| 20:58   
کد خبر : 11419

سفرهای جاده‌ای مردم در هفته گذشته کمتر از هفته اول آذرماه بود.

به گزارش پیام نو، بر اساس تازه‌ترین آمارهای منتشر شده از سوی مرکز مدیریت راه‌های کشور درباره وضعیت تردد وسایل نقلیه مختلف در بازه زمانی ۱۲ تا ۱۸ آذر ماه، به صورت متوسط یک میلیون و ۷۸۹ هزار و ۲۲۴ وسیله نقلیه در هر روز در محورهای مواصلاتی کشور تردد کردند که نسبت به هفته قبل از آن کاهش یک درصدی داشت اما در قیاس با هفته مشابه سال گذشته افزایش ۵۴ درصدی را تجربه کرده است.

البته در همین ایام در سال گذشته ممنوعیت‌ تردد بین شهری در کشور اعمال شده بود و این اعداد و ارقام عجیب و غریب از افزایش سفرهای جاده‌ای نسبت به پارسال تا حدود زیادی به همین موضوع بر می‌گردد. اطلاعات پلاک‌های ثبت شده در دوربین‌های پلاک خوان نیز نشان می‌دهد که ۹ میلیون و ۶۰۵ هزار پلاک خودرو در هفته گذشته در جاده‌های کشور مشاهده شدند که ۱۸۵ هزار دستگاه بیشتر از هفته قبل از این گزارش است.

در این بین خودروهای شخصی با پلاک تهران و البرز سهمی نزدیک به ۲۵ درصد داشته و در صدر سفرهای جاده‌ای قرار گرفته‌اند و پس از آن، خودروهایی با پلاک‌های فارس، مازندران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین سفر را انجام دادند.

از سوی دیگر مجموع ورود و خروج وسایل نقلیه مختلف در هفته گذشته در بیشتر استان‌های کشور نسبت به هفته قبل از این آمار کاهشی بوده است.

ترددها در بازه زمانی ۱۲ تا ۱۸ آذر ماه در استان‌های کهکیلویه و بویر احمد، زنجان و سمنان به ترتیب هشت درصد، شش درصد و سه درصد افزایش یافت و در استان‌های آذربایجان شرقی، گلستان، خراسان شمالی و آذربایجان غربی به ترتیب منفی ۹ درصد، منفی ۹ درصد، منفی ۹ درصددو منفی هشت درصد افت داشته است.

این آمارها در حالی به ثبت رسید که همین اعداد و ارقام در قیاس با آمارهای هفته مشابه در سال گذشته در همه استان‌های کشور (به غیر از آذربایجان شرقی) افزایش چشمگیری داشت. استان‌های گیلان، مازندران، قزوین و گلستان به ترتیب با ۱۲۲ درصد، ۱۱۵درصد، ۱۰۵ درصد و ۹۲ درصد افزایش بیشترین جهش را در میان استان‌های دیگر تجربه کرده‌اند. که البته یکی از دلایل اصلی این افزایش قابل توجه سفرها، وضع و اعمال ممنوعیت‌های تردد بین استانی در آذر ماه سال گذشته بود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر