کد خبر : 7912

روح‌اله نخعی| روزنامه‌نگار

«آمریکایی‌ها بی‌کفایتی و نادانی ترامپ خسته اند». به نظر شما این جمله از کجا نقل شده است؟

پیام نو| «آمریکایی‌ها از دروغ‌ها، بی‌کفایتی، نادانی و شکست‌های ترامپ خسته اند». به نظر شما این جمله از کجا نقل شده است؟ محمدجواد ظریف؟ جو بایدن؟ نیویورک‌تایمز؟ باراک اوباما؟ هافینگتون پست؟ سی‌ان‌ان؟ ایلهان عمر؟

آن چه خواندید، تیتر مطلبی در وب‌سایت فاکس‌نیوز است؛ رسانه‌ای که تمام و کمال از زمان رقابت انتخاباتی ۲۰۱۶ در خدمت ترامپ بوده است. خبرنگاران و مجریان این رسانه، برخلاف همه قواعد و سوابق رسانه‌ای ایالات متحده، در تجمعات انتخاباتی ترامپ سخنرانی کرده‌اند و در برنامه‌هایشان، در تمام بزنگاه‌های سیاسی حامی تمام قد ترامپ و مواضعش بوده‌اند.

برنامه‌های این شبکه، از جدی‌ترین مروجان بی‌اهمیتی شیوع ویروس کرونا و نیاز به استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی بوده‌اند و این کار را در هماهنگی با مواضع ترامپ و حمایت از او انجام داده‌اند، تا جایی که برخی چهره‌های مهمان و میزبان در این شبکه، بهار امسال که بحث تعطیلی داغ بود، به صراحت می‌گفتند عیبی ندارد اگر کهنسالان بمیرند، اما روند کار کشور تغییری نکند.

ترامپ از مهمانان دائمی برنامه صبحگاهی این شبکه بود و گاهی پشت تلفن تا حدود یک ساعت روی آنتن زنده برنامه «فاکس و دوستان» متکلم وحده بود و از هر دری می‌خواست سخن می‌گفت. اگر شبکه تازه‌سربرآورده و نه‌چندان عمومی «اواِی‌ان» را در نظر نگیریم، فاکس‌نیوز بزرگترین حامی رئیس‌جمهور آمریکا در عرصه رسانه بوده است و این موضوع با توجه به این که این رسانه از مدعیان پربیننده‌ترین شبکه‌های تلویزیونی آمریکاست، اهمیت فراوانی داشته است.

اما در هفته‌های اخیر موضع‌گیری‌هایی مثل این و البته نه لزوماً به این شدت، در فاکس‌نیوز بسیار دیده می‌شود. مخصوصاً که در هفته‌های گذشته ترامپ حملاتی را به خبرنگاران این رسانه هم شروع کرده بود. تا پیش از این اگر فقط چهره‌هایی مثل مجری منصف و میانه‌روی فاکس، کریس والاس به نقد ترامپ می‌پرداختند و اعضای دولتش را در مصاحبه‌ها به چالش می‌کشیدند، اکنون این نشانه‌های این رویکرد را در دیگر برنامه‌های فاکس هم می‌شود دید.

از طرف دیگر، رئیس این شبکه گفته است معلوم نیست شب انتخابات حاضر باشد آنتن را در اختیار ترامپ قرار دهد. با توجه به این که ترامپ در به چالش کشیدن نتایج در صورت برد بایدن و به طور کلی تشکیک در صحت آرای پستی و زودهنگام فعال بوده و احتمالاً پس از انتخابات نیز این رویکرد را ادامه دهد، خودداری فاکس از ارائه تریبون به او می‌تواند نشانه این باشد که فاکس در ماجراجویی‌های پس از صندوق همراه ترامپ نخواهد بود.

از طرف دیگر، چند هفته‌ای می‌شود که خبر می‌رسد برخی سناتورهای جمهوری‌خواه که در رقابت‌های مهم سنا برای حفظ اکثریت جمهوری‌خواه در تلاش‌اند، در حال فاصله گرفتن از ترامپ و عدم همراهی با برخی مواضع او هستند تا کرسی خود و به تبع آن اکثریت سنا را نجات دهند و البته طبق آخرین گزارش‌ها، این تلاش چندان هم موفق نبوده است و چشم‌انداز سنا مایل به دمکرات‌هاست.

ترامپ در هفته‌های آخر در صحنه سیاست خارجی هم تحرکاتی داشته که مهم‌ترینشان عادی‌سازی روابط بین کشورهای عربی با اسرائیل بوده است، اما شاید مهم‌ترین اتفاق در این تحرکات برای شخص ترامپ، در دیدار مربوط به عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل افتاد. این عادی‌سازی‌ها البته اتفاقات مهمی برای ایالات متحده است، اما ترامپ در گفت‌وگویش با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اشاره کرد که این اتفاق فقط با حضور ترامپ ممکن شده است. نتانیاهو که از دوستان نزدیک و حامیان تمام‌عیار ترامپ بوده است، این بار اما ناگهان و برخلاف روال پیشین خود حاضر به ستایش شخصی از ترامپ نشد و موضع دولت خود را حمایت و همراهی با هر دولتی در ایالات متحده خواند که به منافع اسرائیل رسیدگی کند.

در هر سه مثالی که در بالا خواندید، صحبت از مواضع کسانی است که در فراز و نشیب‌های متعدد سیاسی چهار سال گذشته یاران وفادار ترامپ بوده‌اند؛ ترامپی که از درگیری‌های مستقیم با اروپایی‌ها، تا به قفس انداختن کودکان مهاجران، تا انتشار نوار صحبت‌های زننده‌اش درباره زنان را از سر گذرانده بود و حامیانش را حفظ کرده بود، حالا روزبه‌روز تنهاتر می‌شود.

انتخابات آمریکا فردا شب به وقت ایران تازه شروع می‌شود و هنوز نتایجش مشخص نیست. هنوز برای اعلام برنده خیلی زود است، اما این طور که معلوم است، خیلی‌ها که سرنوشت سیاسی خود و نهادهای متبوعشان را به ترامپ گره زده بودند، حالا کم کم در تلاش برای جداکردن واگن خود از قطار ترامپ هستند و این، نشانه خوبی برای کارزار رئیس‌جمهور آمریکا نیست.

ارسال نظر