کد خبر : 8064

خلاصه داستان

پاسخی کوتاه به این سؤال وجود دارد: خیر.

پیام نو| این چند روز احتمالا درباره شکایات و اعتراضات ترامپ درباره انتخابات بسیار شنیده اید و شاید برای شما هم سؤال شده باشد که آیا ممکن است نتیجه اعلام شده در انتخابات برگردد و ترامپ دوباره رئیس‌جمهور شود؟

پاسخی کوتاه به این سؤال وجود دارد: خیر.

گزارش‌ها و تحلیل‌های حقوقی نشان می‌دهد هیچ کدام از شکایات ترامپ و تیمش شواهد و اسناد جدی به همراه خود ندارند. حتی بسیاری از این شکایات، در صورتی که در دادگاه تأیید شوند هم تأثیری در نتیجه نخواهند داشت، چنان که یکی دوتا از شکایات بی‌اهمیت این‌چنینی‌شان با تأیید دادگاه همراه شده چون ربطی به اصل ادعایشان نداشته است. در یکی از پرونده استناد به حرفی شده که یکی از ناظران ترامپ از یک نفر دیگر شنیده است. در یکی دیگر شکایت مبنی بر عدم دسترسی ناظران به فرایند شمارش آرا بوده، اما وقتی قاضی به صراحت از وکیل می‌پرسد آیا شما ناظرانی در حوزه‌های شمارش آرا داشتید، پاسخ مثبت دریافت می‌کند تا بپرسد: «پس مشکلتان چیست؟!»

متخصصان قانون اساسی هم تأکید کرده اند که از هیچ مسیری، این ماجرا به دادگاه عالی ختم نمی‌شود که ترکیب ۶ به ۳ آن دادگاه موضوعیت داشته باشد. پس چرا آن‌ها این چالش را ادامه می‌دهند؟ فرایندی که ترامپ پیش می‌برد، این چهار پیامد را داشته است:

۱. تیم ترامپ در روزهای اخیر برای حامیان کارزارهایشان پیام‌های متعددی فرستاده اند و گاهی حتی با تندی از آن‌ها خواسته اند که در تلاش برای «نجات» از رئیس‌جمهور، کمک‌های نقدیشان را جهت پیگیری پرونده‌ها ارسال کنند. با این روند، آن‌ها تا چندین روز دیگر همچنان دریافت کمک انتخاباتی و نقدی از مردم حامی را ادامه خواهند داد.

۲. حامیان سفت و سخت ترامپ، به تبعیت از او، نتیجه را باور نکرده اند. به این ترتیب و تا زمانی که بیخیال این نتیجه نشوند، شانسی وجود ندارد که آن‌ها به سمت جمهوری‌خواهان دیگر بچرخند و همچنان در جمع حامیان ترامپ باقی خواهند ماند، برای انتخابات بعدی و بعدی و بعدی.

۳. جمهوری‌خواهان در مقابل بدنه رأیی که حتی بیش از قبل هم با هیجان و جدیت پیگیر ترامپ است، کار ساده‌ای پیش رو ندارند و احتمالا به این سادگی‌ها نتوانند، چنان که تصور می‌شد، ترامپیسم را به تاریخ بسپارند. اگر سبد رأی ترامپ یک جا از سبد رأی جمهوری‌خواهان بیرون برود، کار حزب قرمزها تمام است.

۴. ترامپ با این داستان‌ها شکستی نخواهد پذیرفت. این یکی فقط برای شخص ترامپ مهم است اما این که شخص ترامپ چه حال و احساسی دارد، از اولویت‌های اول کارزار و دولتش بوده است.

ارسال نظر