کد خبر : 2024

بدون تماشاگر، بدون شانس

بعد از دو سه‌شنبه بزرگی که گذشتند و با توجه به ایالت‌های باقیمانده، بایدن عملاً نامزدی حزب دمکرات را به دست آورده است، سندرز اما اعلام کرده در صحنه رقابت خواهد ماند.

فردا سه‌ونیم صبح به وقت تهران، مناظره بین دو کاندیدای باقیمانده دمکرات در صحنه رقابت شروع می‌شود. تولسی گبرد، نفر سومی است که هنوز از صحنه رقابت کناره‌گیری نکرده اما تا اینجای کار به هیچ کدام از مناظره‌ها راه نیفتاده است و به این یکی هم. واقعیت اما این است که در حال حاضر، گبرد تنها کاندیدای رقابت نیست که برای پیروزی به معجزه نیاز دارد. بعد از دو سه‌شنبه بزرگی که گذشتند و با توجه به ایالت‌های باقیمانده، بایدن عملاً نامزدی حزب دمکرات را به دست آورده است، سندرز اما اعلام کرده در صحنه رقابت خواهد ماند.

او در زمان اعلام ادامه حضورش هم به مناظره فردا اشاره کرد و گفت مشتاق آن است. شاید به این خاطر که اساسا انگیزه یا یکی از انگیزه‌های سندرز از ادامه حضور در این رقابت، حضور در بحث سیاسی و مناظره در مقابل بایدن باشد. او بر اصول و مواضع خاص خود تأکید دارد و همین پذیرش شکست به این زودی را برای او سخت می‌کند.

یک احتمال این است که سندرز برای بایدن همان برنامه‌ای را دارد که برای هیلاری کلینتون داشت. با استفاده از حمایت‌های گسترده بخش مهمی از بدنه رأی دمکرات از مواضع چپ‌گرایانه سندرز، او شاید به دنبال این است که باز هم کاندیدای میانه‌رو را مجبور کند کمی به سمت چپ حرکت کند و بخشی از رویکردهای سندرز را برای جلب نظر هوادارانش اتخاذ کند.

احتمال دیگری هم هست. بسیاری از منتقدان بایدن مدعی‌اند او در مناظره نفربه‌نفر ضعف دارد و ممکن است در مقابل دونالد ترامپ هم کم بیاورد. از زمانی که اوج‌گیری بایدن در کارولینای جنوبی شروع شده به بعد، دمکرات‌ها هیچ مناظره‌ای نداشته‌اند. شاید کارزار سندرز روی ضعف عملکرد بایدن در چنین مناظره‌ای حساب باز کرده‌است. مسئله اما اینجاست که برای این که هر گونه اشتباه از سوی بایدن بتواند به شکست کارزار او و فرصت پیداکردن سندرز منجر شود، بایدن باید یک افتضاح تمام‌عیار خلق کند.

مسئله اما این است که برنی سندرز الان عملا در حال رقابت با نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری و در غیاب یک معجزه بایدن نامزدی را از دست نخواهد داد. از این رو، اگر سندرز همچنان مثل یک رقیب با بایدن رفتار کند و به‌خصوص در این فاصله، به او حمله کند، از سوی حزب دمکرات و بسیاری از چهره‌ها و اعضای میانه‌روی حزب و شاید حتی برخی از دیگران، متهم به کمک غیرمستقیم به رقیب خواهد شد و این ممکن است، ضربه‌ای اساسی هم به کارزار سندرز و هم شاید به جنبش چپ‌گرایان در حزب دمکرات بزند یا لااقل برایشان دردسرآفرین باشد. اگر بایدن دچار دردسری شود که ناچار به کناره‌گیری شود یا تمام حامیانش پای صندوق را ببازد یا اگر سندرز بتواند چنین فضایی ایجاد کند، شاید فرصت پیروزی سندرز ایجاد شود اما در چنین حالتی بسیاری از مقاومت‌ها علیه سندرز در حزب همچنان ادامه خواهند داشت و سقوطی که الان کارزار سندرز لازم دارد بایدن تجربه کند، احتمالاً بخش مهمی از هواداران بایدن را از سندرز دور خواهد کرد.

از طرف دیگر، سیاست صحنه صفر و یک نیست. اگر سندرز از اینجا تا پایان رقابت ضربات اساسی به بایدن بزند اما در نهایت موفق نشود نامزدی را از او بگیرد، یک مهره زخمی به میدان مبارزه با دشمن اصلی یعنی ترامپ فرستاده‌است و این برای او و تیمش اتفاق خوشایندی نخواهد بود.

باید منتظر فردا و احتمالاً روزهای آینده باشیم و ببینیم اما مناظره فردا که به خاطر شیوع کرونا در آمریکا، بدون تماشاگر هم برگزار می‌شود، در میان کارزاری که به همین دلیل، بدون تجمعات انتخاباتی پی گرفته می‌شود، شبیه هیچ مناظره‌ای که تابحال دیده‌ایم نخواهد بود.

 

ارسال نظر