| 12:17   
کد خبر : 15777

وال استریت ژورنال مدعی شد

رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز نسبت به احتمال رسیدن به توافقی مطلوب و شدنی با ایران ابراز تردید کرد.

پیام نو، روح‌اله نخعی| روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی مدعی شد، اروپا از ایران می‌خواهد بپذیرد که بدون تغییر وضعیت قرارداشتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا، توافق بر سر احیای برجام را بپذیرد. این روزنامه نوشته دیپلمات‌های غربی می‌خواهند بار دیگر انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام را با این پیشنهاد راهی تهران کنند. او در این سفر تلاش خواهد کرد بن‌بست فعلی در روند گفت‌وگوهای وین را حل کند و ایران را قانع کند که بدون اشاره به موضوع خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی توافقی را که تا نقطه فعلی به دست آمده امضا کند.

طبق این گزارش به نقل از «منابع آگاه» در صورتی که ایران نپذیرد و توافق به شکلی که تا اینجا در گفت‌وگوها حاصل شده را امضا نکند، گفت‌وگوها به پایان خواهد رسید. وال استریت ژورنال همچنین می‌نویسد که از ۲۳ آوریل، یعنی دوشنبه گذشته، ۵ اردیبهشت، تلاش‌ها در این زمینه در تماس تلفنی بین حسین امیرعبداللهیان و جوسپ بورل، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در روابط خارجی و سیاست‌های امنیتی شروع شده است و در ادامه این تلاش مورا از ایران خواهد خواست که تعیین تکلیف سپاه را به مراحل بعد از امضای توافق موکول کند.

از سوی دیگر وال استریت ژورنال نوشته است که ایران پیشنهاد مصالحه‌ای آمریکا را نیز رد کرده است. طبق این پیشنهاد آمریکا سپاه را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج خواهد کرد و ایران از انتقام ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه دست خواهد کشید. به گزارش یورونیوز فارسی، پیشتر آنتونی بلنکن، وزیر امور خارجه در کمیته سیاست خارجی سنای آمریکا گفته بود تنها راه خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی این است که ایران اقدامات لازم را برای توجیه این مسئله انجام دهد.

او همچنین ادامه داده بود که تهران می‌داند برای این منظور باید چه اقداماتی انجام دهد. بلینکن البته تاکید کرده بود حتی در صورت خروج سپاه، تحریم‌های گسترده علیه این نهاد باقی خواهد ماند. به نظر می‌رسد اشاره بلینکن از اقداماتی که تهران می‌داند همان انصراف از انتقام از مسئولین سابق آمریکایی درباره ترور سردار قاسم سلیمانی و البته کاهش و محدودشدن فعالیت‌های نیروهای برون‌مرزی و گروه‌های نزدیک به ایران در منطقه و عدم اقدام علیه نیروهای آمریکایی باشد.

یک مقام پیشین آمریکایی که روی موضوع هسته‌ای ایران کار کرده است به وال استریت ژورنال گفته که ممکن است بن‌بست کنونی در مذاکرات برای ماه‌ها به طول بینجامد، چرا که هیچ یک از طرفین نمی‌خواهند مسئولیت شکست مذاکرات را برعهده بگیرند.

گزارش وال استریت ژورنال در این زمینه در حالی منتشر می‌شود که پیشتر نیز خبر رسیده بود، دولت جو بایدن تصمیم گرفته اند پیشنهاد جدیدی برای ایران در راستای مصالحه نداشته باشد و تصمیم درباره توافق به شکل فعلی را به تهران بسپارد. علاوه‌براین، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز در جلسه‌ای در کنگره مخالفت خود را با حذف سپاه قدس از فهرست سازمان‌های تروریستی اعلام کرد و پس از او، یکی از سخنگویان وزارت خارجه نیز تصریح کرد رئیس‌جمهور در این باره با رئیس ستاد مشترک هم نظر است.

از سوی دیگر، سناتور رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز در گفت‌وگویی با شبکه فاکس نیوز، نسبت به احتمال رسیدن به توافقی مطلوب و شدنی در گفت‌وگوها با ایران ابراز تردید کرد. این سناتور دمکرات و هم‌حزبی رئیس‌جمهور که از همان زمان دولت باراک اوباما و زمان امضای برجام نیز از منتقدان و مخالفان توافق با ایران بود، در این باره گفت: «می‌خواهم دولت این را درک کند که نرسیدن به هیچ توافقی، بهتر از یک توافق بد است.» منندز درباره تردید خود نسبت به کسب نتیجه در مذاکرات گفته است این گفت‌وگوها آن قدر به طول انجامیده اند که بعضی بندهای توافق اصلی به هر حال در آستانه پایان هستند و دیگران نیز به نقطه پایان نزدیک می‌شوند. او تأکید کرد: «از نظرگاه من، جز در حالتی که بخش‌های دیگری در توافق باشند، چنین توافقی توافق خوبی نخواهد بود.»

گفت‌وگوهای احیای برجام در وین از اواسط فروردین سال گذشته آغاز شد و تا اوایل تابستان ۱۴۰۰ در دولت حسن روحانی و در زمان وزارت خارجه محمدجواد ظریف، دو نفری که به عنوان متولیان امضای توافق اصلی در ایران مطرح بودند، ادامه یافت. این مذاکرات که در آن، ریاست هیئت ایرانی به عهده سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی ظریف بود، به تصریح شخص روحانی به نقطه آماده برای امضا رسیدند اما به واسطه نزدیکی انتخابات ریاست‌جمهوری، طرف ایرانی مذاکرات را متوقف کرد. دولت سیزدهم نیز تا چند هفته پس از آغاز به کار خود را حال آماده‌سازی برای شروع دوباره مذاکرات خواند. این مذاکرات در نهایت در ۱۱ اسفند و با تأکید طرفین بر باقی‌ماندن تصمیمات مهم سیاسی به بن‌بست رسیده و متوقف شده اند. با توجه به وضعیت گفت‌وگوها و با ادامه گذشت زمان بدون تغییری در شرایط، روزبه‌روز شانس به نتیجه رسیدن مذاکرات وین و احیای برجام کم‌تر به نظر می‌رسد.

ارسال نظر