| 13:11   
کد خبر : 14994

دوباره خبرهای متناقض و مبهم درباره پول‌های مسدودشده

حتی خبرگزاری دولت و سخنگوی وزارتخانه دولت هم درباره وضعیت پول ایران به توافق نرسیده اند.

روح‌اله نخعی، پیام نو| حتی خبرگزاری دولت و سخنگوی وزارتخانه دولت هم درباره وضعیت پول ایران به توافق نرسیده اند. ایرنا که خبر اولیه‌اش درباره آزادسازی پول مسدودشده ایران نزد کره جنوبی یا به عبارت دقیق‌تر بدهی کره به ایران با اظهار بی‌اطلاعی سخنگوی وزارت خارجه مواجه شده بود، امروز دوباره با تیتری قاطع که در سایت جایگاه بالایی هم دارد مدعی تأیید خبر آزادی این مبلغ از سوی سخنگو شده است اما حرف‌های سعید خطیب‌زاده در همان خبر نیز همچنان مبهم و نامشخص است، به‌خصوص که تفسیری که از بخش اصلی حرف او شده است، از سوی مقامات کره رد شده است و همچنان مشخص نیست پولی که کره بناست به ایران بدهد چه وضعیتی دارد.

بی‌خبری سخنگوی وزارت خارجه

خبرپردازی دوباره درباره بدهی کره به ایران را اخیرا ایرنا شروع کرده بود، وقتی با قطعیت از آزادسازی ۷ میلیارد دلار بدهی کره به ایران خبر داد. سخنگوی وزارت خارجه اما در نشست خبری‌اش حرف دیگری زد. سعید خطیب‌زاده امروز در پاسخ به سؤالی درباره خبر ایرنا گفت: «من از این خبر بی‌اطلاع هستم و فردا سفری در دستور کار قرار ندارد.» خطیب‌زاده در این نشست در پاسخ به سوال ایسنا در مورد بدهی کره جنوبی به ایران گفت: «کره جنوبی بدهی قطعی از بابت فروش نفت و میعانات گازی به ایران دارد که متأسفانه به رغم تمامی تعهدات و بدیهیات قانون تجارت جهانی و مسلمات روابط خارجی این بدهی را تاکنون پرداخت نکرده است. کره جنوبی به ملت ایران و 80 میلیون ایرانی بدهکار است و طرف کره‌ای تاکنون به رغم تمامی قول‌ها و اظهاراتی که در این زمینه داشتند این بدهی را پرداخت نکرده اند.» سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: «این یک موضوع دوجانبه بین ایران و کره است و در چارچوب دوجانبه هم باید حل‌وفصل شود و به هیچ موضوع دیگری خارج از روابط دوجانبه ایران و کره مرتبط نیست.»

تأیید ایرنا روی ناتأیید خطیب‌زاده

ایرنا اما کمی بعد از انتشار خبر بی‌اطلاعی سخنگوی وزارت خارجه از ادعای رسانه دولت روایت دیگری ارائه داد. این خبرگزاری با اشاره به روایت رسانه‌ها از بی‌اطلاعی خطیب‌زاده نوشت: «در همین زمینه، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، خبر ایرنا در مورد اساس توافق صورت گرفته با برخی منابع طرف قرارداد ایران را تایید کرد و گفت: «چارچوب لازم برای رفع مسدودی بخش قابل توجهی از منابع ارزی مسدودشده کشور، مشخص و مورد توافق قرار گرفته است.» وی افزود: «تا آخر هفته‌ یک هیات ارشد به این منظور به تهران سفر می‌کند.»» ایرنا البته در حالی مدعی دریافت تأیید خبر از خطیب‌زاده شد که در متن خبر نشانه‌ای از تأیید این ادعا به چشم نمی‌خورد. از طرف دیگر خبرگزاری ایلنا نیز وارد ماجرا شد و چنین نوشت: «سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سؤالی درباره صحت خبر منتشر شده مبنی بر آزادی بخشی از منابع ارزی ایران گفت: «این خبر درست است و تا پایان هفته بخشی از منابع ایران آزاد می‌شود. همچنین در همین رابطه یک مقام عالی‌رتبه تا پایان هفته به ایران سفر خواهد کرد.» به این ترتیب خبر ایلنا البته تأیید واضح‌تری ارائه کرد اما در متن این خبر هم اسمی از کشور مبدأ آورده نشده بود. اما پیچیدگی ماجرا به همین جا ختم نشد.

کره: از ما کسی نمی‌آید

نقل قول دوباره ایرنا طبعا به عنوان ادعای سفر مقام کره‌ای از سوی بسیاری دیده شد اما این مسئله واکنش مقامات کره را در پی داشت. وزیر خارجه کره جنوبی در واکنش به این خبر تاکید کرد که در حال حاضر، هیچ مقامی از این کشور قصد سفر به ایران را ندارد. جانگ کون چویی در توییتر با نقل توییتی از عباس اصلانی، خبرنگار حوزه دیپلماسی درباره سفر یک مقام خارجی به تهران نوشت: «محض اطلاع شما، هیچ کس در حال حاضر قصد ندارد از سئول به تهران سفر کند.» از طرف دیگر سارا معصومی، خبرنگار دیپلماسی روزنامه اعتماد نوشت مقامی که بناست به تهران بیاید، وزیر خارجه عمان است، اما در سفر او درباره بدهی کره نیز صحبت خواهد شد. عمان البته سابقه طولانی در وساطت و میانجی‌گری بین ایران و دیگران، به‌خصوص آمریکایی دارد که در واقع تصمیم‌گیرنده اصلی درباره پس‌دادن پول از سوی کره به ایران خواهد بود. این اخبار نه‌چندان همگرا البته اتفاق جدیدی نیستند و این اولین بار نیست سرنخ‌های خبری مختلف درباره ماجرای بدهی کره کلافی سردرگم و بی‌حاصل شکل می‌دهد.

ادعای تکراری، این بار نتیجه متفاوت می‌دهد؟

این اولین بار نیست که درباره پول‌های بلوکه‌شده ایران در خارج از کشور، به‌خصوص کره جنوبی ادعایی مطرح می‌شود. آبان سال گذشته نیز ادعایی درباره آزادشدن ۳.۵ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران از منابع نزدیک به دولت مطرح شد، بدون این که مشخص شده باشد این مبلغ از سوی کدام کشور آمده است. گمانه‌زنی‌ها به سمت عراق و کره جنوبی رفت اما رؤسای اتاق‌های بازرگانی مشترک ایران با عراق و کره جنوبی، در اظهارنظرهایی جداگانه ارتباط ماجرا به کشور مربوط به حوزه کاریشان را تکذیب کردند و در نهایت نیز موضوع مشمول مرور زمان شد و تکلیف قطعی روشن نشد. اکنون و با مدت زمانی که گذشته، رقم بدهی این دو کشور همانی ذکر می‌شود که پیش از این ادعاها بود تا به نظر برسد آن ۳.۵ میلیارد هم اگر آمده بود، لااقل از عراق یا کره نیامده بود. هر چند اصل ماجرا جای دیگری است.

نه سئول نه بغداد

مسئله اصلی اما این است که در نهایت، نه عراق، نه کره جنوبی و نه هیچ جای دیگری که به ایران بدهکار است، به تصمیم خود پول ایران را نگه نداشته است که حال به تصمیم خود آن را پس بدهد. بی‌نتیجه‌بودن مذاکرات مکرر و متعدد ایران با دو طرف، به‌خصوص درباره عراق و در شرایطی که بدهی این کشور به ایران منجر به چالش جدی در منابع انرژی کشوری شده که به واردات از ایران تکیه داشت، گواه این مسئله است. تصمیم برای توقف ارسال پول به ایران را آمریکا گرفته است و کشورهای گرفتار نیز این موضوع را زبانا و ضمنا مشخص کرده اند که برای دادن پول ایران تأییدیه ایالات متحده و در واقع رفع تحریم‌ها را نیاز دارند. به این ترتیب برخلاف آن چه برخی منابع نزدیک به دولت مایل‌اند وانمود کنند، آزادسازی منابع ایران نیز از مسیر مذاکرات احیای برجام در وین با ایالات متحده میسر خواهد شد و اگر چنین اتفاقی رخ دهد نیز به معنای موافقت آمریکا خواهد بود. خبر سفر مقام عمانی به عنوان نماینده کشوری که دهه‌هاست پیام‌رسان تهران - واشنگتن بوده است نیز نشان می‌دهد، مسیر در تعامل با آمریکا در حال پیگیری است. آیا تلاش دوباره برای آزادسازی منابع قبل از تعیین تکلیف برجام به نتیجه می‌رسد؟ تا اینجای کار که به جای پول، تنها گردوغبار رسانه‌ای به تهران رسیده است.

 

ارسال نظر