کد خبر : 10555

در گفت‌وگو با پیام نو:

تحلیلگر مسائل منطقه گفت: دولت اشرف غنی ارتباط چندان خوبی با ایران نداشت و تا آخرین روز فقط دنبال غرب و آمریکایی‌ها بود.

پیام نو| یک تحلیلگر مسائل منطقه با تأکید بر اینکه در چند سال گذشته دولت افغانستان فقط به غرب تمایل داشت و هیچ وقت از ایران درخواست کمک نکرد، گفت: دولت اشرف غنی ارتباط چندان خوبی با کشورمان نداشت و او تا آخرین روز فقط دنبال غرب و آمریکایی‌ها بود.

با گسترش حملات گروه طالبان و فروپاشی دولت مرکزی افغانستان، پرسش‌های مختلفی در افکار عمومی نقش بست و بحث‌های متفاوتی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی شکل گرفت. عده‌ای از عدم مداخله نظامی جمهوری اسلامی ایران انتقاد داشتند و برخی دیگر نیز معتقد بودند مقامات کشورمان به دلیل شهادت دیپلمات‌ها و روزنامه‌نگار ایرانی در کنسولگری ایران در مزار شریف باید همانند سوریه و عراق به افغانستان مستشار نظامی بفرستند و از تصرف شهرها توسط طالبان جلوگیری کنند.

بعد از گذشت چند ماه از به قدرت رسیدن طالبان و تشکیل امارت اسلامی در روزهای آتی در افغانستان همچنان میان کارشناسان، تحلیلگران و افکار عمومی اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد که تقریباً پاسخ روشن و واضحی به پرسش‌ها داده نشده و رفع ابهامی هم صورت نگرفته است.

یک تحلیلگر مسائل منطقه اعتقاد دارد که در طول چند سال گذشته و تا قبل از سقوط کابل، اشرف غنی و هیچ‌کدام از مقامات دولتی افغانستان برعکس کشورهای عراق و سوریه از جمهوری اسلامی دعوت نکردند یا درخواست کمک و حمایت نداشتند.

او در عین حال تأکید می‌کند نگاه مقامات کابل فقط به غرب و آمریکا بود و اگر چنین درخواستی رسماً از سوی رهبران افغانستان از ایران می‌شد شاید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خاک این کشور گروه مردمی مانند حشدالشعبی تأسیس کرده و مثل سوریه حضور مستشاری در افغانستان را بررسی می‌کر.

فرزین سلطانی، کارشناس مسائل منطقه با تأکید بر اینکه اشرف غنی همیشه به دنبال حمایت آمریکا و ناتو بود و طالبان را علیه جمهوری اسلامی ایران تحریک می‌کرد، به پیام نو گفت: شخصی به نام «ملا عبدالمنان نیازی» معاون شاخه انشعابی گروه طالبان قصد تصاحب جایگاه «ملا عبدالغنی برادر» را داشت. روز 17 مرداد ماه سال 1377 هم این افراد عبدالمنان نیازی بودند که به کنسولگری جمهوری اسلامی در مزار شریف حمله کردند‌ و یک روزنامه‌نگار و چند دیپلمات ایرانی را به شهادت رساندند.

فرزین سلطانی

وی اضافه کرد: نیروهای عبدالمنان نیازی توسط اطلاعات افغانستان و نیز شخص اشرف غنی حمایت می‌شدند؛ او همیشه علیه مسلمانان شیعه اقدام می‌کرد و حتی در آخرین نواری که از عبدالمنان نیازی همزمان با فتح شهرهای افغانستان توسط طالبان منتشر شد به صراحت گفته بود که به زودی شهرهای مشهد، قم و... را خواهیم گرفت و دمار از روزگار ایرانیان درمی‌آوریم. این سخنان مشابه یاوه‌گویی‌های اشرف غنی در مورد ایران و حق‌آبه هیرمند بود.

این تحلیلگر مسائل منطقه افزود: طالبان به این نتیجه رسید که عبدالمنان نیازی به انحراف کشیده شده است که در نهایت وی زخمی و متواری شد، اما توسط اطلاعات افغانستان به کابل آورده شد و با هواپیما او را به ترکیه فرستادند. گفته می‌شود همه این اقدامات و حمایت‌ها از نیازی توسط اشرف غنی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: اشرف غنی همواره سعی می‌کرد میان جمهوری اسلامی ایران و طالبان دعوا و درگیری ایجاد کند شاید افکار عمومی سوال کند چرا جمهوری اسلامی به این کشور کمک نکرد؟ چون اولاً نگاه اشرف غنی همیشه به آمریکا و غرب بود و ثانیاً هیچکسی از افغانستان از ایران برای حمایت دعوت نکرد. ثالثاً رهبران عراقی و سوری رسماً از جمهوری اسلامی دعوت کردند تا از آن‌ها حمایت کند؛ ضمن اینکه حضور مستشاری ایران در عراق و سوریه برابر با مقررات بین‌المللی بود. 

فرزین سلطانی تصریح کرد: کل شهدای ایرانی در سوریه شاید به 600 نفر هم نرسید، چون جمهوری اسلامی ایران حضور مستشاری داشت و اتفاقاً یکی از اقدامات مهم و مؤثر شهید حاج قاسم سلیمانی این بود که از نیروهای سوری یا عراقی گروه‌های شبه‌نظامی-مردمی مانند حشدالشعبی درست می‌کرد؛ همان‌طور که حضرت امام (ره) ابتدای انقلاب اسلامی دستور تأسیس سپاه پاسداران و بسیج را دادند و از بروز کودتا یا سایر تهدیدات علیه کشور جلوگیری کردند. 

این تحلیلگر مسائل منطقه در پایان افزود: دولت افغانستان ارتباط چندان خوبی با کشورمان نداشت و اشرف غنی تا آخرین روز فقط دنبال غرب و آمریکایی‌ها بود. از طرفی سرعت فتح شهرهای افغانستان توسط طالبان به قدری سریع بود که فرصت دعوت از جمهوری اسلامی ایران برای کمک فراهم نشد. 

ارسال نظر