| 21:23   
کد خبر : 15829

دوباره خبر بد بعد از خبر خوب

گفته شده توله‌های دوم و سوم از زمان تولد افزایش وزن خوبی داشته و به صورت شبانه‌روزی تحت نظرند.

پیام نو| روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت سازمان حفاظت محیط‌ زیست به نقل از دکتر بهرنگ اکرامی پزشک معتمد مرکز تکثیر یوز آسیایی از تلف شدن یکی از سه توله ایران، ماده یوزپلنگی که ۱۱ اردیبهشت در توران سزارین شد، خبر داد. به گزارش یورونیوز فارسی، عضو هیات علمی دانشگاه و متخصص مامایی و بیماری‌های تولید مثل گفت: «این توله از زمان تولد ضعیف و در این چهار روز افزایش وزنی نداشت‌ و بعد از کالبدشکافی علت تلف شدن ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تعیین شد.»

گفته شده توله‌های دوم و سوم از زمان تولد افزایش وزن خوبی داشته‌اند و تیم اجرایی و علمی مرکز تکثیر یوز آسیایی یوز آسیایی به صورت شبانه‌روزی تمامی رفتارها و تغذیه توله یوزهای دوم و سوم و یوز ماده را بعد از جراحی رصد می‌کنند.

این ماده یوزپلنگ که «ایران» نام دارد، یازدهم اردیبهشت سه فرزند ماده به روش سزارین صحرایی به دنیا آورده بود که حالا یکی از آنها از بین رفته است. علی سلاجقه، رئیس سازمان محیط زیست ایران پیشتر گفته بود: «این نخستین زایمان یوز آسیایی در اسارت است.»

اخیرا فراخوانی برای نامگذاری یوزهای تازه متولد شده داده شده است.

بنابر اعلام سازمان محیط زیست ایران کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد، خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی به عنوان زیستگاه های اصلی یوز تا به امروز مشاهده‌ شده است.

ایران یکی از آخرین کشورهای جهان است که یوزپلنگ‌های آسیایی در آن زندگی می‌کنند و بر همین اساس در سال ۲۰۰۱ میلادی یک برنامه حفاظتی تحت حمایت سازمان ملل در این کشور راه‌اندازی شد.