کد خبر : 7339

ترامپ بود که کناره‌گیری را اعلام کرد اما برگزارنشدنش، به ضرر اوست و مطلوب بایدن.

رئیس‌جمهور آمریکا که زمانی تعداد مناظرات را کم می‌دانست و با کارزارش به دنبال اضافه‌کردن به آن‌ها بود، آخر هفته و ساعاتی بعد از این که اعلام شد، مناظره بعدی بین دونالد ترامپ و جو بایدن، قرار است به صورت مجازی برگزار شود، ناگهان در توییتی اعلام کرد وقتش را تلف نمی‌کند و در این مناظره مجازی شرکت نخواهد کرد. تیم بایدن نیز کمی بعد اعلام کرد با کناره‌گیری ترامپ، در روز مناظره برنامه دیگری برگزار می‌کند.

اما علی‌رغم این حرف‌ها، هنوز نباید کار مناظره را از طرف ترامپ تمام‌شده دانست. به سه دلیل:

دلیل اول این که بدون هیچ موضع‌گیری باید پذیرفت، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا سابقه این را دارد که تصمیمی را لحظه‌ای در توییتر اعلام کند و سپس از آن عقب بنشیند. همین روزها او با قاطعیت اعلام کرد دستور داده مذاکره با دمکرات‌ها درباره لایحه حمایت اقتصادی در شرایط همه‌گیری کرونا به دلیل اختلافاتشان تا بعد از انتخابات متوقف شود، اما کمی بعد دوباره شرایط مورد نظر کاخ سفید برای این لایحه اعلام شد. در نتیجه همچنان ممکن است خود او یا کارزارش تصمیم بگیرند که از خیر این مناظره نگذرند و اعتراض ترامپ به شکل جدید مناظره کافی باشد.

نکته دوم این که شخص دونالد ترامپ، تلویزیون‌دوست و رسانه‌پسند است. او در واقع شهرت و هویت سیاسی و حتی اقتصادی خود را مدیون تعاملاتش با رسانه‌هاست. او به این سادگی تصمیم نخواهد گرفت از مناظره دست بشوید و احتمال دارد وسوسه رسانه‌ای‌اش بر اعتراضش غلبه کند.

دلیل آخر اما مسئله‌ای است که حتی اگر برای خود ترامپ مهم نباشد، برای کارزارش که البته فعلا پر از مبتلایان به کروناست، مهم است. ترامپ در نظرسنجی‌ها با اختلاف زیادی از بایدن عقب افتاده است و در واقع اوست که نیاز دارد وضعیت بازی را تغییر دهد. مناظره هم از فرصت‌های خوب برای این کار است و هدردادنش، تصمیم مناسبی نیست.

اما این دلیل آخر، دلیل اول عدم‌اعتراض کارزار بایدن به کناره‌گیری ترامپ از مناظره است. بایدن نیازی به این مناظره ندارد. او با اختلافی که طبق نظرسنجی‌های جدید در حال افزایش است، از ترامپ پیش است و عملا با همین فرمان می‌تواند به پیروزی در انتخابات برسد. «ان‌شاءالله» گوی مناظره اول، احتمالا پاسخ توییت «وقت تلف نمی‌کنم» ترامپ را با «سلمنا» داده است.

از طرف دیگر، با رفتاری که ترامپ حین، قبل و بعد از مناظره داشته است، کم نبودند دمکرات‌هایی که مخالف شرکت بایدن در مناظره‌های بیشتر بودند. برخی از آن‌ها حتی قبل از مناظره اول هم این ایده را مطرح کرده بودند که بایدن نباید با ترامپ مناظره کند. آن‌ها معتقد بودند این مناظرات تنها محملی برای بدرفتاری ترامپ خواهد شد و سودی برای بایدن ندارد. کارزار بایدن، البته نمی‌توانست بر پایه این تحلیل انتزاعی از مناظره کنار بکشد و روحیه بایدن هم با چنین تصمیم رادیکالی همخوان نبود، اما وقتی ترامپ چنین حرفی درباره مناظره بزند، بایدنی‌ها می‌توانند به راحتی بار این تصمیم را به دوش رقیب بیاندازند و از مناظره‌ای که سودی برایشان ندارد، راحت شوند.

در کنار این مسائل یک موضوع شخصی برای بایدن هم هست که باعث می‌شود او مایل به مناظره دوباره نباشد. تاکتیک ترامپ در مناظره اول که شخص بایدن یا در واقع یک چالش شخصی بایدن را نشانه رفته بود. جو بایدن در دوران کودکی با مسئله لکنت‌زبان دست‌وپنجه نرم می‌کرده است. او البته در طول سالیان با تکنیک‌های مختلفی بر این موضوع غلبه کرده یا لااقل به روایت شخصی‌اش غلبه کرده است، اما هنوز آثار این مسئله در او وجود دارد و به تعبیر برخی خبرنگاران که درباره این مسئله تخصص و آشنایی دارند، او تنها مدیریت خوبی روی این موضوع یافته است. بسیاری از آن چه به عنوان گاف‌های بایدن معرفی می‌شوند، پیامدهای تکنیک‌های بایدن بر عبور از نقاط چالش‌برانگیز در گفتارش، در لحظه سخن‌گفتن هستند. او به محض مواجهه با غلبه یا حرفی که روی آن دچار مشکل می‌شود، مثل خیلی از آن‌ها که با این مسئله مواجه‌اند، کلمه دیگری را در لحظه انتخاب و جایگزین می‌کند و این تصمیم‌گیری بداهه همراه با استرس ناشی از آن، باعث چیزی می‌شود که مخالفان بایدن آن را البته با روایتی افراطی و اغراق‌شده، نشانه زوال عقل او خوانده اند.

بدترین کاری که می‌شود با فردی دارای لکنت زبان کرد، پریدن مداوم به میان حرف اوست که او را عصبی و مسئله‌اش را تشدید می‌کند. علت این که ترامپ به مراتب شدیدتر از مناظرات چهارسال پیش به میان حرف بایدن می‌پرید، از نگاهی بسیاری همین بوده است: او می‌خواسته با به هم ریختن اعصاب بایدن، لکنت زبان او را فعال و او را به اشتباه یا «من‌ومن» کردن بیاندازد. چنین رفتاری از دید همه، اما مخصوصا از دید فردی که در مقابل آن قرار می‌گیرد، بسیار آزاردهنده و تاریک به نظر می‌رسد. از این رو، حتی اگر بایدن به لحاظ محاسبات سیاسی خواهان مناظره یا مخالف با صرف‌نظرکردن از آن باشد، از نظر شخصی او ترجیح می‌دهد قربانی چنین حمله غیرمنصفانه‌ای قرار نگیرد.

کمتر از یک هفته تا زمان تعیین‌شده مناظره زمان باقی است. کسی که مناظره را لغو کرده، ترامپ بوده و با آن توییت، کاملا مسئولیت سیاسی لغو آن را به عهده گرفته است اما با این حال، برنده لغو این مناظره کارزار بایدن است و گروهی که به احتمال بیشتر برای برقراری دوباره آن باید تلاش کنند، ترامپی‌ها خواهند بود. باید منتظر بود و دید.

 

ارسال نظر