کد خبر : 10791

آماری تکان‌دهنده از کاهش سن مهاجرت نخبگان

نماینده مجلس گفت: سیستم آموزشی معیوب ما به مرکز تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه تبدیل شده است.

به گزارش پیام نو، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پایین آمدن سن خروج و آمار مهاجرت دانش‌آموزان مدارس سمپاد یا همان استعدادهای درخشان گفت: با توجه به آمارهای منتشر شده حدود ۷۰ درصد از فارغ‌التحصیلان این مدارس به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و تنها ۳۰ درصد آنان در داخل کشور می‌مانند که این آمار تکان‌دهنده، نشانه‌ وجود اشکالات ساختاری و بی‌برنامگی در حفظ استعدادهای میهن است.

مهاجرت رتبه‌های برتر کنکور، المپیادها و استعدادهای برتر علمی را غفلتی از سوی مسئولان و مدیران وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و بنیاد نخبگان دانست و افزود: متاسفانه در بازه زمانی ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ در گروه علوم ریاضی به طور میانگین ۵۹ درصد و گروه تحصیلی علوم تجربی حدود ۳۰ درصد از مشمولان تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان از کشور خارج شده‌اند و این روند در سال‌های اخیر شتاب بیشتری به خودگرفته است.

بررسی وضعیت خروج از کشور در میان آمار تجمیعی رتبه‌های یک تا هزار کنکور سراسری در کلیه رشته‌های تحصیلی نشان می‌دهد که تقریبا ۵۹ درصد برگزیدگانی که از کشور خارج می‌شوند از گروه تحصیلی علوم ریاضی و فنی هستند.

 تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور از تراز ۱۹ هزار دانشجو در سال ۲۰۰۳ به تراز ۵۶ هزار دانشجو در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

وی با تأکید بر بیانات اخیر رهبر حکیم انقلاب در دیدار با نخبگان و ابراز گلایه‌مندی ایشان در خصوص تشویق نخبگان از سوی برخی دانشگاه‌ها به خروج از کشور، به بخشی از این بیانات اشاره کرد: «در بعضی از دانشگاه‌ها عناصری هستند که جوان نخبه را تشویق می‌کنند به ترک کشور، من صریح می‌گویم این خیانت است، این خیانت است، این دشمنی با کشور است، دوستی با آن جوان هم نیست.»

هرگونه مانع‌تراشی، عدم حمایت، بی‌توجهی و بی برنامگی در مسیر حفظ نخبگان جفای به آینده کشور است تا چه رسد به تشویق نخبگان به مهاجرت، که خیانت صریح به وطن تلقی می‌شود، باید موانع و دافعه‌های موجود از جمله بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری، تبعیض و نابرابری و بی‌عدالتی را در این مسیر شناسایی و در صدد برطرف کردن آن‌ها اقدام کرد.

۷۰ درصد دانش‌آموزان مدارس استعداد درخشان به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند!

ایران به مرکز تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه تبدیل شده است

سیستم آموزشی معیوب ما، بیش از آنکه برای آینده کشور نیرو تربیت کند به مرکز تربیت نیرو برای کشورهای بیگانه تبدیل شده است؛ بذرهای پرارزش بومی را مبتنی بر الگوی توسعه غربی پرورش می‌دهیم تا برای بهره‌برداری در آن‌سوی مرزها آماده شوند و این یک هشدار خطرناک نسبت به سیستم آموزشی موجود از مدرسه تا دانشگاه است.

نظام آموزشی ما در واقع، ملغمه‌ای است که در متد و جهت‌گیری، تقلیدی و ترجمه‌ای بوده و بیش از آنکه دغدغه‌ آن، حل مسائل و معضلات کشور باشد خروجی آن به ممالک غربی انتفاع می‌رساند، این مشکل چندان به افراد یا فارغ‌التحصیلان مربوط نمی‌شود بلکه نشانگر عیب و نقص موجود در سیستم آموزشی ناکارآمد کشور است که نیاز به رسیدگی و بازنگری بنیادین و جدی دارد.

خروج منابع انسانی که مهمترین سرمایه کشور محسوب می‌شود قطعا اثرات زیانباری در رشد و پیشرفت کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی، علمی و اجتماعی خواهد گذاشت و بدیهی است که باید زمینه‌ استفاده از ظرفیت‌ سرمایه‌های انسانی و اجرایی شدن طرح‌ها و ایده‌های کاربردی آن‌ها را فراهم کرد.

رعایت شایسته سالاری در انتصاب افراد در مشاغل علمی، مدیریتی و حاکمیتی و بهبود امنیت شغلی از جمله برنامه‌ریزی‌هایی است که باید در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری به آن رسیدگی شود. همچنین وزارت آموزش و پرورش به عنوان بنیادی‌ترین محور پرورش نسل آتی در کشور محسوب می‌شود که قطعا حضور وزیری دغدغه‌مند می‌تواند به کاهش آمار مهاجرت و خروج دانش‌آموزان مستعد و نخبه کشور کمک شایانی کند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر