| 19:00   
کد خبر : 15536

تأیید و تکذیب توأم از سخنگوی وزارت خارجه

خطیب‌زاده همزمان با تأیید خبر آمدن دیپلمات‌ها از افغانستان گفته است این به معنای به رسمیت شناختن حکومت طالبان نیست.

پیام نو| سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به خبر اعزام دیپلمات از سوی گروه تروریستی طالبان به ایران عملا ماجرا را همزمان تأیید و تکذیب کرد. سعید خطیب‌زاده در نشست خبری هفتگی خود به سؤالی در ارتباط با اخبار منتشرشده در خصوص اعزام یک دیپلمات از سوی دولت موقت خودخوانده طالبان در افغانستان به محل سفارت  این کشور در تهران پاسخ داد و نیز درباره این که گفته می‌شود قرار است دو دیپلمات دیگر نیز به این مکان دیپلماتیک اعزام شوند.

او درباره این که آیا ایران این خبر را تأیید می‌کند، گفت: «رفت‌وآمد دیپلمات‌ها بین مرکز و سفارتخانه‌ها یک امر عادی است که در دوره‌های سه الی پنج ساله براساس تصمیم کشورهای فرستنده انجام می‌شود و امر جدیدی نبوده و ربطی به شناسایی و موضوعات دیگر ندارد.»

در شرایطی که دولت قانونی منتخب افغانستان سقوط کرده و در حال حاضر ارک قدرت در اختیار طالبان است، رفت‌وآمدی که خطیب‌زاده عادی می‌خواند، احتمالا با تصمیم مقامات دولتِ کناررفته افغانستان نیامده و خودش نیز تصمیم به سفر نگرفته است، در نتیجه قاعدتا باید فرستاده طالبان باشد. غریب نیست که چنین اتفاقی از سوی برخی به طور بالقوه به معنای به رسمیت شناخته‌شدن طالبان تفسیر شود.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که با توجه به پذیرش دیپلمات طالبان از سوی ایران آیا این به منزله هموار کردن به رسمیت شناختن هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان از سوی ایران نیست، گفت: «نه. ما سفارت را به دولتی که به رسمیت نشناخته ایم نمی‌دهیم و مقررات و کنوانسیون‌های بین‌المللی در این زمینه روشن است.»

خطیب‌زاده افزود: «از سوی دیگر هیچ کنوانسیون بین‌المللی منعی برای رفت‌وآمد دیپلمات‌ها قائل نیست.» وی ادامه داد: «این ترمیم نیرو با حفظ وضعیت حقوقی سفارت یک امر کاملا عادی است.» خطیب‌زاده تصریح کرد: «این اقدام به معنای تحویل سفارت نیست و مسیر شناسایی مسیر دیگری است و موضع ایران در این زمینه کاملا روشن است.»

به عبارتی طالبان دیپلماتی را به عنوان نماینده خود به ایران فرستاده و او در سفارت افغانستان در ایران مستقر خواهد شد و طبعا به وزارت خارجه دولت موقت خودخوانده طالبان در افغانستان گزارش خواهد داد، اما همزمان به گفته خطیب‌زاده این به معنای به رسمیت شناخته‌شدن حکومت طالبان نیست.

 

ارسال نظر