کد خبر : 10624

وزیر نیرو در جلسه سازگاری با کم آبی در استان اصفهان:

وزیر نیرو با اعلام این که پای اجرای عدالت در موضوع آب ایستاده‌ام، گفت: وظیفه شرعی، قانونی و انقلابی خود را در این مهم می‌بینم، چرا که بسیاری از مشکلات امروز ناشی از بی قانونی است و این موضوع خاص زاینده رود و اصفهان نیست، بلکه همه جا باید به قانون برگردیم.

به گزارش پیام نو، وزیر نیرو با اعلام این که پای اجرای عدالت در موضوع آب ایستاده‌ام، گفت: وظیفه شرعی، قانونی و انقلابی خود را در این مهم می‌بینم، چرا که بسیاری از مشکلات امروز ناشی از بی قانونی است و این موضوع خاص زاینده رود و اصفهان نیست، بلکه همه جا باید به قانون برگردیم.

علی اکبر محرابیان در جلسه سازگاری با کم آبی در استان اصفهان که شامگاه جمعه۲۱ آبان ماه برگزار شد، با اشاره به بازدید میدانی خود از مناطق مختلف استان، اظهار کرد: بسیار متاسفیم که مردم تمدن ساز و قهرمان استان اصفهان، امروز به خاطر بی آبی باید چنین شرایطی را تحمل کنند و خود را مسئول رفع این مشکلات می‌دانم.

وی با تاکید بر این که اولین عهد و پیمان ما این است که با مردم صادقانه صحبت کنیم، افزود: نباید قول یا وعده‌هایی به مردم بدهیم که چندسال دیگر شرم حضور در جمع مردم را داشته باشیم.

وی با اذعان بر این که مشکلاتی در اصفهان داریم اما این مشکلات امروز و دیروز نیست، گفت: مشکلات امروز مشکلات چند دهه بی برنامگی و بارگذاری های بی جا بر روی آب اصفهان بوده است، اما با به کارگیری همه ظرفیت‌های قانونی می‌توانیم کار را بر روی ریل صحیحی قرار دهیم تا مشکلات به مرور حل شود.

وزیر نیرو مشکل امروز آب اصفهان را بارگذاری های بی جا در بخش‌های مختلف دانست و افزود: این بارگذاری ها، بلندپروازانه و رویایی بوده است و اولین کاری که باید بکنیم تعادل بخشی میان منابع و مصارف است، نه به این معنا که کسی سفره اش را جمع کند، بلکه باید روش‌های خود را اصلاح کنیم.

وی بر اصلاح تخصیص ها تاکید و اظهار کرد: برای صنعت، استفاده از پساب بسیار پایدارتر و مطمئن تر از آبی است که ممکن است باشد یا نباشد، همچنین اصلاح مصرف آب در بخش کشاورزی نیز باید در دستور کار قرار گیرد تا با آب کمتر، محصول بیشتر و با کیفیت تر تولید کنیم.

وی با تأکید بر این که با اصلاح تخصیص ها بسیاری از مشکلات حل می‌شود، عنوان کرد: این حوضه می‌طلبد یکی از معاونان خود را به عنوان معین انتخاب کنم تا بر آب از مبدأ تا مقصد نظارت کند و حتما فردی بسیار متخصص و امین را انتخاب خواهم کرد.

محرابیان با اعلام این که پای اجرای عدالت در موضوع آب ایستاده ام، چون وظیفه شرعی، قانونی و انقلابی خود را در این مهم می‌بینم، گفت: بسیاری از مشکلات امروز ناشی از بی قانونی است، درحالی که اگر قانون به نحو مطلوب اجرا شود، حتی اگر قانون اشتباهی داشته باشد، بهتر از بی قانونی است.

وی گفت: متاسفانه در بسیاری از موارد قانون اجرا نشده است و این موضوع خاص زاینده رود و اصفهان نیست، بلکه در خیلی از مناطق اتفاق افتاده اما باید به قانون برگردیم.

وزیر نیرو با بیان این که اگر تخلفی اتفاق افتاده باید اصلاح کنیم، تصریح کرد: کسی که از تخلف منفعتی برده امروز ناراحت می شود و ممکن است داد او بلند شود، اما قرار نیست با سر و صدای دیگران حق و قانون را نادیده بگیریم.

وی به احیای کارگروه ملی ستاد احیای زاینده رود اشاره و اعلام کرد: این کارگروه در سطح عالی دولت تشکیل می‌شود و بلافاصله بعد از برگشت به تهران و ارائه گزارش به دولت، این کارگروه را احیا می‌کنیم و جلسات مختلفی با دستگاه‌های دیگر خواهیم داشت.

محرابیان به مصوبات سال های گذشته نیز اشاره و اظهار کرد: این مصوبات را دوباره بازنگری و عدم اجرای آنها را بررسی خواهیم کرد تا موانع اجرایی برطرف شود.

وی در پیرامون ساماندهی رودخانه زاینده رود نیز گفت: کار گذشتگان را ضایع نمی‌کنم، کار زیاد انجام شده اما در عین حال اشتباهاتی نیز صورت گرفته است.

وزیر نیرو افزود: کار مهمی که باید انجام شود ساماندهی رودخانه به عنوان حفظ بستر آب است که ساز و کار عملیاتی می‌خواهد.

محرابیان بر استفاده از ظرفیت مردم در ساماندهی رودخانه تأکید کرد و گفت: ساماندهی رودخانه بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.

وزیر نیرو با ارایه راهکاری برای حمایت از کشاورزان و کمک به معیشت ایشان در کنار پیگیری مسائل کشاورزی گفت: کشت گلخانه ای و سرمایه گذاری در بخش پنل های خورشیدی در منطقه شرق اصفهان، پتانسیل بالایی  دارد و اعتبار خاصی در این مورد خواهیم داشت تا با کمترین میزان آورده، سرمایه گذاران یعنی کشاورزان، بتوانند به عنوان یک درآمد پایدار از آن بهره ببرند، البته این کار به معنای جایگزینی با کشاورزی نیست، اما به کارگیری این روش باعث ایجاد درآمد مطمئن خواهد شد.

نمایندگان کشاورزان اصفهان نیز در این جلسه بر احیای رودخانه زاینده رود تاکید کرده و خواستار تخصیص حقابه های خود شدند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر