروز تا هفته آینده رأی خواهند داد.

بعد از موفقیت‌های سندرز در سه ایالت اول و برد بایدن در ایالت چهارم، حال مشخص شده‌است که رقابت اصلی، بین برنی سندرز و جو بایدن است. امروز یا سندرز با موفقیت فاصله‌ای جدی از بایدن می‌گیرد یا بایدن می‌تواند فاصله‌اش با سندرز را تا اندازه‌ای که رقابت را زنده نگه دارد، کم کند.

در فاصله دو سه روزه بین کارولینای جنوبی و سه‌شنبه بزرگ، سه گزینه از صحنه رقابت کنار رفته‌اند. پیت بوتجج، ایمی کلوبشار و تام استایر. از این میان، تام استایر که مهم نیست اما بوتجج و کلوبشار از بایدن اعلام حمایت کرده‌اند تا بالاخره فانتزی حامیان جریان میانه‌رو عملی شود. بتو اورورک، کاندیدای سابق همین رقابت نیز برای اعلام حمایت از بایدن به صحنه بازگشت. بسیاری از حامیان این جریان در حزب دمکرات بر این باور بودند که موفقیت سندرز حاصل حضور چند گزینه میانه‌رو در رقابت است که رأی را می‌شکند. حال با کناره‌گیری این دو، لاین میانه‌رو خلوت‌تر می‌شود. هر چند دردسرسازترین رقیب بایدن در رأی میانه‌روها که مایکل بلومبرگ باشد. هنوز در صحنه است.

یک مسئله مهم این است که فاصله بین این کناره‌گیری‌ها تا روز رأی‌گیری سه‌شنبه بزرگ آن قدر بوده‌است که فرصت چندانی برای مشخص‌شدن تأثیر این اتفاقات در نظرسنجی‌ها وجود نداشته‌باشد. نشانه‌های قبلی اما می‌گویند این تصور که آرای بوتجج و کلوبشار تماما به سبد بایدن می‌ریزد، چندان قطعی نیست. بوتجج به دلیل مواضع تحول‌خواهانه‌اش و حرف‌هایش درباره تغییر رویکرد حزب نسبت به گذشته، با برنی سندرز حامیان مشترکی داشت. از آن مهم‌تر، او رقابتی جدی با الیزابت وارن در میان رأی‌دهندگان دارای تحصیلات دانشگاهی داشت. مایکل بلومبرگ هم به عنوان دیگر گزینه میانه‌رو می‌تواند مدعی آرای این دو باشد. به طور کلی، ایده لاین‌های سیاسی، کمی بیش از حد روی موضع‌گیری‌های چپ و راست و میانه در تصمیمات انتخاباتی تکیه می‌کند.

این مرحله از رقابت، مرحله ورود رسمی بلومبرگ به عرصه رقابت است. او زمانی وارد شد که به نظر می‌رسید بایدن به مشکل خورده بود و دیگر میانه‌روها نیز اوضاع خوبی نداشتند. بایدن اما برگشته است و رقیب اصلی سندرز شده. این فلسفه حضور بلومبرگ را دچار مشکل می‌کند.

حضور بلومبرگ از طرفی ممکن است با کم‌کردن آرای بایدن، به سود سندرز تمام شود؛ اما این احتمال هم وجود دارد که در ایالت‌هایی که سندرز پیروز می‌شود، بلومبرگ با رسیدن به حد نصاب کسب رأی نماینده، سهم سندرز از این آراء را کاهش دهد و به این ترتیب، کمی هم مزاحم سندرز باشد.

اگر سندرز بتواند موفقیت‌هایی که می‌خواهد را کسب کند، آن قدر از بایدن فاصله خواهد گرفت که پیروزی او به احتمال اصلی تبدیل شود. با این حال گمانه‌زنی‌های امیدوارانه درباره بایدن این احتمال را نمی‌دهند که او بتواند سه‌شنبه از سندرز پیش بیفتد و حداکثر شانس بایدن، زنده‌نگه‌داشتن کارزار رقابت با رقیب چپ‌گرایش است.

 

ارسال نظر