| 13:19   
کد خبر : 16054

مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران گفت: سال هاست خانواده ها فاقد عملکرد هستند و همه اختیارات خود را به دولت ها داده اند.

پیام نو | صبح امروز نشست خبری اداره کل امور بانوان شهرداری تهران برگزار شد. مریم اردبیلی، مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران در ابتدای این نشست توضیحاتی درباره جشنواره فراغتی بوستان های بانوان شهر تهران ارایه کرد و گفت: با بحران کرونا و در طی این دو سال فشار زیادی روی آحاد مردم به ویژه خانواده ها و زنان و کودکان وارد شد چرا که حضور آنها در محیط های تفریحی و نشاط بخش محدود شد و منجر به ایجاد خمودی و رخوتی در برخی از شهروندان شد.

 

او ادامه داد: همه وظیفه داریم در کنار هم این بحران و پیامدهای آن را پشت سر بگذاریم و به صورت پر شور برای دوران پساکرونا آماده بشویم و فضا را آماده کنیم.

اردبیلی با بیان اینکه یکی از نقاطی که دچار رخوت زیادی شده بود بوستان های ویژه بانوان بود گفت: ما ۹بوستان ویژه بانوان داریم که ۴ بوستان فرامنطقه ای و ۵ بوستان منطقه ای را شامل می شوند. در دوران اوج بهره برداری از برخی بوستان ها ترددهای روزانه به ده هزار نفر می رسید که در دوران کرونا این تردد خیلی محدود شد و برخی روزها به چند صد نفر می رسید.

اردبیلی اضافه کرد: در جوامع روندی به نام اهمیت یافتن فراغت مطرح است که در گذشته بخش کوچکی از زندگی بود و عمده زمان افراد به امرار معاش اختصاص پیدا می کرد و بعد از مدتی دایره این فراغت ها توسعه پیدا کرد و الان روزگاری است که فراغت ها شاید آینده جامعه ما را بسازند.

او با تاکید بر اینکه فراغت روز به روز مهمتر می شود گفت: ما به عنوان خادمان مردم شهر باید زیرساخت و امکانات بیشتری را برای شهروندان ایجاد کنیم. در همین راستا برنامه های ویژه ای برای ۵ میلیون زن و دختر تهرانی در نظر گرفتیم که شروع آن با این جشنواره ها است و از عید فطر تا میلاد پیامبر است. در این دوره ۹ جشنواره در ۹ بوستان اجرا می شود. ما می خواهیم این بوستان ها را دوباره رونق دهیم و برای هر کدام از جشنواره ها گروه های هدف در نظر گرفته شده است. جشنواره اول ویژه زنان و دختران معلول است.یک جشنواره ویژه کارآفرینان و‌ مشاغل خانگی است جشنواره دیگر ویژه خانواده و یک جشنواره ویژه محلات است، یک جشنواره نیز ویژه دختران نوجوان با همکاری مدارس دخترانه است.

مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران گفت: یک جشنواره ویژه بانوان شاغل شهرداری است چرا که دوزاده هزار بانو جزو خانواده پرتلاش شهرداری تهران هستند. همچنین جشنواره ای ویژه سمن ها، گروه های مردمی و جهادی است.

او با تاکید بر اینکه به زنان به عنوان حلال مسأله شهر تهران نگاه می کنیم نه مسأله شهر تهران  گفت: به همین دلیل راه حل های که ارایه می دهند برای ما مهم است. همچنین ما برنامه های کارآفرینی و هدایت تحصیلی و هدایت شغلی ویژه ای ترتیب داده ایم.

اردبیلی با اشاره به در پیش بودن روز دختر گفت: روز دختر را در پیش داریم و برای این روز با همکاری محلات برنامه ویژه ای برای دختران محلات در برج میلاد تدارک می بینیم که شروع یک فرایند بزرگ کنشگری دختران در سطح محلات است. جشنواره قصه های دختران برای شهر تهران و رویدادهای نوآوری و ایده پردازی دختران در مدیریت شهری و برپایی گذرهای فرهنگی برای دختران را داریم که خود را در قامت زنان آینده ساز کشور بتوانند تصور کنند.

او ادامه داد: خانواده محوری و اهمیت دادن به نقش خانواده ها در مدیریت محله برپایه کنشگری فعال زنان از دیگر برنامه های اداره کل امور بانوان است.

اردبیلی در پاسخ به سوالی درباره تنگ تر شدن فضای زیست شهری برای بانوان گفت: یکسری از اقتضائات در شهر خیلی انسانی نیست و فضاهای توسعه شهری بر اولویت انسانی غلبه دارند و نیاز داریم شهری داشته باشیم که اقتضائات همه آحاد جامعه را در نظر بگیرد و از دو جهت زنان مهم می شوند. چرا که اگر اقتضای زنان در نظر گرفته شود اقتضای خانواده در نظر گرفته می شود و اگر جایی برای زن محل تردد باشد جای خانواده است. نکته دوم نکته زنانه است و به طور جدی نیاز داریم که نگاه زنانه را در مدیریت شهری توسعه دهیم چرا که زنان به طور ذاتی همه اقتضائات خانواده را در نظر می گیرند.

او ادامه داد: در این راستا دو دسته کار را شروع کردیم، یک اینکه نگاه خانواده محور را در محاسبات خود قرار دهیم. در بحث «تهران خانواده» به شدت دنبال این هستیم که تمام سازمان های شهرداری بخشی از شناخت مسأله و تصمیم گیری درباره مسأله و برنامه ریزی ها را با کنش گری زنان و دختران انجام دهد.

او اضافه کرد: سال هاست خانواده ها فاقد عملکرد هستند و همه اختیارات خود را به دولت ها داده اند.

 

انتهای پیام

منبع: ایلنا

 

ارسال نظر