کد خبر : 5708

حمایت جان کیسیک از بایدن چه معنا دارد

این که کیسیک یا دیگرانی در مقابل ترامپ بشورند، بیشتر نشانه‌ای از وضعیت بغرنج ترامپ در صحنه سیاسی است.

پیام نو| خبر پرسروصدای تازه صحنه سیاسی آمریکا این است. یکی از چهره‌های برجسته جمهوری‌خواهان و از سیاستمداران مهم محافظه‌کار، یعنی جان کیسیک، فرمانده سابق اوهایو و از کاندیداهای ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۶، از جو بایدن، نامزد حزب دمکرات و رقیب رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری رسما اعلام حمایت کرده است و قرار است در مجمع عمومی حزب دمکرات سخنرانی کند.

او اولین چهره نیست که از صف جمهوری‌خواهان بر علیه رهبر دوفاکتوی حزب طغیان کرده است. در ماه‌های اخیر جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی رئیس‌جمهور به صف کارکنان سابق ترامپ که علیه او موضع می‌گیرند پیوست و در کتابی به روایت تند و منتقدانه از روزهای حضورش در کاخ سفید پرداخت. میت رامنی، سناتور جمهوری‌خواه و نامزد رسمی حزب در سال ۲۰۱۲، همین سال گذشته تنها عضو کنگره در تاریخ معاصر آمریکا شد که رأی به استیضاح و برکناری رئیس‌جمهور حزب خود می‌دهد. تد کروز، دیگر سناتور برجسته جمهوری‌خواهان نیز در اقدامی که خنجر از پشت قلمداد شد، در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی حزب جمهوری‌خواه حاضر شد اما از ترامپ اعلام حمایت نکرد و از شنوندگان خواست بر اساس وجدان خود رأی دهند. این حتی اولین اقدام کیسیک علیه ترامپ هم نیست. او در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد به ترامپ رأی نمی‌دهد و نام جان مک‌کین، نامزد سال ۲۰۱۲ و از قهرمانان حزب جمهوری‌خواه را روی برگه رأی انتخابات ریاست‌جمهوری می‌نویسد. اما اعلام حمایت کیسیک از بایدن شاید جدی‌ترین مخالفت جمهوری‌خواهانه با ترامپ باشد، یعنی حمایت رسمی از شکست دونالد ترامپ و تلاش در کارزار شکست او.

در تحلیل این اقدام، همانند برخی اقدامات دیگر جمهوری‌خواهان در مخالفت یا عدم همراهی با دونالد ترامپ در ماه‌های اخیر، بسیاری به دنبال تأثیرگذاری آن هستند و خواهند بود و به عبارتی می‌خواهند بدانند آیا اقدامات این چنین، علت پایین‌آمدن شانس ترامپ در پیروزی انتخاباتی می‌شوند یا نه. واقعیت اما به نظر برخلاف این نگاه است. طغیان کیسیک و در مقابل ترامپ و تبعیت احتمالی امثال او از این طغیان، نه از زاویه علت که از زاویه علامت باید بررسی شود. این که کیسیک یا دیگرانی که کمتر و بیشتر از او هنوز به آینده سیاسی خود در میان محافظه‌کاران امیدوارند، در مقابل پرچمدار فعلی حزب خود بشورند، بیشتر نشانه‌ای از وضعیت بغرنج ترامپ در صحنه سیاسی است.

ترامپ در بخش اعظمی از هفته‌ها و ماه‌های گذشته، از رقیب خود جو بایدن، عقب بوده است. نارضایتی‌های چهارساله و قدیمی‌تر از شخصیت و عملکردش وقتی به نارضایتی‌ها از نحوه مدیریت شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده، به‌خصوص در مقایسه با دیگر کشورهای توسعه‌یافته اضافه شد، باعث افت در حمایت و اقبال رأی‌دهندگان به او شد. با توجه به این که ترامپ رئیس‌جمهور حداقلی بود که با ترفندهایی خاص، بازی ۲۰۱۶ را میلی‌متری و دقیقه نودی از هیلاری کلینتون برد، هر میزان قابل‌توجهی از افت، اگر ماندگار شود، او را به منطقه‌ای می‌فرستد که پیروزی در انتخابات از آن‌ها غیرممکن می‌نماید و ترامپ اکنون در آن منطقه است.

این به این معنا نیست که کسانی مثل جان کیسیک برای نجات چهره و وجهه خود و حزب از ترامپ فاصله می‌گیرند، لااقل هنوز لزوما به این معنا نیست. چون محبوبیت ترامپ در میان بدنه جمهوری‌خواه هنوز به حدی پایین نیامده که تقابل با او یک برد سیاسی بدیهی به نظر برسد. اما نشان می‌دهد کسانی مثل کیسیک که به لحاظ عقیدتی و شخصی از مدت‌ها پیش با ترامپ در تقابل بوده اند، حالا به خود اجازه می‌دهند در مقابل او بایستند و به قیمت تحویل مهم‌ترین دفتر کار سیاسی کشور به حزب رقیب، از دست او راحت شوند.

نباید نادیده گرفت که شخص جو بایدن نیز در این میان مؤثر است و شاید از میان گزینه‌های دمکرات‌ها در دو انتخابات اخیر، تنها کسی است که یک محافظه‌کار می‌تواند تصویر حضورش در کاخ سفید را قابل‌قبول تصور کند. اگر نام برنی سندرز و الیزابت وارن چپ‌گرا یا هیلاری کلینتون با آن وجهه منفی روی برگه بود، باز هم حداکثر مخالفت جمهوری‌خواهانه با ترامپ به کاری مثل نوشتن نمادین نام کسی دیگر روی برگه ختم می‌شد اما چهره میانه‌رو، آشنا، خوش‌سابقه، تعاملی و کم‌دردسری مثل بایدن حالا به جمهوری‌خواهانی مثل او اجازه می‌دهد با خیال راحت او را به ترامپ ترجیح دهند.

آیا این توضیحات به معنای بی‌اثری اقدام کیسیک و اقدامات مشابه احتمالی پیش روست؟ خیر. کیسیک احتمالا می‌تواند چنین تصمیمی را برای نفر بعدی راحت‌تر کند و نفر بعدی برای نفر بعدی و احتمالا با نزدیک‌ترشدن به انتخابات، برخی نامزدهای حزب جمهوری‌خواه برای کسب کرسی‌های کنگره یا فرمانداری نیز در حاشیه امن جمعیت، ناچار یا حاضر به چنین کاری شوند. اما مسئله مهم اینجاست که تمام این روند را نه بولتون، نه رامنی و نه کیسیک و امثال آن‌ها رقم نزده است. فاصله‌گرفتن جمهوری‌خواهان از ترامپ با هدایت رهبر دوفاکتوی حزب انجام می‌شود، با هدایت دونالد ترامپ.

ارسال نظر