کد خبر : 10429

معاون اول قوه قضاییه:

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به بازدید رئیس قوه قضاییه از انبار مرکزی سازمان اموال تملیکی استان تهران گفت:‌ وضعیت نامناسب انبارهای سازمان اموال تملیکی مربوط به دولت کنونی نیست، قوه قضاییه به کمک آمده تا با دولت برای رفع مشکلات مردم اقدام کنند.

به گزارش پیام نو، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد مصدق در مراسم تکریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: هرکسی در هر جایگاهی اگر بداند که خداوند ناظر به اعمال او است متوجه می‌شود که وظیفه خود را چگونه باید انجام دهد.

وی با اشاره به اتحاد سه قوا در کشور اظهار داشت: خداوند را شاکریم که امروز هر سه قوه به صورت هم دل، هم فکر و جهادی با کمک هم برای حل و رفع مشکلات مردم گام‌های محکم و استوار بر می‌دارند و  چشم امید مردم به سه قوا است و امروز هر یک از این سه قوه، با رویکرد رفع مشکلات مردم فعالیت می‌کنند.

مساعدت دستگاه قضا به دولت در همه زمینه‌ها برای پیشبرد امور

وی با اشاره به فعالیت‌های دولت سیزدهم افزود: تلاش‌های دولت در این مدت کوتاه مشهود است؛ دولت سیزدهم برخی از کارها اعم از فعل‌ها و ترک فعل‌هایی که در دولت سابق اتفاق افتاد را جبران می‌کند.

مصدق با اشاره به بازدید رئیس قوه قضاییه از انبار مرکزی سازمان اموال تملیکی استان تهران گفت: اخیراً  رئیس قوه قضاییه با بازدیدی که از انبارهای سازمان اموال تملیکی داشتند به کمک دولت آمدند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: دولت دستور داد که موارد ناظر بر بلاتکلیفی کالاها در انبارهای سازمان اموال تملیکی جبران شود؛ کارهایی است که در زمان سابق اتفاق افتاده؛ این مواردی که می‌بینید مربوط به چند ماهه این دولت نیست، از وقتی که دولت سر کار آمده، ریاست جمهوری و وزرای مربوطه دستور دادند تا این‌ اموال دپو شده ساماندهی شود؛ قوه قضاییه هم به کمک آمد و بازدیدی انجام شد تا با کمک دولت برنامه‌ریزی کنند تا کارهایی را برای رفع مشکلات مردم انجام دهند.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قدیمی‌ترین دستگاه‌های اداری و حاکمیتی

وی با یادآوری برگزاری مراسم تکریم و معارفه رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: امروز برای تکریم یکی از خادمان ملت و معارفه نسبت به خادم دیگر دور هم جمع شدیم.

مصدق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را یکی از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین دستگاه‌های اداری و حاکمیتی دانست و گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بخشی از فعالیت‌های اجرایی را به نهادهای مدنی خاص مثل دفاتر ازدواج و طلاق واگذار کرده است.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: ساختار سازمان ثبت به گونه‌ای است که جزو سازمان‌های مترقی حاکمیتی بوده که فعالیت‌های خوبی در زمان مدیریت آقای خداییان و البته قبل‌تر از آن انجام شده است.

مصدق با اشاره به انتظارات قوه قضاییه از رئیس جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: امروز انتظارمان از رئیس جدید سازمان ثبت آن است که یک برنامه عملیاتی به منظور تحقق موارد شش‌گانه‌ای که در حکم انتصاب ریاست قوه قضاییه آمده است را تدوین کرده و برنامه‌هایشان را بر این موارد تنظیم کنند.

وی توجه به سند تحول قضایی را از جمله انتظارات قوه قضاییه از رییس جدید سازمان ثبت دانست و افزود: این دوره، دوره تحول و تعالی است و بنیانی که آیت‌الله رئیسی آغاز کرده به صورت جهشی درباره اجرای سند باید مد نظر قرار گیرد.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: سند تحول نیازمند برنامه و فعالیت است و باید متولیان، آن را بنویسند از این رو انتظار است رئیس جدید سازمان ثبت، برنامه عملیاتی روشن و هدفمند با زمان بندی مشخص ارایه و انجام دهد.

مصدق با تاکید بر اینکه ترفیع جایگاه سازمان از نظر حاکمیتی و افکار عمومی مورد انتظار است، گفت: جایگاه سازمان ثبت اسناد به هر وسیله ممکن حتی در صورت نیاز با تصویب قانون، باید ترفیع پیدا کند.

مسئولیت خطیر صیانت و حمایت از حقوق مالکیت آحاد جامعه

وی کاهش تصدی گری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و جلب مشارکت‌های مردمی و تقویت نهادهای تخصصی را از دیگر انتظارات قوه قضاییه دانست و گفت: صیانت و حمایت از حقوق مالکیت آحاد جامعه در مجامع بین المللی مورد انتظار است.

مصدق ادامه داد: اصلاح قوانین و مقررات با کمک همکاران مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود کدام مقرره مانع بیشرفت است؛ لذا ما در قوه قضاییه آمادگی هموار کردن مسیر با کمک مجلس شورای اسلامی را داریم چراکه مجلس امروز به صورت جدی با قوه قضاییه همراه است.

دفاتر اسناد رسمی متناسب با نیاز مردم افزایش یابد

وی افزود: توسعه و متناسب سازی اسناد رسمی مورد انتظار است و اینکه اعلام کنید که برای رفع مشکلات مردم به چه تعداد دفتر نیاز است.

ضرورت توجه به اجرای کاداستر در کشور

معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت توجه به اجرای کاداستر در کشور، گفت: در زمان آقای خداییان زحمات زیادی در این حوزه کشیده شد و امیدواریم رئیس جدید این موضوع را با جدیت دنبال کنند.

مصدق ضمن آرزوی توفیق برای خداییان رییس سابق سازمان ثبت در سمت جدید خود به عنوان رییس سازمان بازرسی

گفت: زمانی که صحبت از جایگزینی آقای خداییان شد رییس قوه قضاییه بر دو موضوع برای انتخاب فرد جدید تاکید داشتند، نخست آشنایی با فناوری نوین و دوم آنکه فرد منتخب از نیروهای جوان باشد.

توجه رئیس قوه قضاییه به بکارگیری مدیران جوان و باانگیزه

وی ادامه داد: امروز رئیس قوه قضاییه در تلاش هستند برای بدنه قوه قضاییه نیروهای جوان جدیدی وارد صحنه شوند و هدفشان آن است تا نیروهای جوان را وارد عرصه مدیریت قضایی و اداره قوه قضاییه کنند.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: گاهی برخی می‌گویند که فلان شخصی که انتخاب شده کار مدیریت کشوری نکرده است که در پاسخ باید گفت که به هرحال این اقدام باید از جایی آغاز شود.

مصدق با اشاره به فعالیت حسن بابایی رئیس جدید سازمان ثبت گفت: وی به عنوان معاون رئیس کل دادگستری استان تهران، معاون فناوری و اطلاعات دادگستری و مستثشار یکی از شعب رسیدگی کننده به مفاسد اقتصادی خدمت می‌کردند که به خوبی درخشیدند؛ وی نیروی جوان، ارزشی، انقلابی و دارای فضل و اندیشه و علم هستند و امید است خداوند کمک کند تا جایگزین خوبی برای آقای خداییان باشد.

صدور حدود ۷۱ میلیون هکتار سند مالکیت طی ۳۰ ماه

در این مراسم، ذبیح‌الله خداییان رئیس پیشین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک

انصافاً یکی از سازمان‌های تاثیرگذار در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است گفت: این سازمان با تعداد ۴۹۴ واحد ثبتی در سراسر کشور، ۱۲ هزار دفتر اسناد رسمی و دفتر ازدواج و طلاق و قریب به ۱۴ هزار کارمند کار مهم تثبیت مالکیت را بر عهده دارد.

خداییان ادامه داد: در این مدت ۳۰ ماهی که من خدمت عزیزان سازمان ثبت اسناد و املاک بودم مشاهده کردم که با دل و جان پای کار هستند و بسیجی‌وار و با روحیه جهادی در این مدت مشغول به کار بودند و تمام تلاششان بر این بود که روز به روز کارها را بهتر انجام بدهند.

رئیس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهارداشت: در حوزه املاک ما در این مدت ۳۰ ماه، حدود ۷۱ میلیون هکتار سند مالکیت صادر کردیم که نسبت به مدت مشابه آن، رشد ۲۴ برابری داشته است.

وی افزود: همچنین در تثبیت اراضی کشور، ۸۸ میلیون هکتار تثبیت شده است که نسبت به مدت ۲ سال و نیم گذشته یعنی مدت مشابه که ۶ میلیون بوده رشد ۱۵ برابری داشته است.

خداییان اضافه کرد: آماری که ارایه می‌شود آماری است که در سامانه وجود دارد یعنی یک آماری نیست که کاغذی و یا دستی نوشته شود.

خداییان با اشاره به دستاوردهای حاصله در زمینه عکسبرداری‌های هوایی از اراضی کشور، گفت: ظرف یک سال با صرف مبلغ کمتر از ۵۰۰ میلیارد، از کلیه اراضی کشور عکسبرداری صورت گرفت؛ این در حالی است که برخی دستگاه‌ها برای انجام عکسبردای هوایی از اراضی کشور ارقامی در حدود ۴ یا ۵ هزار میلیارد تومانی ارائه کرده بودند.

خداییان اضافه کرد: در همین زمان حدود سی ماه، ۲۵۶ میلیون برگ اسکن شده است؛ همچنین مالکیت کاداستری برای اراضی ملی و منابع ملی در این مدت صادر شد که حدوداً رشد ۳ و نیم برابری نسبت به مدت مشابه داشت.

رئیس پیشین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به وضعیت صدور اسناد مالکیت، گفت: طی مدت سی ماه اخیر، ۵۵ هزار سند مالکیت اراضی دولتی صادر شد که رشد ۶ برابری داشته است؛ در حوزه اجرا در همین مدت، ۸۸۵ هزار پرونده مختومه شده است که نسبت به مدت مشابه که ۱۵۰ هزار پرونده بوده رشدی حدوداً ۶ برابری داشته است.

خداییان با بیان اینکه همه فرایندها در سازمان ثبت به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، گفت: با سرعت پروژه

هوشمندسازی را دنبال کردیم و توانستیم مدت ثبت علائم تجاری را از ۶ ماه به یک ماه و نیم و ثبت اختراع را از ۹ ماه به ۵ ماه کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: در این مدت شاهد رشد سه برابری درآمد بوده‌ایم؛ همچنین در زمینه وصول مطالبات بانکی از ۱۵ هزار میلیارد تومان به ۴۹ هزار میلیارد تومان رسانده شده است که نشان از تلاش بی وقفه همکاران در سازمان ثبت دارد.

هم‌ترازی حقوق کارکنان سازمان ثبت پیگیری می‌شود

در ادامه این مراسم، حسن بابایی رئیس جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن ابراز خرسندی از اعتماد رئیس قوه قضاییه و تصدی مسئولیت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، گفت: از ابتدای سال ۹۸ که طرح و برنامه تحول در دستگاه قضایی و سازمان‌های وابسته به معاونت راهبردی قوه قضاییه ابلاغ شد مقرر شد در ۶ دفتر بحث تحول پیگیری شود. این جلسات به صورت مرتب برگزار شد و در ابتدای سال ۹۸ چهل چالش کانونی برای سازمان ثبت تبیین شد.

بابایی با ابراز خرسندی از اعتماد ریاست قوه قضاییه و معاون اول گفت: بحث تحول که جناب دکتر مصدق به خوبی اشاره کرد.

وی افزود: با راهبردهای اتخاذ شده در قوه قضاییه به ویژه امر هوشمندسازی، در مقوله‌هایی همچون کاهش ورودی پرونده‌ها و کاهش اطاله دادرسی، پیشرفت‌های چشمگیری حاصل شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره هم‌ترازی حقوق کارکنان قوه قضاییه، افزود: انتظار این است که بحث

هم‌ترازی کارکنان سازمان ثبت اسنادو املاک کشور مانند دیگر کارمندان مورد توجه قرار گیرد.

در پایان این مراسم، ضمن تقدیر از زحمات و خدمات ذبیح‌الله خداییان رئیس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، حکم ریاست جدید این سازمان از سوی معاون اول قوه قضاییه به حسن بابایی ارائه شد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر