| 11:16   
کد خبر : 15080

گاردین مدعی شد

گاردین می‌نویسد سامانه موشکی «باور ۳۷۳» ساخت ایران، مشابه اس۳۰۰ روسی نیز به مسکو اهدا شده است.

پیام نو| روزنامه بریتانیایی گاردین به نقل از برخی منابع نزدیک به شبه نظامیان عراقی نوشت ایران از طریق «شبکه‌های مخفی» خود در عراق، سلاح و ادوات جنگی به دست روسیه می‌رساند. به گزارش یورونیوز فارسی، گاردین از قول «اعضای شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران و سرویس‌های اطلاعاتی منطقه‌ای که از این روند آگاه هستند»، نوشته است که طرف روسی مهمات و سخت‌افزار نظامی مورد نیاز برای عملیات جنگی خود در اوکراین را با کمک شبکه‌های مخفی انتقال سلاح ایران دریافت می‌کند.

این روزنامه همچنین مدعی است به اطلاعاتی دست یافته که بر پایه آن، آرپی‌جی و موشک‌های ضد تانک و همچنین سامانه‌های موشک‌انداز طراحی شده در برزیل از عراق به روسیه فرستاده شده‌اند، زیرا توان روسیه در جریان جنگ اوکراین در ماه گذشته تحلیل رفته است.

گاردین می‌نویسد یک سامانه موشکی «باور ۳۷۳» ساخت ایران نیز که مشابه سامانه اس۳۰۰ روسی است، از سوی مقامات تهران به مسکو اهدا شده است.

در صورتی که این ادعا صحت داشته باشد، به نظر می‌رسد روسیه در ادامه فرایند تجاوز نظامی به اوکراین دچار مشکلی جدی شده است، چرا که تا پیش از این، روسیه خود از جمله کشورهایی بود که در جایگاه ارائه کمک و حمایت تسلیحاتی به قدرت‌های منطقه‌ای از جمله ایران قرار داشت و اگر حالا نیازمند دریافت کمک از ایران، به‌خصوص در دریافت سیستمی «مشابه اس۳۰۰» شده باشد، یعنی همان سیستمی که روسیه به ایران و دیگران ارائه می‌کرد، شرایط باید به مراتب بدتر از آن چه مقامات مسکو می‌گویند برای روسیه پیش رفته باشد. از طرف دیگر صحت این خبر به این معناست که ایران در فرایند جنگ اوکراین کاملا ارتباط و نزدیکی خود را با روسیه حفظ کرده و تا مرحله همراهی و حمایت تسلیحاتی از مسکو پیش رفته است و این خود نیز برای آینده پس از پایان جنگ اوکراین پیامدهای احتمالی مهمی خواهد داشت.

ارسال نظر