کد خبر : 10265

با لغو ممنوعیت فصلی؛

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: ۸۵ هزار تن برنج دپو شده در گمرک، اول آذر و همزمان با لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج، ترخیص و وارد بازار می‌شود.

به گزارش پیام نو، مسیح کشاورز در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما‌ افزود: از روز گذشته فرآیند ثبت سفارش واردات برنج آغاز شده که با این اقدام حدود ۱۵ روز زودتر از زمان لغو ممنوعیت فصلی‌‌، هم واردکنندگان و هم نهاد‌هایی مانند گمرک، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت، فرصت دارند تا با انجام مقدمات، مسیر ورود برنج را بعد از لغو ممنوعیت فصلی تسهیل کنند.

وی گفت: بعضی از واردکنندگان به صورت اعتباری خرید می‌کنند یعنی وقتی بتوانند در این دو هفته باقی مانده ثبت سفارش را انجام دهند از آن جا که کار خرید برنج را از قبل انجام داده اند همزمان با لغو ممنوعیت فصلی واردات، کار حمل برنج به کشور را انجام می‌دهند و ما تا نیمه آذر نیز ورود محموله‌های جدید را شاهد خواهیم بود.

کشاورز افزود: پس از لغو ممنوعیت فصلی، ۱۵۰ هزار تن برنج تا پایان سال وارد کشور می‌شود، اما با توجه به این که افزایش زیاد را در قیمت برنج داخلی داشته ایم اگر این افزایش قیمت برنج داخلی تعدیل نشود شاهد افزایش واردات برنج خارجی بیش از ۱۵۰ هزار تن تا پایان سال خواهیم بود.

منبع: صدا وسیما

ارسال نظر