کد خبر : 10445

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران:

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات را از مسیر درست خود خارج کرد، گفت: شفافیت در اعطای ارز، باعث ایجاد رقابت در کیفیت عرضه کالاها شده و زیان‌ به منابع ملی و مصرف‌کننده را رفع خواهد کرد.

به گزارش پیام نو، ابراهیم جمیلی، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به طرح حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی، اظهار داشت: این موضوع اتفاق خوبی را در اقتصاد کشور رقم می‌زند، زیرا از زمان تصویب این نرخ شاهد ورود کالاهایی به کشور بودیم که ضرورتی نداشت و عده‌ای برای دریافت این نوع ارز، واردات کالا را از مسیر درست خود خارج کردند.

وی با تاکید بر اینکه تصویب این نرخ ارز از نظر اقتصاد ملی زیان بسیاری را در پی داشت، تصریح‌کرد: البته تعیین نرخ ارز کمتر از قیمت حقیقی آن در دولت‌های پیشین نیز وجود داشت، اما حذف ارز ترجیحی در شرایط کنونی می‌تواند برای کشور راهگشا باشد.

جمیلی خاطرنشان‌کرد: در صورتی که دولت تصمیم به حذف ارز چند نرخی داشته باشد، باید از شرایط جدید حمایت کند؛ بدین منظور لازم است تا منابعی که پیش از این نصیب برخی رانت‌جویان می‌شد، در سطح اقتصاد ملی هدایت شده و صرف ترمیم قدرت خرید اقشار ضعیف و بودجه عمرانی کشور شود.

وی با بیان اینکه همه مسوولان در کنار بخش خصوصی باید در این زمینه کمک کنند، تاکید کرد: کسانی که منفعتی در ارز ۴۲۰۰ تومانی دارند با حذف آن مخالف هستند، اما اجرایی شدن آن منافع ملی و عمومی را در  پی دارد.

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: فعالان اقتصادی با ارز تک نرخی می‌توانند به فعالیت خود به سهولت ادامه دهند، زیرا در حال حاضر شاهد از دست رفتن منابع مورد نیاز کشور هستیم.

منبع:ایرنا

ارسال نظر