کد خبر : 5786

تأثیر مهم کرونا روی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

شیوع کرونا باعث می‌شود این دوره روند رأی‌گیری متفاوت باشد و شمارش آرا روزها و هفته‌ها طول بکشد

آمریکایی‌ها و بقیه کسانی که در رسانه و غیر از آن، انتخابات ریاست‌جمهوری در دوره‌های مختلف را دنبال کرده‌اند، عادت دارند که اعلام نتیجه انتخابات در ایالت‌های مختلف از همان روز رأی‌گیری آغاز شود و تا شب یا نهایتاً صبح فردا، تکلیف رئیس‌جمهور مشخص شده باشد. این دوره اما تقریباً قطعی به نظر می‌رسد که چنین اتفاقی نخواهد افتاد و رسانه‌ها، مردم و حتی مقامات کشورهای دوست و دشمن آمریکا باید آماده باشند که چند هفته یا شاید تا نزدیک زمان انتقال قدرت، دو ماه بعد از انتخابات، منتظر نتیجه نهایی بمانند. این تا حدی به ذات رقابت انتخاباتی آمریکا برمی‌گردد اما تا حد زیادی میوه شیوع ویروس کرونا در دنیاست.

برای شروع باید متوجه این نکته بود که نتیجه نهایی و دقیق و اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در واقع هرگز همان روز و شب مشخص نشده است. آن چه مشخص بوده، پیروز انتخابات در ایالت‌های مختلف است که همواره بعد از گذشت همان چند ساعت، برنده نهایی را، صرف‌نظر از آرای باقیمانده مشخص می‌کند و پیروز انتخابات اعلام می‌شود، اما شمارش آرا تا روزها و هفته‌ها بعد ادامه داشته است. برای مثال وقتی در یک ایالت که همواره نامزد جمهوری‌خواه در آن انتخاب می‌شده، در میانه شمارش آرا به جایی برسند که نامزد جمهوری‌خواه با چندصدهزار رأی از رقیب پیش است و آرای باقیمانده صدهزار یا کمترند، یا از مناطقی نیستند که امید شگفتی‌سازی در آن‌ها باشد، رسانه‌ها به قطعیت پیروزی نامزد جمهوری‌خواه می‌رسند و نتیجه اعلام می‌شود تا کار پیش برود و شمارش تمام آرا برای ثبت رسمی ادامه می‌یابد. این البته نتیجه سیستم الکترال و ایالتی هم هست. از آن‌جا که در نهایت مهم نیست شما در یک ایالت با ۵۰ درصد آرا پیروز شوید یا با ۹۹.۹ درصد آراء، در نتیجه برخلاف دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری در دنیا، نیازی نیست آرای تمام مناطق برای تعیین برنده تجمیع شود و به این ترتیب، ایالت پرجمعیتی مثل کالیفرنیا می‌تواند بعد از اعلام واریز آرای الکترالش به سبد نامزد تقریبا همیشه دمکرات، سر صبر شمارش آرا را به پایان برساند.

مسئله اما اینجاست که یک واکنش‌دهنده محدودکننده در این روند، آرایی است که به صورت پستی ارسال می‌شوند. قانون انتخابات آمریکا در اغلب ایالات به رأی‌دهندگان اجازه می‌دهد که پیشاپیش درخواست کنند رأی خود را به صورت پستی بدهند. آن‌ها برگه‌های مخصوصی را در جواب این درخواست دریافت، پر و ارسال می‌کنند و پاکت‌های این آرا مهروموم باقی می‌مانند تا پس از رأی‌گیری شمرده شوند. بسته به ایالت ممکن است این درخواست نیازمند ارائه توضیحی مانند بیماری، خدمت نظامی یا امثالهم باشد. این دوره در بسیاری ایالات، مسئله کرونا توضیح کافی برای رأی پستی هست و فعالان این حوزه در تلاش‌اند تا پیش از انتخابات در همه ایالات این امکان را به شکل کافی برقرار کنند. تا اینجای کار و طبق تجمیع فایوسرتی‌ایت، چهار ایالت برای همه مردم برگه‌های رأی‌گیری پستی را ارسال کرده اند تا این گزینه را در شرایط کرونایی ارائه کنند. یک ایالت اجازه این کار را به مناطق به صورت جداگانه داده است. دوازده ایالت، تصمیم دارند برای همه یا اغلب مردم چنین کنند. هشت ایالت شرایط درخواست رأی پستی را گسترده‌تر کرده اند. شش ایالت مهلت درخواست را افزایش داده اند. پنج ایالت نیاز به تأیید محضری را کم یا حذف کرده اند. سه ایالت به سراغ ایجاد شرایط درخواست رأی پستی به صورت آنلاین رفته اند و دو ایالت هم زمان رأی‌دادن حضوری زودهنگام را طولانی‌تر کرده اند. رأی‌دادن زودهنگام نیز البته ابزار دیگر قانون انتخاباتی آمریکا برای کاهش بار رأی‌گیری و فراهم‌کردن فرصت مشارکت است، به‌خصوص به این خاطر که روز انتخابات در قانون آمریکا روز تعطیل نیست و بسیاری را برای حضور پای صندوق با مسئله مرخصی و مسائل مربوط به آن مواجه خواهد کرد.

این آرا به دلیل شیوه ارسال و شمارش آن‌ها که با سیستم الکترونیک رأی‌گیری روز انتخابات متفاوت است، روند شمارش طولانی‌تری دارند. آن‌ها البته در حالت عادی باعث تعویق نتیجه نمی‌شود، چون در اغلب ایالات تعداد این آرا، به‌خصوص در ایالات رقابتی، به اندازه‌ای نبوده که در روند عادی شمارش اخلالی ایجاد کند؛ اما این دوره به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعداد بسیار بیشتری از مردم به سراغ این نوع رأی‌گیری خواهند رفت و این یعنی تعداد بیشتری از آرا پشت نوبت شمارش دستی و زمان‌بر می‌مانند. اگر در ایالتی تعداد آرای این چنینی به اندازه‌ای برسند که شانس تغییر نتیجه نهایی را داشته باشند، تعیین برنده در آن ایالت تا پایان شمارش آن‌ها به طول خواهد انجامید.

این تازه معمولی‌ترین سناریوی تأثیرگذاری کووید ۱۹ در انتخابات است و اتفاقات نگران‌کننده‌تری نیز ذهن برگزارکنندگان و دست‌اندرکاران انتخابات را مشغول کرده است. اگر ایالات مختلف، به‌خصوص تحت فشار شدیدی که دولت ترامپ در این زمینه اعمال می‌کند، نتوانند زیرساخت‌های لازم برای رأی‌گیری پستی به تعداد نیاز را فراهم کنند، این خود باعث اخلال در روند رأی‌گیری خواهد شد. برخی ممکن است عطای حضور در انتخابات را به لقایش ببخشند و این باعث شود نتیجه تغییر کند. برخی تحلیل‌ها می‌گویند در شرایطی که حضور پای صندوق با چالش‌هایی مواجه باشد، افراد طبقات پایین‌تر، محروم و اقلیت‌ها اولین گروه‌هایی هستند که با افت مشارکت مواجه می‌شوند و در بسیاری ایالات، در دوره‌های گذشته، بیشتر آرای این گروه به سبد دمکرات‌ها ریخته شده است. برخی نیز مجبور می‌شوند ریسک‌ها را بپذیرند و پای صندوق فیزیکی بروند و این باز کار را به چالش بعدی می‌رساند.

شیوع کرونا باعث چالش‌هایی در روند برگزاری عادی انتخابات هم شده. بسیاری از مکان‌هایی که در حالت عادی حوزه رأی‌گیری می‌شدند، به دلیل محدودیت‌های کرونایی این دوره نمی‌توانند این کار را پی بگیرند و این باعث کاهش تعداد حوزه‌ها می‌شود. فاصله‌گذاری اجتماعی باعث کندشدن روند رأی‌دادن افراد و طولانی‌ترشدن صفوف، هم به لحاظ فیزیکی و هم به لحاظ تعداد نفرات خواهد شد. کارکنان حوزه‌های رأی‌گیری نیز اغلب داوطلبان و نفرات محلی هستند که باز معمولا از میان افراد با سنین بالاترند. این دوره اما بسیاری از این افراد به دلیلی نگرانی‌ها مربوط به کرونا، حاضر به چنین اقدامی نیستند و برگزارکنندگان انتخابات برای تأمین نیرو نیز باید چاره‌اندیشی کنند. فرایند شمارش آرا نیز دستخوش تغییراتی خواهد شد.

از اینجاست که ماجرا جنبه سیاسی نیز پیدا می‌کند. فشارهایی که رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه در این زمینه وارد می‌کند در کنار محدودیت‌های فیزیکی، می‌تواند باعث شود گروه‌هایی از مردم اساسا نتوانند رأی خود را به موقع برسانند و از مشارکت محروم شوند. ابهام‌افکنی‌های دونالد ترامپ که ذات رأی پستی را، البته برخلاف همه قوانین، روندها و آمارها، تقلب می‌خواند و باز مدعی است علیه او توطئه در جریان است، می‌تواند باعث بی‌اعتمادی حامیان خودش به این روند از یک سو و نگرانی مخالفانش در مانع‌افکنی او در این فرایند از سوی دیگر شود. ادامه رویکرد ترامپ در اتهام‌زنی حتی ممکن است به آنجا ختم شود که او در صورت شکست، از پذیرش نتیجه سر باز بزند، مسئله‌ای که پیش از کرونا نیز در میان بسیاری از مخالفان و حتی همراهان سابق ترامپ محتمل توصیف می‌شد و حالا با این نشانه‌ها، شانس وقوعش بیشتر نیز می‌شود. باید توجه کرد که ترامپ بعد از انتخابات ۲۰۱۶ که با پیروزی او به پایان رسید و او را به کاخ سفید فرستاد، مدعی تقلب در انتخابات بود؛ از این رو عجیب نیست برخی تصور کنند او که پیروزی را نپذیرفته، شکست را قطعا نخواهد پذیرفت. در ماه‌های گذشته حتی برخی صحبت از دخالت نیروهای نظامی برای کنارگذاشتن او پس از شکست در انتخابات کرده اند.

البته در حالت نادری که یک طرف با قاطعیت و با فاصله سنگین طرف مقابل را شکست دهد و یک پیروزی تاریخی کسب کند، ممکن است این موانع بی‌اثر شوند. اما در مجموع، در بهترین حالت، فرایندی طولانی و پرچالش برای تعیین پیروز انتخابات طی خواهد شد و در بدترین حالت، ناکامی جمعیت بالایی از رأی‌دهندگان در مشارکت یا تردیدافکنی در سلامت روند از سوی یکی از دو طرف، ماجرا را به جنجالی تبدیل خواهد کرد که داستان بوش – ال گور در مقابلش یک روند اداری روزمره به نظر برسد.

ارسال نظر